A Századvég decemberi felmérése szerint a kormánypártok stabilan vezetik a pártok versenyét, míg az ellenzék széttagoltsága tovább gyengíti pozíciójukat, miközben Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke elutasítottsága jelentősen nőtt a közelmúlt eseményei miatt.
A Századvég friss decemberi közvélemény-kutatása szerint a kormánypártok stabil előnnyel vezetik a pártok versenyét. Ugyanakkor az ellenzéki szereplők között továbbra is jelentős széttagoltság figyelhető meg, ami tovább erősítheti a kormánypártok pozícióját a választók körében.
A kutatás emellett kiemelte, hogy Magyar Péter, egy prominens politikai szereplő elutasítottsága jelentősen emelkedett az elmúlt egy hónapban, ami egyes elemzők szerint politikai stratégiájának átgondolására ösztönözheti csapatát.
Az ilyen felmérések gyakran előrevetítik a választók politikai hangulatát, de a kampányidőszakok és aktuális események jelentősen befolyásolhatják az eredményeket a jövőben.
A politikai szempontból aktív magyar lakosság körében jelenleg 40 százalék a Fidesz–KDNP támogatottsága, amelyet a Tisza Párt követ 31 százalékkal. A harmadik helyen a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) áll 7 százalékkal, őket pedig a Mi Hazánk Mozgalom követi 6 százalékkal. Ebben a közegben a Demokratikus Koalíció, a Momentum és az MSZP nem éri el az 5 százalékos küszöböt, míg a bizonytalanok hányada 7 százalék.
A közvélemény-kutatás részletei szerint Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egyre inkább megosztó szereplővé válik a politikai színtéren. Az elmúlt hónapok botrányai, köztük egy gyermekotthon dolgozóival szembeni konfliktus, a Menczer Tamással történt incidens, valamint a kiszivárgott hangfelvételek jelentősen rontották a politikus megítélését – állítja a Századvég.
A felmérés adatai rámutattak, hogy Magyar Péter kedveltségi indexe folyamatosan negatív tartományban mozog. A novemberi mínusz 12 százalékos értékről decemberre mínusz 18 százalékra csökkent, ezzel jelezve, hogy a politikusról kedvezőtlenül vélekedők aránya egyre inkább nő. Ezen időszak alatt a pozitív véleményt alkotók száma 42-ről 39 százalékra csökkent, míg a negatív vélemények aránya 54-ről 57 százalékra nőtt.
Az adatok alátámasztják azt is, hogy a közelmúlt eseményei Magyar Péter politikai pozícióját jelentősen gyengítették, és komoly kihívás elé állítják a Tisza Párt jövőbeli stratégiáját.
A Századvég decemberi közvélemény-kutatása CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing) módszerrel készült, amelyben 1000 fő, politikai szempontból aktív, felnőtt magyar lakost kérdeztek meg. Az aktívnak minősített válaszadók azok, akik biztosra vagy valószínűre ígérik választási részvételüket. Az adatfelvétel időszaka 2024 decemberére esett.
Ez a módszertan a telefonos interjúk számítógéppel támogatott lebonyolítását jelenti, amely biztosítja az adatok gyors és strukturált rögzítését, továbbá lehetőséget ad a reprezentatív mintavételre. A kutatás célja a politikai preferenciák és attitűdök változásainak elemzése volt, különös tekintettel a közelmúlt eseményeire és a politikai szereplők megítélésére.