A kormány korábban úgy határozott, hogy 200 ezer forint egyszeri pénzjutalommal ismeri el az árvíz elleni védekezésben részt vett állami dolgozók munkáját, ám a budapesti rendőrök arra panaszkodnak, hogy ők egy rendőri vezetői döntés miatt mégsem kapják meg ezt az összeget.
Egy hónappal ezelőtt jelent meg a Magyar Közlönyben az a határozat, amely szerint a kormány nettó 200 ezer forint egyszeri pénzjutalommal ismeri el az árvíz elleni védekezésben a terepen részt vevő állami alkalmazottak munkáját, azonban a Zsaruellátó Facebook-oldalán közzétett névtelen levél szerint a budapesti rendőrök egy rendőri vezetői döntés alapján egyetlen fillért sem kapnak.
A kormányhatározat szerint a pénzjutalomra azok az állami alkalmazottak jogosultak, akik
Ennek ellenére a levél alapján a budapesti rendőrök arra panaszkodnak, hogy ők kimaradtak az elismerésben részesítendő személyek köréből, miközben alaposan kivették a részüket az árvíz elleni védekezésből.
Mi, budapesti rendőrök nagyon megörültünk a kormány ezen határozatának olvasásakor, hiszen úgy véltük, hogy a Budapestet nem kismértékben érintő árvízzel kapcsolatos védekezésben részt vettünk, a Római-parton történő ártér zárását a BRFK és a Készenléti Rendőrség állománya gyakorlatilag 3 hétig folyamatosan zárta 0–24 órában
– olvasható a levélben.
Hangsúlyozták, hogy a rendőrök naponta látogattak ki a Római-partra, a Margit-szigetre, Csepelre. Azzal volt tele a közösségi média és a híradások is, hogy a rendőrök egyik legfőbb feladata volt abban az időben az árvíz elleni védekezés és az állampolgárok biztonsága.
Mi, kisrendőrök úgy véltük, hogy igenis részt vettünk az árvíz elleni közvetlen védekezésben, és nem csak az alapfeladatunkat láttuk el, és »jár« nekünk a tisztelt Miniszterelnök úr által »felajánlott« 200 ezer forint. Ezt követte a koppanás (amin lassan már meg sem lepődünk), állítólag rendőri vezetői döntés alapján mi, akik Budapesten védekeztünk, mégsem védekeztünk
– tették hozzá.
A levél szerint mindez egy rendőri vezetői döntés alapján történik, ugyanakkor az indokot nem árulták el hivatalosan. A közlemény végén Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordultak: „Ön tud erről? Ön szerint valóban nem jár azoknak az Ön által felajánlott »jutalom«, akik 0–24 órában – 12 órát állva egy helyben – zárták az árterületet, figyeltek arra, hogy az illetékesek biztonságban dolgozhassanak, az illetéktelenek ne juthassanak be a lezárt területre, a magukra hagyott házakba ne törjenek be?”
A fentiekkel kapcsolatban kerestük a Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetét, ahonnan délutánra ígértek választ. A szervezet elnöke, Bárdos Judit viszont a HVG-nek korábban már elmondta, konfliktust okoz a dolgozók között, hogy sokan úgy érzik: hiába vettek részt az őszi árvíz elleni védekezésben, nem kapták meg a kormány által elrendelt 200 ezer forintos egyszeri pluszpénzt.
Állítólag a pénzjutalom csak azoknak jár, akik lényegében a homokzsákok töltésénél dolgoztak vagy a munkákat irányították. Azok a rendőrök viszont, akik a környék biztosításában vettek részt, nem kaptak semmit.
Pedig nélkülük nem lehetett volna homokzsákokat sem pakolni, ők ugyanúgy részt vettek az árvízvédelemben, csak másmilyen feladatra vezényelték őket
– mondta a szakszervezeti vezető a HVG-nek.
A fent részletezett levél végén is kitértek a homokzsákokra. „Amennyiben valóban így van ez, máskor, kérem, fogalmazzanak pontosabban a kormányhatározatban, írják le, hogy csak annak jár ez a jutalom, aki megfogja a homokzsákot… Megjegyzem, fogtuk volna és pakoltuk volna mi is, ha nem lett volna kifejezetten tiltva.”
A levéllel kapcsolatban megkerestük a Belügyminisztériumot, és az alábbi kérdéseket tettük fel:
Megkerestük az árvízi védekezésben részt vett többi tárcát, vagyis az Energiaügyi Minisztériumot, a Honvédelmi Minisztériumot és a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumot is, hogy az ő irányításuk alá tartozó állami szervek dolgozói megkapták-e az egyszeri pénzügyi elismerést. Valamint írtunk az Országos Rendőr-főkapitányságnak és a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak is. Amennyiben válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Frissítés:
Az Országos Rendőr-főkapitányság az Index megkeresésére azt közölte, hogy a Zsaruellátó oldala nem tartozik a rendőrség hivatalos online felületei közé, ezért az ott található tartalmakkal kapcsolatban – kiváltképp, ha azokat névtelenül teszik közzé – nem foglalnak állást.
Hozzátették, hogy
a rendőrség a vonatkozó kormányhatározatban szereplő tevékenységet végző személyek vonatkozásában 563 fő jogosult részére fizette ki a pénzügyi elismerés összegét.
Az Energiaügyi Minisztérium válaszában arról tájékoztatta lapunkat, hogy „a 2024 szeptemberében a Duna magyarországi szakaszán levonult árvíz elleni védekezésben részt vevők szolgálatának elismeréséről szóló 1318/2024. (X. 22.) korm.-határozat 2. pontjában foglaltak alapján a vízügyi ágazat részéről a védekezésben részt vettek számára a kifizetés megtörtént”.
A Honvédelmi Minisztérium szintén azt közölte, hogy a Magyar Honvédség személyi állományából a terepi védekezésben a helyszínen közvetlenül részt vettek, valamint a terepi védekezést közvetlenül irányítók részére november közepéig kifizetésre került az egyszeri nettó 200.000 forint összegű pénzbeli elismerés.
A HVG cikke arra is rávilágított, hogy mekkora létszámhiánnyal küzd a rendőrség. A rendőrség szerint a hiány nagyjából 4-5 ezer fő, szakszervezeti források szerint azonban az 5 ezer főt is meghaladja a hiányzó rendvédelmi dolgozók száma. A lap forrása szerint az ország középső részén például sokszor csak úgy tudják biztosítani a megfelelő létszámot, ha az ország más részeiről küldenek oda egyenruhásokat.
A fiatalokat nehezen tudják megtartani, kevés a fizetés, sokan pedig csak az iskola elvégzése után szembesülnek azzal, hogy rendszeresen hétvégézni kell, és alig találkoznak a családjukkal
– árulta el a lap rendőrségi forrása.
A szakszervezetek becslése alapján évente körülbelül kétezren szerelnek le a rendőrségtől, a teljes létszám pedig összesen több mint 50 ezer fő.
A fizetések évek óta elégedetlenségre adnak okot: a rendőrök bérét ugyan 2015 óta több lépcsőben emelte a kormány, azonban az így kialakult illetmények továbbra sem vonzók, a többlet nagy részét pedig már el is vitte az elmúlt években tapasztalt infláció. A hivatásos állomány nettó átlagkeresete 470 ezer forint körül alakul pótlékokkal együtt, de ebben értelemszerűen benne van a vezetők, valamint a járőrök fizetése is – hangsúlyozta a HVG.
(Borítókép: Tövissi Bence / Index)