Elege van a „hűvösből”, a bűnözésből, a menősködésből és a maffiázásból Czibere Attilának, a diósdi kettős gyilkosság megszervezőjének, aki illegális olajlopáson alapuló üzletét védte két alvilági figura likvidálásával. Az egykori érdi vállalkozó könyvet is írt a történtekről, amelyben részletesen elővezeti a százhalombattai kőolaj-finomító megcsapolásának és a hozzá kapcsolódó gyilkosság történetét.
Exkluzív interjút adott a Blikknek Czibere Attila egykori érdi vállalkozó, a diósdi kettős bérgyilkosság megszervezője, aki jelenleg is börtönbüntetését tölti, amiért 2005-ben megölette a 43 éves, Pipásként ismert F. Józsefet és a 28 éves K. Norbertet, becenevén Colost. Az áldozatoknak azért kellett meghalniuk, mert megzsarolták Cziberét az olajlopáson alapuló bizniszével. A nagyüzemi, százhalombattai olajfinomítóból zajló lopást a hírhedt Koszi klánnal védette, a gyilkosságot azonban maga Czibere szervezte meg.
Az egykori érdi vállalkozó azóta könyvet írt a történetéről a Hidegre vagy hűvösre címmel, az interjúban erről is beszélt, és többek között elárulta, hogyan került szembe a törvénnyel, hogy csapolták meg a százhalombattai kőolaj-finomítót, és hogy miért a hírhedt Koszi klánt bérelte fel az üzleti zsarolás kivédésére.
Még 2005. március 31-én Diósd külterületén találták meg a több lövéssel kivégzett, Pipás becenevű F. Józsefet és Colosként ismert testőrét, K. Norbertet. Pipás aznap komoly pénzbevételre számított, ugyanis megzsarolta Czibere Attilát és P. Istvánt: 20 millió forintot kért, hogy ne jelentse fel őket, amiért megfúrták az üzemanyag-vezetéket a százhalombattai finomítónál. A két megzsarolt olajtolvaj a Koszi klán központi figuráit, a testvérpár Sz. Istvánt és Sz. Miklóst bízták meg a védelemmel, azok pedig P. Sándort és K. Ferencet bízták meg a zsarolók kivégzésével. A bérgyilkosok elállták a pénz átvételére érkező zsarolók kocsijának az útját, majd pisztollyal végeztek Pipással és Colossal. A fegyvereket a Dunába dobták, a gyilkosságért 2,4 millió forintot kaptak.
A nádudvari származású Czibere állítja, hogy teljesen normális gyerekkora volt, a szülei és a testvérei is dolgos, becsületes emberek. Ő maga, elmondása szerint nyugati disszidálásakor „tért rossz útra”, kezdetben műszaki cikkekkel, ruhákkal bizniszelt, majd képbe került a pénzhamisítás.
Később már dörögtek a fegyverek, fokozatosan durvultak el a dolgaim
– emlékezett vissza az exkluzív börtöninterjúban.
Azt mesélte, hogy egész fegyverarzenálja volt: Skorpió mini géppisztolyok, AK–47-sek, vállról indítható rakéták, pisztolyok, kézigránátok, mert szerinte akkor már „kellettek az önvédelemhez”.
A könyvem egyik története, hogy a bébiszitterünk egyszer takarítás közben talált egy Skorpiót, de azt hitte, a gyerek játéka, így azok közé is tette. Szerencsére még időben észrevettük
– idézte fel.
A százhalombattai kőolaj-finomító megcsapolásának ötlete elmondása szerint onnan jött, hogy volt kapcsolata a finomítón belül, így tudtak elkezdeni ötletelni, végül néhány kudarc után sikerült kijátszaniuk a rendszert. De mindezt csak beépített emberrel vihették sikerre. Czibere azt mesélte a Blikknek, hogy nem ők voltak az egyetlen csapoló banda, volt konkurencia is. Mint mondta, éppen a riválisok miatt volt szükségük védelemre, mégpedig az országosan ismert bűnszervezet, a Koszi klán segítségére.
Ha Koszi megfújta a sípot, körbetelefonált és az alvezérek mozgósították az embereiket, akár ezres felfegyverzett alvilági sereget is fel tudott sorakoztatni
– indokolta a választást.
Arról is mesélt az egykori érdi vállalkozó, hogy bár a rendőrség egy idő után felfigyelt rájuk és megindult a felderítés, voltak rendőri kapcsolataik, akik rendre figyelmeztették őket, így mindig a hatóság előtt járhattak néhány lépéssel.
Czibere úgy emlékszik vissza a diósdi kettős gyilkosság előzményeire, hogy az ítéletet maga Koszi mondta ki, az ő feladata a likvidálás megszervezése volt. Azt mondta, ő benne lett volna, hogy megkenjék őket havonta, de Kosziék elvetették az ötletet. A húszéves börtönbüntetését töltő Czibere Attila úgy tudja, hogy a 2006-ban letartóztatott Koszi az első öt percben feladta őt, ezért vallott be azután ő maga mindent, amivel megvádolták. Czibere biztonsági okokból magánzárkát kapott, megtanult írni, és azt mondja, jelenlegi könyvén kívül legalább tíz regény ötlete van még a fejében.
Tisztességgel, szabálykövető rabként leülöm, minden balhét kerülök, elegem van a „hűvösből” és a bűnözésből, a menősködésből, maffiázásból
– vallotta be.
(Borítókép: Bűnügyi helyszínelők Diósdon 2020. április 24-én. Fotó: Mihádák Zoltán / MTI)