A miniszterelnök politikai igazgatója december elején védheti meg doktoriját, de a nemzeti szuverenitásról írt PhD-értekezését az egyetemi tanácsban sem fogadták kitörő lelkesedéssel. Többen is ellene szavaztak, miközben az egyetem tanszékvezetője kemény szavakkal illette őt és a magyar kormányt is. Orbán Balázst csak úgy emlegeti, mint a „nagyfőni szeme fénye”. Ceglédi Zoltán publicista szerint azonban az ELTE pont ezzel ismerte el, hogy politikai hovatartozás alapján hoznak döntéseket.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a doktori címének megvédésére készül az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. A politikai igazgató A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írt PhD-értekezését december elején védheti meg, akkor lesz a monográfia nyilvános vitája.
Úgy tűnik azonban, a Tudományági Doktori Tanácsban nem volt egyértelmű, hogy Orbán Balázs számára megindítják a doktori védési eljárást állam- és jogtudományból. Az egyetem által nyilvánosságra hozott dokumentumokból (a 20. oldalon található az érdekes rész) ugyanis az derül ki, hogy a 8 tagból álló testületből csupán öten szavaztak igennel, ketten nemmel, míg egy fő tartózkodott.
Természetesen a szükséges szavazatot megkapta a kormányfő politikai igazgatója, azonban az előbb említett dokumentumból is látható, hogy mindenki másnál egyhangú döntést hozott a bírálóbizottság.
Az eset kiverte a biztosítékot az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének a vezetőjénél is. Polyák Gábor kemény hangvételű Facebook-bejegyzésben ment neki a magyar kormánynak és a doktori megvédésére készülő politikai igazgatónak.
Orbán Balázs kisfőni az ELTE ÁJK-n védi a PhD-dolgozatát. Tényleg mindent, de mindent megérdemlünk. A kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be
– írja a tanszékvezető a posztjában. Majd azzal folytatja, szerinte Európa legrosszabbul finanszírozott egyeteme az ELTE, amelynek a diákjait, oktatóit és minden munkatársát megalázza a magyar kormány. „Hankó Balázs és bandája minden hazug hadoválása ellenére minden nemzetközi rangsorban és megmérettetésben még mindig az egyik legjobb magyar egyetem [az ELTE]” – fogalmazott Polyák, aki ezután rátért külön is Orbán Balázsra.
„És a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re. Orbán Balázs, a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki '56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből. Kollégák, hol a gerinc? Miféle jogászi szakmai ethosz ez, miféle állampolgári tartás? Miért a legsötétebb múltat mutatjuk példaként a jövő értelmiségének? Miért hányjuk arcon magunkat?” – folytatta a tanszékvezető, aki a bejegyzését azzal a mondattal zárta:
Az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD-fokozatot.
Az esetre Ceglédi Zoltán politikai elemző is reagált, szintén a Facebookon. A publicista annak a véleményének adott hangot, hogy az ELTE belement az ügyben egy olyan csörtébe, ahol a szakmaiságot felülírja politikai hovatartozás. Ceglédi szerint az egyetem lényegében elismerte, hogy náluk nem a tartalom és a forma, hanem a szerző politikai szerepvállalása a döntő szempont.
Mindeközben Orbán Balázs egy interjúban ismét reagált az '56-os pesti srácokra tett kijelentései miatt korábban kapott bírálatokra. Szerinte hazugság, hogy a szabadságharcosokról negatívumot mondott volna. „Ők igazi hősök voltak, mindent úgy és akkor csináltak, ahogy és amikor kellett” – nyilatkozta Orbán Viktor politikai igazgatója.