Több mint 55 millió forintos állami támogatást kapott Gönczi Gábor és feleségének cége a háborús krízisalapból. Az állami támogatás megítélésében az az érdekes, hogy a TV2 híradósának vállalkozásat az orosz–ukrán háború kitörése után három hónappal alapították meg. A lapnak Gönczi azt állítja, hogy vállalkozása nem is kért és nem is kapott állami támogatást.
Több mint 55 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a TV2 hírműsorát vezető Gönczi Gábor és felesége tulajdonában álló Rozmaring Garden Kft. – derítette ki a 24.hu az Európai Uniónak jelentett támogatási adatokból.
Az egyébként ingatlan-bérbeadással foglalkozó vállalkozás adatlapja szerint az állami támogatást az orosz–ukrán háború miatt bevezetett ideiglenes krízisalapból kapták meg.
A támogatás megítélésének az az érdekessége, hogy a Gönczi házaspár cége még nem is létezett a 2022. február 24-én kitört háború idején.
A céget csak az orosz invázió kitörését követően három hónappal alapították meg, így nem érhette váratlan gazdasági hátrány a háború miatt. Holott az EU által jóváhagyott támogatási forma esetében „támogatás odaítélése előtt a kedvezményezett vállalkozások kötelesek voltak nyilatkozatot tenni a háború okozta válság működésükre gyakorolt negatív hatásáról”.
A portál megkereste az érintetteket, választ azonban több tárcától sem kapott, azonban az első megkeresések elküldését követően az Európai Bizottság támogatási adatbázisában valaki jelzés nélkül átírta a Gönczi házaspár cégének támogatási adatait 9,8 millió forintra.
A híradós műsorvezető azt állítja, hogy cége soha nem kért és nem is kapott vissza nem térítendő támogatást.
Hozzátette, hogy a Széchenyi Mikrohitel Max konstrukció keretében akart támogatott hitelt felvenni, amit meg is ítéltek neki, ennek ellenére mégsem vette fel.
A hitelprogram mögött álló KAVOSZ Zrt. a lapnak azt nyilatkozta, hogy a Rozmaring Garden Kft. valóban a Széchenyi Mikrohitel Max keretein belül kapott 9,8 millió forintos támogatást, melynek jogalapjaként szolgált az „állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes válságkezelési keret a gazdaságnak Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követő támogatása céljából című bizottsági közlemény hatályos változata”. Pontosan nem lehet tudni, hogy ez mit jelent, feltehetőleg azt, hogy a kormány a krízisalap alá sorolta be a hitelt.
A lap szerint ez az eset megkérdőjelezhetővé teszi a kormány által az Európai Bizottságnak küldött adatok hitelességét.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, szerdai élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.
(Borítókép: Gönczi Gábor 2018. szeptember 24-én. Fotó: Kaszás Tamás / Velvet)