Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a négynapos TECHXPO 2024 konferencia első napján állt színpadra, hogy megtartsa nyitó előadását a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) társadalomra gyakorolt hatásáról. A miniszter úgy látja, a digitalizáció lehetőséget ad arra, hogy a kanyarban előzzünk, éppen ezért a DÁP applikációjával megpróbáltak többet elérni, mint amit az uniós szabályok előírnak, miközben egyszerre spórolnak, védik a környezetet és leveszik a bürokrácia terhét az állampolgárokról.
A Ringier és az ITBUSINESS által szervezett TECHXPO 2024 nyitónapjának programja Rogán Antal miniszter nyitó előadásával indult. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter azzal kezdte, hogy elmondta, nem szégyen másoktól tanulni. Kifejtette, sokat tanultak a dánoktól, a szingapúriaktól, az Egyesült Arab Emirátusoktól és a digitalizáció mezejére először lépő észtektől, akik habár elsők voltak, már mások megelőzték őket, és talán nekünk is lehetőségünk lesz a kanyarban előzni.
Rogán Antal kijelentette, digitális forradalom korában élünk, amely – ahogy a korábbiak is – csendesen, észrevétlenül zajlik, ami egy idő után beszippantja az embereket. A miniszter elárulta, hogy a DÁP meghirdetésekor sokan kérdezték tőle, hogy kötelezővé teszik-e a DÁP használatát, amire ő mindig ugyanazt válaszolta.
Nem tesszük kötelezővé, de egy idő után beszippantja az embereket, és saját maguktól kezdik el használni
– magyarázta a miniszter.
Rogán Antal úgy gondolja, egy digitális forradalom lehet rossz és jó is, minden csak attól függ, hogy mire használják az emberek az új technológiákat, éppen ezért szerinte a mostani helyzet lehetőség a politikai közösségének és a piaci szereplőknek is arra, hogy lépéselőnybe kerüljenek másokkal szemben.
A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerint három fontos feladata van az államnak a mostani digitális forradalom alatt:
Hozzátette, az egyik legfontosabb kérdés ezek közül az, hogy hogyan garantálják a biztonságot.
Mindenki azt gondolja, hogy az állam most nagytestvér üzemmódba kapcsol, de az állam pont ugyanannyi információt fog tárolni, mint amennyit korábban tárolt
– mondta a miniszter, aki megjegyezte, a techcégek az államnál jóval több adatot tárolnak rólunk, és szerinte gyakran jobban ismernek minket, mint mi saját magunkat.
„Én Rogán Antal vagyok, legalábbis ebben hiszek, de ezt igazolnom is tudnom kell” – jegyezte meg Rogán Antal, aki kifejtette, hogy hozzászoktunk ahhoz a rendszerhez, hogy valamilyen hivatalos papírral igazolnunk kell magunkat, legyen az a személyigazolványunk, az útlevelünk vagy esetenként a lakcímkártyánk, jogosítványunk.
A miniszter szerint fel sem vetődik a fejünkben, hogy ezt mindig lehetne egy picit másképp, pedig most van arra lehetőség, hogy leváltsuk ezeket az igazolványokat, mert nálunk van egy eszköz, amely nélkül már nem tudunk létezni, ez az okostelefon. Kifejtette, a statisztikák szerint a magyarok 89 százalékának van okostelefonja, amelyet elsősorban szórakozásra, munkára használnak, és bele sem gondolnak abba, hogy ezt az eszközt ennél sokkal több dologra is lehetne használni.
A cél, hogy induláskor elég legyen, hogy nálunk van a lakáskulcsunk és a telefonunk
– jelentette ki Rogán Antal, aki hozzátette, a telefonunkban lévő chipek sokkal biztonságosabbak, mint amelyek jelenleg a személyi igazolványainkban vannak.
A DÁP applikációjának segítségével a miniszter szerint eljuthatunk onnan, hogy minden információt az állam tárol rólunk odáig, hogy mi saját magunk kezeljük a rólunk szóló információkat, és pont annyit osztunk meg magunkról, amennyire az adott esetben szükség van. Példaként a dohányboltokat hozta fel a miniszter, ahol most, ha meg kell mutatnunk a személyinket, akkor az eladó láthatja a nevünket vagy éppen azt, hogy hol születtünk, pedig csak arra az információra lenne szüksége, hogy elmúltunk 18 évesek, és ezt elérhetjük a jövőben a DÁP-alkalmazás segítségével.
Rólam – mondjuk – már ránézésre is el tudják dönteni, hogy elmúltam 18 éves, de vannak, akikről ezt nem lehet megmondani
– tette hozzá Rogán Antal.
A miniszter elárulta, hogy jelenleg 350-360 ezer ember töltötte le a DÁP applikációját, de a cél, hogy 2026 végére 3-5 millió felhasználója legyen a rendszernek. Kifejtette, elsőként az azonosítás lehetőségét oldották meg, januártól pedig már ehhez kapcsolódik az EU irányelveinek megfelelő biztonságos aláírás is, és elindítanak több olyan funkciót is, amelyek elhozzák „az ügyintézés új szintjét”.
A bürokrácia napjainkban is olyan, mint amilyen volt háromezer évvel ezelőtt, tehát egyre több és több papírt és kérvényt állít elénk akadálynak. Most megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
– jelentette ki Rogán Antal.
A miniszter szerint most ha egy autót akarunk vásárolni, akkor ahhoz öt-hat nyomtatványt kell kitöltenünk, a jövőben viszont elég lesz elindítanunk online a folyamatot, és az általunk megosztott adataink alapján az állam összegyűjti helyettünk a szükséges információkat.
Ezzel egyszerre spórolunk és kíméljük a Földet, miközben csökkentjük a bürokráciát
– mondta Rogán Antal, aki hozzátette, a mostani szabályozások még nem a jövő és az AI szabályozása, hanem ezek csak arra szolgálnak, hogy az állam utolérje a piaci világot.
(Borítókép: Rogán Antal 2023. november 14-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)