Osztályfőnöki értesítést kaptak a szülők arról, hogy írják be a gyermekeik vallási adatait a KRÉTA-rendszerbe az egyik állami közoktatási intézményben. A Belügyminisztérium szerint azért van lehetőség a vallási hovatartozás rögzítésére, mert számos egyházi fenntartású intézmény a felvétel feltételeként előírja valamely vallás vagy világnézet elfogadását.
A Népszava értesülései szerint az egyik állami közoktatási intézményben arra kérték a szülőket, hogy közöljék gyermekük felekezeti hovatartozását a KRÉTA-rendszerben. A lap úgy tudja, az érintettek osztályfőnöki értesítést kaptak arról, hogy be kell írni a diákok vallási adatait – azokét is, akik nem járnak hittanra.
Mint ismert, az állami általános iskolákban 2013 óta kötelező a hit- és erkölcstan vagy az etika-erkölcstan tantárgy. A szülőknek ezek közül kell választaniuk, melyikre járjanak gyermekeik heti egy órában. A KRÉTA-ban azonban csak jóval később jelent meg az az opció, amelyen be lehet jelölni a vallási hovatartozást.
Ám a lap szerint az, hogy a diákok vallási hovatartozását rögzítsék az iskolai adminisztrációs rendszerben – illetve hogy a szülőket kötelezzék az adatok megadására –, jogilag is aggályos, mivel a vallási adatok a hazai és uniós jog szerint is különleges személyes adatnak minősülnek, amelyekre speciális adatkezelési szabályok vonatkoznak.
Emellett a köznevelési törvény sem írja elő, hogy a gyerekek vallási hovatartozását kötelező lenne rögzíteni.
A történtekre a Belügyminisztérium úgy reagált, ezeknek az adatoknak a megadását az állami köznevelési intézmények tanulói, szülői, gondviselői jogszerűen megtagadhatják.
Számos egyházi fenntartású intézmény a felvétel feltételeként előírja valamely vallás vagy világnézet elfogadását, ezért van lehetőség a vallási hovatartozás rögzítésére a KRÉTA felületén
– válaszolták arra, milyen célt szolgál a KRÉTA-ban a tanulók vallási adatainak kezelésére használható opció.
Mint arról korábban beszámoltunk, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint 270 ezer gyermek tanul hit- és erkölcstant a közoktatási intézményekben (ideszámítva az állami és egyházi intézményeket is). A legnagyobb egyházi fenntartó a magyar katolikus egyház, amely az idei tanévben 366 köznevelési és szakképzési intézményt működtet 787 feladatellátási helyen (egy iskolának több intézményegysége, tagiskolája is lehet) összesen mintegy 149 ezer tanulóval.