November 17-én, Budapest egyesítésének 151. évfordulóján jelentette be Vitézy Dávid, a Fővárosi Közgyűlésben ülő Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője, hogy frakcióját hivatalosan is civil szervezetté alakítja, amit megnyitnak a Budapestért tenni akaró civilek számára.
Vitézy Dávid vasárnap, a Károlyi-kertben tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy mostantól bárki csatlakozhat hozzájuk, aki tenni szeretne azért, hogy kirángassák Budapestet abból a gödörből, amelybe a pártpolitikai csaták juttatták.
Ezután egy hosszabb történelmi kitérő részeként méltatta Podmaniczky Frigyes érdemeit, és felidézte, hogy az ő irányításával az egyesített Budapest olyan fejlődésre volt képes, amelyre akkoriban „az egész világ felkapta a fejét”. Mint mondta, szerinte Podmaniczky gondolatai máig aktuálisak, mert már ő is kifejezte azt, hogy a politikusok „nem sietnek eleget tenni” a „közvélemény kívánalmainak”. Mint Vitézy mondta, „megoldások helyett kifogásokat” akkoriban is kerestek bőven, és Budapest magától nem fog fejlődő pályára állni.
Ezért kell cselekednünk, ezért alapítottuk meg a Podmaniczky Mozgalmat
– fogalmazott a volt főpolgármester-jelölt.
Podmaniczky egy korábbi írására hivatkozva elmondta, Budapest akkori vezetése akkor is gyakran megoldások helyett kifogásokat keresett, gyakran hivatkozva a pénzhiány problémájára.
Mintha a pénz hiánya mindig minden alól felmentést adna. Persze nélkülözhetetlen a város működéséhez és fejlődéséhez, de azért nem lehet ürügy a lustaságra, a cselekvésképtelenségre, és végképp nem lehet ürügy az ambíció, a vízió, a gondolatok hiányára
– jelentette ki Vitézy, aki ezután hozzátette, frakciójával és csapatával nem azon dolgoznak, hogy „hangzatosan ” elmondják, hogy miért nem jó semmi, hanem a megoldások keresésére fókuszálnak. Kiemelte, mozgalmával egy olyan közösséget szeretnének létrehozni, ami akar és tenni is tud a városért – Vitézy szerint Budapest csak akkor fog tudni változni, ha egy erős közösséggel képessé teszik erre.
Szerinte a fővárosi önkormányzati kampány és az utána eltelt időszak igazolta, hogy „a város tele van tenni akaró emberekkel”, sok százan jelentkeztek, ezért vágtak bele a mozgalom megalapításába. Mint mondta, rengetegen vannak azok, akiket nem elégít ki az egyik oldal „vádaskodása” és a másik oldal „kifogáskeresése” sem.
Vitézy Dávid arra is kitért, hogy a körúton „kívülről és belülről ” egyaránt várják a városért tenni akaró embereket. Ugyanakkor a következő országgyűlési választásra utalva leszögezte:
A Podmaniczky Mozgalom nem párt, nem fog miniszterelnök-jelöltet állítani a 2026-os választáson, és nem érdekli őket az országos politika sem.
Elmondása szerint ehelyett kifejezetten egy lokálpatrióta mozgalmat akarnak létrehozni, és az egyetlen céljuk az lesz, hogy Budapestet „a világ legjobb városává ” tegyék – mondta (megjegyezve azt is, hogy a későbbiekben esetleg az agglomeráció ügyeivel is foglalkozhatnak, hiszen azok összefüggenek a főváros életével).
Vitézy szerint ugyan jó lenne, ha a kormány segítené a várost, de a budapestieknek nincs kire várniuk.
Akkor tudjuk kirángatni Budapestet a gödörből, ha mi magunk cselekszünk
– fogalmazott.
Végül bejelentését azzal zárta, hogy mozgalmába vár minden olyan budapestit, aki szeretne tenni a városért, és a rra biztat, hogy jelentkezzen náluk a podmaniczkymozgalom.hu weboldalon.
Az Index kérdésére, hogy a frakció mozgalommá való alakítása befolyásolja-e az LMP-vel való együttműködését, Vitézy kifejtette, már az önkormányzati választáson is olyan megállapodást kötött a párttal, hogy nem fog belépni az LMP-be, jelöltjeik kétharmada pedig civil, lokálpatrióta – a jelenlegi frakciószövetségben is együtt dolgozik a párttal, azonban a Podmaniczky Mozgalomnak nem célja az országos politikában való részvétel.
Vitézy lapunknak azt is elárulta,
attól, hogy valaki az országos politikában tevékenykedik, nem zárja ki, hogy részt vegyen a Podmaniczky Mozgalomban is, mivel ők Budapestért tenni akaró lokálpatriótákat keresnek.
Mint elárulta, nemcsak az LMP felé nyitott a mozgalma, más pártok aktivistáinak csatlakozását sem zárja ki, amennyiben valaki helyi, budapesti, valamint később akár agglomerációs ügyekben szeretné segíteni a szervezetét.
A sajtótájékoztató itt visszahallgatható:
Vitézy Dávid a június 9-i önkormányzati választáson a Vitézy Dáviddal Budapestért szervezet és az LMP közös főpolgármester-jelöltje, valamint listavezetője volt, e támogatással szerzett mandátumot a közgyűlésbe – a közvetlen főpolgármester-választáson több mint 370 ezer szavazatot kapott, azonban többszöri újraszámlálás után mindössze 293 szavazattal így is alulmaradt Karácsony Gergellyel szemben.
A Vitézy Dáviddal Budapestért–LMP listája a szavazatok 10,15 százalékát szerezte, ami három mandátumot jelent frakciójának – Vitézyn kívül a civil, urbanista Szilágyi Anna Margit, valamint az LMP-s Gál József került be így a 33 tagú közgyűlésbe, akik a közgyűlés alakuló ülésén, október 4-én jelentették be, hogy frakciójukat Podmaniczky Frigyes egykori politikus és országgyűlési képviselő után fogják elnevezni, aki idejében sokat tett Budapestért és a budapesti kultúráért.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)