Aggódik Terézváros Önkormányzata, hogy Lázár János minisztériumának ingatlanhasznosítási pályázata ellehetetleníti a Nyugati pályaudvar melletti zöldterület megvalósítását. Soproni Tamás, a kerület polgármestere szerint a pályázat magánkézbe adná a vasúti területeket, kivonva az államot a fenntartásból, veszélyeztetve ezzel a közlekedésfejlesztést is. Az Építési és Közlekedési Minisztérium szerint mindez tévhit.
Soproni Tamás, Terézváros polgármestere szerint egy a kormány által kiírt ingatlanhasznosítási pályázat ellehetetlenítheti a régóta tervezett Podmaniczky park megvalósítását Budapesten. A terézvárosi önkormányzat úgy tudja, hogy a pályázat magánkézbe adná a vasúti területeket, kivonva az államot a fenntartásból és fejlesztésből. A pályázat hiányosságai között szerepel, hogy nem szabályozza a zöldfelületi arányt, így a tervezett park helyett az egész terület beépíthetővé válhat.
A polgármester szerint ez nemcsak a zöldfejlesztést, hanem a közlekedésfejlesztést is veszélyezteti, amely hozzájárulhatott volna a városi közlekedés javításához.
A pályázati kiírásból kiderül, hogy a kormány kiemelt nemzetgazdasági érdekre hivatkozva, a terézvárosi önkormányzat és a kerület valamennyi lakójának érdekeit semmibe véve dönthet a terület sorsáról, és azt egy szerződéssel magánkézbe adhatja. A pályázat nem rendelkezik a zöldfelületi arányról, tehát a tervezett park helyett az egész terület beépíthetővé válik
– fejtette ki bejegyzésében Soproni Tamás.
A polgármestert meglepte a kormányzati pályázat hirtelen kiírása, és arra kéri Lázár János építési és közlekedési minisztert, hogy vonja vissza azt, főként, mivel a kormány nem egyeztetett az érintettekkel. A polgármester azt írja, hogy a terv végrehajtásához kineveztek egy miniszteri biztost is Kovács Balázs Norbert személyében az önkormányzati kampány alatt.
Soproni szerint a terv „megfosztaná a belvárost attól, hogy levegőhöz jusson, hogy épületek helyett fák, beton helyett park legyen a Nyugati melletti rozsdaövezetben”. A polgármester közölte, hogy az önkormányzat változtatási tilalmat rendel el a területre, és az építési szabályzat módosítását kezdeményezi, hogy biztosítsa a park létrejöttét.
A Blikk kérdésére reagálva az ÉKM azt írta közleményében, hogy a Soproni Tamás által felvetett probléma „tévhír, ami félreértésen alapul”.
Az állomásmegújítási program ugyanis a megpályázott állomásépületek – vasútüzemtől szigorúan elválasztott – épített részén teszi csak lehetővé a kereskedelmi célú hasznosítást. Az állomás környezete, a vasúti ingatlant körülölelő zöldfelület csak abból a szempontból érintett a pályázatban, hogy a legtöbb esetben annak rendben tartását, fejlesztését is vállalnia kell a sikeres pályázónak. Állomáshoz kapcsolódó park tehát nem veszhet el, kizárólag többletfigyelmet, fejlesztést kaphat
– közölték.