Advent első vasárnapján felkapcsolják a budapesti fényeket. A főváros vezetése az általa preferált, szimbolikus jelentőségű ügyek mellé megfelelő színű díszkivilágítást is rendelhet. Mutatjuk, hogy melyik ország vagy kezdeményezés kapott zöld utat Karácsony Gergelytől.
Vasárnap, azaz december 1-jén kigyulladnak az év végi ünnepi fények a főváros különböző közterein. A Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. (BDK) azonban nemcsak a közszolgáltatási szerződésében szereplő feladatairól gondoskodik, hanem vállalkozóként egyedi igényeket is kielégíthet. Erre utal, hogy
nyáron például az üzbég nagykövetség kívánságát teljesítették,
amikor az ország nemzeti függetlenségének kikiáltási évfordulójára augusztus 31-én a Halászbástyát az üzbég nemzeti lobogó színeivel világították meg. Ennek ára nagyságrendileg bruttó 2,5-3 millió forint körül alakult.
Az épületegyüttes megvilágítása 15 távoli oszlopról történik, ezek tetején van az úgynevezett fényvető. Ezek segítségével a kívánt fényeket úgy állítják elő, hogy a munkatársak egyenként felmásznak az oszlopokra, és a fényvetőkre egy speciális, tűzálló, megfelelő színű fóliát helyeznek. A berendezés a közvilágítással együtt kapcsol fel, és a nyári időszámítás szerint 23 órakor kapcsolják le.
A díszvilágításhoz kapcsolódó egyedi kérések elbírálását a Fővárosi Önkormányzat díszvilágítási rendelete határozza meg, a beérkező igényekről a főpolgármester dönt. Karácsony Gergely jól láthatóan elkötelezett amellett, hogy a színekkel is kifejezhető szimbolikus eseményeket a főváros díszvilágításával is hangsúlyozzák.
Az idei évben a következő egyedi díszvilágítások valósultak meg:
A Lánchidat a magyar nemzeti trikolór színeiben: március 15-én, a nemzeti ünnepen, április 30-án és május 1-jén, az uniós csatlakozásunk 20 éves évfordulóján, június 4-én, a nemzeti összetartozás napján, augusztus 20-án és október 23-án a nemzeti ünnep alkalmával világították meg. Ukrán nemzeti színekben világított a Lánchíd február 24-én, az orosz–ukrán háború kitörésének évfordulóján; augusztus 24-én. Ukrajna függetlenségének napján, valamint november 19-én, az orosz–ukrán háború kitörésének 1000. napján.
A Halászbástya a már említett Üzbegisztán nemzeti lobogójának színeiben látszott augusztus 31-én.
A Lánchíd egyéb színekben történő megvilágításához a főpolgármester az alábbi esetekben járult hozzá:
Nem minden ikonikus fővárosi műtárgy esik azonos megítélés alá kivilágítási szempontból.
A Lánchidat például több színben, a Halászbástyát maximum három színben, a Hősök terét viszont csak egy színben lehet megvilágítani. Ezen túlmenően a jelenleg átépítés alatt álló Szabadság-szobor is korábban alkalmas volt és lesz díszmegvilágításra a Gellérthegyen. Ugyanakkor a Parlament megvilágítása nem a főváros hatásköre, azt a Országgyűlés saját maga intézi. A BDK egyedi fényfestési szolgáltatást sem vállal, mert az teljesen más technológiát igénylő, önálló szakma.
A díszvilágítási cég (mely jelenleg a Fővárosi Önkormányzat és az E.ON Hungária Zrt. 50-50 százalékos tulajdonú kft.-je) a főváros számára közszolgáltatási szerződés keretében összesen 289 objektum díszvilágítását üzemelteti. Ezek éves fogyasztása összesen nagyjából 2,8 MWh. Az egyedi megrendelések költségét a megrendelőnek kell kifizetnie.
A karácsonyi díszvilágítás idén december 1-jétől kezdődik, és 2025. január 6-ig üzemel majd. A BDK a Fővárosi Önkormányzat megrendelésére
területén szerel fel díszítő fényeket. A kerületek (Terézváros, Józsefváros, Kőbánya, a XVI. és a XX. kerület kivételével) is megbízást adtak a karácsonyi díszítő világításra. A fővárosi helyszíneken mintegy 1100, a kerületi területeken több mint 2500 világító motívumot használnak a díszítéshez, emellett 3500 jégcsapfüggönyt, és mintegy 4 km füzért is felraknak az épületekre.
Az Andrássy úton a kandeláberekre díszítő, stilizált karácsonyfára emlékeztető háromdimenziós fénykúpfüggönyt helyeznek, ezzel a megoldással a teljes Andrássy úton egységessé válik a karácsonyi díszítés. Mind az Andrássy úton, mind a Városháza parkban és a Vörösmarty téren a díszek nagyrészt környezetbarát anyagokból, újrahasznosítható, fapellet alapanyagú fafonatból, valamint alumínium felhasználásával készülnek. A két helyszínen elhelyezett díszekhez felhasznált organikus anyagok az életciklusuk végén részben újrahasznosíthatók.
A nagyobb tereken egyedi gyártású, háromdimenziós díszek – úgynevezett „körszimmetrikus” motívumok – lesznek, amelyek Európa nagyvárosaiban is különlegességnek számítanak.
A 72 darab, „napvirág” fantázianevű körszimmetrikus díszítőelem az Andrássy út és a Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződésében, az Operaház előtt és az Oktogonon lesz hamarosan látható. Annak ellenére, hogy a karácsonyi díszvilágítás, a közvilágítással együtt csak reggel kapcsol ki, az előbbi áramdíja a teljes időszak alatt, a magasabb energiaárak mellett sem éri el a 10 millió forintot.
Az adventi fények advent első vasárnapján, december 1-jén, 16.30-kor a Városháza parkban, az adventi koszorú első gyertyájának meggyújtása pillanatában kapcsolódnak fel a fővárosban.
(Borítókép: Nemzeti színű díszkivilágításban a Halászbástya 2021. június 4-én. Fotó: Soós Lajos / MTI)