Esetenként több millió forintos tartozást halmozott fel a gyógyszertáraknál a NEAK, amiért nem fizette ki időben a gyógyszertámogatásokat. A támogatás kiesése a kistelepülések gyógyszertárainak okoz gondot, mivel ott szinte csak receptre felírt gyógyszert vásárolnak. A NEAK tájékoztatást küldött a Magyar Gyógyszerészi Kamarának, miszerint egy kormánydöntésre várnak, amely engedélyt ad a fizetésre.
November óta nem fizet a gyógyszertáraknak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) – derül ki a 444.hu riportjából. A NEAK azonfelül, hogy nem rendezte a tartozásait, a kifizetések csúszásáról sem küldött tájékoztatást, valamint arról sem, hogy mikor rendeződik a helyzet.
Az elmúlt hetekben nagyjából 2200 gyógyszertárban szembesültek azzal, hogy kiesett az egyik jelentős és biztos bevételük, az állami gyógyszertámogatás. A kiesés különösen súlyosan érinti a kistelepülések gyógyszertárait, ahol az emberek szinte csak receptre felírt gyógyszereket váltanak ki. A lap információi szerint a kistelepülések gyógyszertárainak bevételét jellemzően 40-50 százalékban teszi ki a támogatásokból származó összeg.
A portálnak megszólaló gyógyszerész szerint az ünnepi időszak tovább súlyosbítja a helyzetet, mivel a zárvatartások miatt az emberek előre bevásárolnak. Amennyiben pedig nem érkezik meg időben a pénz, a patikák nem tudnak gyógyszert rendelni.
A NEAK tájékoztatást küldött a Magyar Gyógyszerészi Kamarának, amiben a késedelmeket elismerték, majd hozzátették, hogy a novemberi és a decemberi összegek kifizetéséhez egy kormánydöntésre van szükség, „amely jelenleg is folyamatban van”.
A patikusok szerint a kormánydöntésre azért van szükség, mert a NEAK már októberben elköltötte az éves tervezett gyógyszertámogatás 95 százalékát, a többletköltségek jóváhagyása pedig még nem történt meg. A NEAK-ban nem lett volna szabad, hogy meglepetést okozzon az eset, mivel a tavalyi évhez képest 1,1 százalékkal csökkentették a költségvetést úgy, hogy idén a havi gyógyszertámogatások összege 9-15 százalékkal több volt.
A NEAK közleményében azt állítja, hogy „külön figyelmet fordít” a kis- és hátrányos helyzetű településeken lévő gyógyszertárakra, hogy azokat „ez a késedelem ne érintse, azaz pénteken megkapják a járandóságukat”. A kisebb településen dolgozó patikusok azonban ebből a külön figyelemből nem érzékelnek semmit. A lap megkereste a NEAK-ot, valamint az egészségügyet felügyelő Belügyminisztérium sajtóosztályát is, azonban választ sehonnan nem kaptak.