Fontos cél, hogy – a jogszabályi környezettel összhangban – Budapest felzárkózzon azokhoz a városokhoz, ahol a modern lomtalanítási rendszerben gyűjtik a nagydarabos háztartási hulladékokat – így kezdte az Indexnek küldött közleményét a Mohu Budapest. Most pedig kiderültek a részletes módosítások a lomtalanításról.
A Mohu Budapest szerint az Európai Unió nagyvárosaiban jellemzően már évek vagy akár évtizedek óta olyan kontrollált gyűjtőpontos rendszer van érvényben, amely a lakosság számára tisztább és a mindennapokat megkönnyítő elvek mentén működik.
A Mohu érvelése szerint az 50 éve jellemző lomtalanítási rendszer rendetlenséget eredményez a közterületeken, fennakadásokkal járhat, zavarja a lakókat, több napra megnehezíti a parkolást, és a városképet, tisztaságot is jelentősen rontja.
A jelenleg érvényben lévő „mindenfajta lomot az utcára a ház elé pakolunk” típusú rendszer kivezetése, átalakítása már évek óta felvetődő kérdés a fővárosban. A kontrollált gyűjtőpontos lomtalanítási rendszerről pedig az alábbi megállapításokat küldték meg szerkesztőségünknek:
A tájékoztatásuk szerint a jelenlegi fővárosi lomtalanítási eljárásban az utcára ömlesztve kihelyezett lomhulladékok és egyéb (részben veszélyes) hulladékfajták állandó ellenőrzése lehetetlen. Háttér-információnak pedig kiemelték, a jelenlegi fővárosi lomtalanításkor rengeteg ki nem helyezhető hulladék, például elektromos és elektronikai hulladék, veszélyes hulladék, ruhanemű, sitt, festék satöbbi, kerül a lomok közé.
Ez megakadályozza a hulladékfajták szakszerű kezelését és újrahasznosítását, vagyis a fenntartható, körforgásos hulladékgazdálkodási célok jelentősen sérülnek.
Az így kihelyezett vegyes lom jellemzően lerakóba kerül, ez egyébként ellentétes Magyarország vállalásaival a kezelt hulladékok elhelyezésénél a lerakótól való eltérítésre vonatkozóan. Ráadásul számos esetben a lakossági lomtalanításra nem jogosult gazdasági társaságok, intézményi szereplők is kihelyezik hulladékaikat.
A lomtalanítás jelen formájában jelentősen rontja a fővárosi utcaképet, közrendet is. Gyakran a járdákon olyan méretű kupacok keletkeznek, hogy teljesen ellehetetlenítik a gyalogos közlekedést; a zöldterületeken pedig károkat okoznak a növényzetben. A lomtalanítással járó nemkívánatos jelenségek továbbá turisztikai és közbiztonsági szempontból is károkat okoznak a városnak, számos rendőri és közterületi intézkedéssel jár
– olvasható a közleményben.
Majd a Mohu szerint az új, kontrollált fővárosi lomtalanítási megoldás alapelvei így festenek:
A Mohu Budapest szerint a megoldás mind ökológiai, mind ökonómiai szempontból támogatja a fenntartható hulladékgazdálkodási rendszerek működtetését. A kontrollált körülmények közötti átvétel tiszta hulladékfrakciókat eredményez, amik jól újrahasznosíthatók.
Ráadásul az új rendszerben az egyéb fa-, fém-, műanyag-, üveg-, textil-, elektronikai és veszélyes hulladékától is szabályos módon szabadulhat meg a lakosság.
„A gyűjtőpontos lomgyűjtési eljáráskor közterületeink tiszták, rendezettek maradnak, és elmaradnak a jelenlegi lomtalanítás közismert, nemkívánatos, közrendet veszélyeztető jelenségei is” – összegezték.
Végezetül arra is kitértek, hogy a kontrollált lomtalanítási rendszer a régi, utcára ömlesztett lomtalanítási gyakorlathoz képest a szolgáltató számára nem jár költségmegtakarítással, tekintettel a gyűjtőpontok kiépítésének, körbekerítésének és őrzés-védelmének, valamint a helyben állandó gyűjtő, rakodó, szabályosan szelektáló szakszemélyzet többletköltségeire.