Index Vakbarát Hírportál

Ezért halad fej fej mellett a Fidesz és a Tisza Párt

2024. december 5., csütörtök 10:17

Egy új közvélemény-kutatásban nemcsak azt mérték fel, hogy a megkérdezettek mely pártot támogatnák a következő választásokon, hanem azt is, hogy milyen a választók közérzete, értékstruktúrája. A felmérésből kiderült, kik között erős a Fidesz, és az is, hogy az ellenzék támogatói miért szavaznának a Tisza Pártra.

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Mobilitás Centrum megbízásából a 21 Kutatóközpont hibrid módszertannal készített november 6. és november 14. között egy 1000 fős, országosan reprezentatív kutatást, amely nem csupán a párttámogatásról, hanem a magyar társadalom közérzetéről, politikai gondolkodásáról és értékstruktúrájáról, valamint a pártokat támogató társadalmi csoportok összetételéről készült másfél évvel az országgyűlési választás előtt.

A 2024. november közepi adatfelvételben a teljes, 18 éven felüli, választókorú népesség körében a két nagy párt, azaz a Fidesz–KDNP és a Tisza Párt között hibahatáron belüli különbség regisztrálható az utóbbi javára – derül ki a Telex cikkéből, amelyet Szabó Andrea választásszociológus és Kovách Imre szociológus írt.

A felmérésből kiderült, hogy a kormánypárti szavazók teljesen másképp érzékelik a demokrácia helyzetét és a dolgok általános menetét Magyarországon, mint a többi párt támogatói vagy a pártpreferenciájukban bizonytalanok és az azt titkolók.

A kormánypártok támogatói számára legfeljebb kisebb problémák léteznek a magyar társadalomban, egyedül az egészségügy helyzetét ítélik kritikusnak, míg a Tisza Párt és a többi ellenzéki párt választói kritikusak a gazdasági helyzettel, az oktatás állapotával, a családpolitika helyzetével és az egészségügy állapotával is, vagyis az összes megkérdezett témával kapcsolatban. Az ellenzéki szavazók véleményében statisztikai értelemben nincs különbség. Egyedül a Mi Hazánk támogatói folytatnak különutas politikát, ők a kormánypárt és az ellenzék között helyezkednek el.

Ez a szélsőségesen pártos polarizáció nem újdonság, lényegében a 2010-es évek közepétől érzékelhető Magyarországon – jegyzi meg a kutatás.

Mi a fontos a magyar választóknak?

A kutatásban 9 alapvető érték fontosságáról kérdezték a választókat:

A megkérdezetteknek 0 és 100 közötti skálán kellett pontozniuk az értékeket. Az így kialakult eredmények közül a legmeglepőbb, hogy egy alapvetően feszült, bizonytalanságokkal teli és gyorsan változó világban a magyar társadalom számára a saját döntési szabadság fennmaradása jelenti a legfontosabb értéket (95 átlagpont a 100-ból).

A választók számára a legkevésbé fontos érték a tradíció lett, azonban marginálisak a különbségek, ami jól mutatja, hogy megférnek egymással az autonómiára és szabadságra épülő liberális elvek és a hagyományosabb értékek.

Párttámogatottság szempontjából sincsen nagy különbség a választók között, ugyanis a Fidesz és a Tisza Párt szavazói között mindössze a tradíciók tisztelete és a nemzethez való viszony kapcsán mutatható ki különbség, ami a szakértők szerint abból fakad, hogy szociodemográfiai szempontból nagyon különböző a két párt. A Fideszé az egyik legidősebb szavazótábor (átlagos életkor 55,15 év), ezzel szemben a Tisza Párt szavazói jó 10 évvel fiatalabbak (44,14). A kormánypártok támogatói ráadásul nagyobb arányban szakmunkás-végzettségűek és érettségizettek, a legnagyobb ellenzéki erő támogatói viszont többségében diplomásak.

Nem Magyar Péter miatt szavaznak a Tiszára az ellenzékiek

A felmérésből arra is fény derült, hogy a Magyar Péter személyéhez, a Tisza ígéreteihez, programjához kötődő szimpátiák elhanyagolható arányt képviselnek, akkor, amikor arról kérdezték a Tisza Párt támogatóit, hogy miért szavaznak a pártra. Az eredmények alapján az alapvető általános elégedetlenség a legerősebb motívum, de nem elhanyagolható a Fidesz és az ellenzék korábbi szereplőiben való csalódottság sem.

A pártok szavazótábora jellemezhető azok szavazatszerző és szavazatmegtartó képességével. A Fidesz egyértelműen a szavazatmegtartásban jó. Ezt jól mutatja, hogy a jelenlegi fideszesek 92 százaléka az országgyűlési és az EP-választáson is a kormánypártra szavazott. Ezzel szemben a Tisza – új párt révén – a szavazatszerzésben csillog.

A Tisza-támogatók fele 2022-ben még az ellenzéki összefogást fogadta el, 7 százaléka volt fideszes, de vannak kutyapárti, mi hazánkos és korábban más pártok támogatói is közöttük.

(Borítókép: Önkormányzati és európai parlamenti választás 2024. június 9-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)

Rovatok