Az Euronews szerint az Európai Bizottság értékelhetetlennek minősítette a 2025-ös magyar költségvetést. Ezzel a megállapítással egyetértett Mellár Tamás, a KSH korábbi elnöke, aki kijelentette, hogy Magyarország közel áll a 2008-as görögországi csődhelyzethez, mert későn diverzifikálta gazdaságát.
Az Európai Bizottság értékelhetetlennek minősítette és visszaküldte Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit. Szerintük a magyar kormány nem ad reális képet a magyar gazdaság kilátásaira vonatkozó kérdésre és csak húzza az időt − írta meg az Euronews még pénteken.
Valdis Dombrovskis európai uniós gazdasági biztos Varga Mihály pénzügyminiszternek írt levelében közölte, hogy jelentős információk hiányoznak a magyar költségvetési tervekből és megbízhatatlan adatokon alapulnak. A december 5-én kelt levélben az szerepel, hogy „úgy tűnik, Budapest késlekedik a reális gazdasági előrejelzések benyújtásával”.
Ebben a szakaszban még mindig fontos elemek hiányoznak, vagy további kiigazítást és pontosítást igényelnek ahhoz, hogy a bizottság véglegesíteni tudja értékelését Magyarország középtávú költségvetési terveiről
− írta Dombrovskis. A költségvetési adatok mellett a gazdasági növekedésre, az inflációra és a kamatkiadásokra is problémát jelzett az Európai Bizottság.
A Párbeszéd Magyarországért országgyűlési képviselője és a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnöke a fenti hírre reagálva az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt mondta:
Az EU szakértői elolvasták az anyagot, és rájöttek, hogy a magyar költségvetés megalapozatlan, mint ahogyan a 2023-as és az idei büdzsé is az. Tudjuk, hogy semmilyen makroszámot nem sikerült eltalálni: a növekedés mindkét évben alulmúlta a valóságot, miközben a hiány közel a duplája lett a tervnek.
Mellár Tamás hozzátette: az ellenzék mellett az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács is kockázatosnak minősítette a kormány által csak békeköltségvetésnek nevezett tervet. Szerintük nem reális a 3 százalékos növekedés, és a 3,7 százalékra tervezett hiány sem tartható. A parlament ugyan december végén szavazhat a költségvetésről, de szerinte „érdekes lesz látni”, hogyan befolyásolhatja a döntéshozókat az Európai Bizottság figyelmeztetése.
Ezután megjegyezte, hogy az Európai Unió ugyan nem szólhat bele a magyar költségvetés elfogadásába – de azzal, hogy megalapozatlannak minősítették a magyar gazdasági számokat, azt jelzik a befektetők és a hitelezők számára, hogy „Magyarország közel áll egy, a görögországihoz hasonló csődhelyzethez”.
Az ellenzéki politikus azt is hozzátette, hogy a kormány mindössze két stratégiai ágazatra (a jármű- és akkumulátoripar) alapozta a gazdasági növekedést, de ezek most bezuhantak, és a kormánynak nincsenek eszközei ahhoz, hogy felpörgesse őket.
Kénytelenek vagyunk elviselni a dekonjuktúra időszakát
− mondta a szakember, majd hozzátette, hogy előbb kellett volna diverzifikálni a magyar gazdaságot.
A videó végén pedig újra kijelentette, hogy Magyarország a gazdasági számok alapján hasonló helyzetben van szerinte, mint a 2008-ban csődközelbe jutott Görögország.
Minden valóságalapot nélkülöz az az állítás, miszerint az Európai Bizottság visszaadta Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit – közölte az ügyben a Pénzügyminisztérium. A tárca szerint a valóság ezzel szemben az, hogy Magyarország november 4-én, az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban adta le középtávú fiskális tervét. A Bizottságnak hat hete van a dokumentum értékelésére, amelynek során folyamatosak az egyeztetések a Bizottság és a Pénzügyminisztérium szakértői között.
Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a középtávú költségvetési tervet Ausztria, Belgium, Bulgária, Németország és Litvánia még nem adta le a Bizottságnak
– emelték ki. Mint írták, a kormány a költségvetési fegyelem megtartásával és a gazdasági semlegességgel biztosítja a magyar gazdaság fejlődését. „Előretekintve a kormány előrejelzése nemcsak a folyamatban lévő nagyberuházások növekedést gyorsító hatásával, hanem a 21 pontos akcióterv élénkítő hatásaival is számol” – írták a közleményben.