Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának szerdai ülésén tartották Gulyás Gergely éves meghallgatását. A Miniszterelnökséget vezető minisztert a beszámoló után az ellenzéki képviselők több ügyben is kérdezték.
Gulyás Gergely beszámolójában kiemelte, hogy az elmúlt közel három évet az ukrajnai háború határozta meg. Kiderült az is, hogy mintegy másfél millió menekült érkezett Magyarországra, a megsegítésükre 100 milliárd forintot fordítottak. 50-60 ezer kárpátaljai magyar él jelenleg Magyarországon, valamint több tízezer ukrán nemzetiségi. Ötezer ukrán gyereknek biztosítanak anyanyelvi oktatást.
A miniszter kitért a Magyar Falu Programra is, amelyet hiánypótlónak és sikeresnek nevezett. 1200 kistelepülésen indult meg a lakosság növekedése. Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy jövőre a csipszadó 10 százalékát már automatikusan megkapja a szabadidősport. Emellett a munkáltatók havi 10 ezer forintot biztosíthatnak szabadidősportra. Ezek lehetővé tehetik, hogy többen döntsenek a sportolás mellett.
A tárcavezető végül a budavári fejlesztésekről elmondta, hogy elkészült a korábbi történeti Külügyminisztérium épülete, a miniszterelnök hivatali apparátusának, illetve a kabinetirodának lesznek itt irodái. 2026-ig a Honvéd Főparancsnokság megmaradt torzójának helyreállítása szintén megtörténik, valamint a Budavári Palota északi szárnya is elkészül.
Sebián-Petrovszki László (DK) több témáról is kérdezte Gulyás Gergelyt:
Szabó Szabolcs (Momentum) úgy vélekedett, jó lenne, ha a magyarok jelentős része a háború után vissza tudna költözni Kárpátaljára. Arra volt kíváncsi, hogy a kormány milyen formában tudja támogatni az érintett családokat. Szabó Szabolcs arról is érdeklődött, hogy történt-e valamilyen fejlemény a szlovák nyelvtörvény ügyében.
Mielőtt Gulyás Gergely megkapta a lehetőséget a válaszadásra, Czunyiné Bertalan Judit (Fidesz) úgy vélekedett, hogy Sebián-Petrovszki László lenézi a vidéki magyar lakosságot.
Gulyás Gergely válaszában kifejtette, nem érti azokat a vitákat, amelyek politikai szimpátia alapján akarják megosztani a Magyar Falu Programot. Úgy érzi, még a végén azt mondják, semmi jót ne tegyen a kormány, mert az esetleg a hasznára lehet. Azt is óriási eredménynek tartaná, ha a falvak 24 százalékában fordult volna meg a lakosságszám-tendencia, de a valóságban ennél jobbak lehetnek a számok.
A miniszter a Hungaroringgel kapcsolatban leszögezte: korábban nem volt politikai vita tárgya, hogy jó Magyarországnak a pálya és az F1-es futamrendezés is. A verseny kiváló reklám az országnak, sok turista érkezik. Arról sem volt vita, hogy a Hungaroringet fel kell újítani, de Gulyás Gergely szerint ez egyébként is gyorsan megtérülő befektetés.
A miniszter a további témákról elmondta:
A minisztert meghallgatása után újságírók faggatták a keddi csörtéről, amely Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója között zajlott le Pécsett. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy sokféle stílus és sokféle ember létezik, de például akivel szemben Menczer ezt a stílust bevetette, az sokkal durvább stílust is megenged magának. Sőt, Menczer fellépéséről azt mondta: úgy viselkedett, mint ahogyan 60 felett az Akadémián szokás, összehasonlítva Magyar Péterrel.
Gulyás elmondta: agressziót nem látott, de ő úgy látta, Magyar Péter lökte meg képviselőtársát. A közéletben megjelenő verbális durvaság pedig véleménye szerint a Tisza Párt megjelenésével érkezett el.
(Borítókép: Gulyás Gergely 2024. december 4-én. Fotó: Németh Kata / Index)