Index Vakbarát Hírportál

Halálos veszélyre figyelmeztet Zacher Gábor, ami ijesztően terjed

2024. december 13., péntek 10:50

Zacher Gábor toxikológus neve alatt életveszélyes egészségügyi tanácsokat terjesztenek az interneten mesterséges intelligenciával készített hamis videókban. A szakember szerint ez már nem egyszerű átverés, hiszen emberéleteket veszélyeztet, amikor például inzulinkezelés abbahagyására biztatnak betegeket egy „csodaszer” ígéretével. A videók az AI-nak köszönhetően már túlságosan élethűek, a rendőrség pedig egyelőre tehetetlennek tűnik a kiberbűnözés ezen formájával szemben.

Zacher Gábor felesége egyik kollégájától értesült róla, hogy a híres toxikológus nevében különféle gyógyszereket és készítményeket reklámoznak az interneten. Egyből riasztotta is férjét, hogy baj van, visszaélnek a hitelességével és a hírnevével.

Egy kamuvideóról van szó, amelyben a toxikológus képmása az egekig magasztal egy „mindent is gyógyító készítményt”, majd egy link van alatta, és erre kattintva egy hosszasan megírt kamu-Index-cikkre navigálja a gyanútlan áldozatot. Így élnek vissza egy-egy website népszerűségével és olvasottságával is.

A kamucikkben pedig még egyszer rábeszélik az érdeklődőt a „csodaszer” megrendelésére. 

Hihetetlenül bosszantó, hogy idáig fajult ma ez a világ, hogy ennyire visszaélnek az ember nevével, és mindezt alapvetően azért, hogy valakitől pénzt csaljanak ki

– mondta az Indexnek Zacher Gábor. Az elmúlt években a nevével reklámoztak már értisztítót, prosztatagyógyszert és mellnagyobbítót is. A szakember hangsúlyozta, hogy soha nem reklámozott és nem is fog reklámozni semmilyen készítményt.

A mostani csalásokban az egyik újdonság, hogy a mesterséges intelligencia segítségével szinte teljesen élethű kamuvideókat készítenek a csalók, ahol Zacher Gábor vagy éppen Merkely Béla hangján szólal meg az orvosok kiköpött mása, ráadásul a szájuk is az elmondott szöveg szerint mozog.

Halálos végkimenetele lehet a gyógyszerelhagyásra biztató csalásoknak

A csalók elsősorban az idősebb korosztályt célozzák meg az újabb tartalmakkal. Az is újdonság még a mostani videóban, hogy egy veszélyes vállalkozásra, a gyógyszerelhagyásra biztatnak Zacher Gábor nevében, mondván, a „csodaszer” megoldja az egészségügyi problémákat.

„Itt most már nem csak arról van szó, hogy pénzt csalnak ki, hanem a kamuvideóban alapvetően arra »biztatok« embereket, hogy hagyják abba az inzulinkezelést, és ezzel a fantasztikus csodaszerrel foglalkozzanak, ami nem létezik.

Innentől kezdve ez már egy ember számára életveszélyes lehet.”

– figyelmeztet a toxikológus. Érteni véli, hogy ez miért lehet csábító sokak számára, főleg a rengeteg gyógyszert szedő idősebb korosztálynak.

Az idős ember valamivel találkozik, valamit olvas, hallja, hogy ez fantasztikus, itt akkor nem kell hatvannégyféle tablettát szedni. Persze átvágás lesz a vége

– magyarázta Zacher. Hozzátette, hogy voltak, akik a korábbi átverések során meg is rendeltek termékeket, amelyek vagy hatástalanok voltak, vagy akár egészségkárosító hatásuk is lehetett. „Ez pedig már bűncselekmény” – világított rá.

Ez a csalások következő generációja, mit tesz a rendőrség?

A toxikológus szerint a klasszikus bűncselekmények helyett egyre inkább előtérbe kerülnek az ilyen jellegű visszaélések, a kibercsalások. Ezt már jó ideje a saját bőrén is tapasztalja, mint írtuk, nem új keletű számára a probléma. Zacher Gábor több feljelentést is tett már hasonló esetekben, de a nyomozások eredménytelenek maradtak.

Fölveszik természetesen az adatokat, leírják, megnézik, aztán utána ide-oda-amoda továbbküldik, aztán kiderül, hogy nem találják az illetőket, és lezárják a nyomozást

– osztotta meg lapunkkal személyes tapasztalatait. Kikötötte, hogy az ehhez hasonló ügyekkel kapcsolatban érdemes inkább a Nemzeti Nyomozó Irodát kérdezni.

A mesterséges intelligencia különösen veszélyes, mert olyan dolgokat is képes a szakember szájába adni, amelyeket az „még a gondolataiban sem” fogalmazott meg soha, ráadásul életveszélyes tanácsokat ad (például gyógyszerelhagyás).

Korábban az Index az elsők között figyelmeztetett az újfajta deepfake-csalásokra, amikor tavaly januárban Veszelszki Ágnes kommunikációkutatót kérdeztük a nagy nyelvi modellek, például a ChatGPT fejlődésének és terjedésének árnyoldalairól.

Ezek az újfajta csalások pedig elképesztően terjednek. Szerkesztőségünkhöz is az elmúlt időszakban egyre több olvasói levél érkezik ezzel kapcsolatban, amikor oldalunk népszerűségével és hitelességével visszaélve akarnak csalók értékesíteni homályos hátterű termékeket.

Zacher Gábor: Legyünk szkeptikusak, orvosok ilyet nem mondanának

Bár a csalások elleni védekezés módját inkább számítástechnikai szakértők és kibervédelmi szakemberek tudnák megmondani, Zacher Gábor szerint fontos, hogy az emberek legyenek szkeptikusak.

A szakemberek nagyon nagy százalékban a saját területükön mozognak. A videóban csupa olyan dologról van szó, legalábbis a részemről, aminek az én szakterületemhez – a sürgősségi ellátáshoz, a toxikológiához – semmi köze nincs

– emelte ki, hozzátéve, hogy ő például kizárólag a sürgősségi ellátással és toxikológiával kapcsolatos kérdésekben nyilatkozik. A gyógyszerreklámozás egyébként is szigorúan szabályozott Magyarországon.

Arról is kérdeztük, hogy milyen érzések kavarognak most benne az üggyel kapcsolatban. Erre azt válaszolta, hogy „valami rettenetes” volt ilyen kamuvideóban visszalátni magát, és „ez azért nagyon gáz”.

(Borítókép: Zacher Gábor 2021. május 25-én. Fotó: Kaszás Tamás / Index)

Rovatok