Rekordösszeget kaszálhatnak idén az internetes csalók, ha nem vagyunk körültekintőek az ünnepi ajándékvadászatkor. Az EY kibervédelmi üzletág vezetőjével, Zala Mihállyal és a vállalathoz a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságatól szerződtetett Bor Olivér kiberszakértővel arról beszélgettünk, hogyan lehet lecsökkenteni a karácsonyi vásárláskor felmerülő kockázatokat. Az ünnepi szezonban hatalmas a forgalom, nem meglepő, hogy az online bűnelkövetők is kiemelten készülnek erre az időszakra.
Az év utolsó három hónapjában globálisan akár 30 százalékot meghaladó növekedésre is számíthatunk az e-kereskedelemben, ilyenkor költünk a legtöbbet, és egyre több terméket rendelünk online. Mindeközben csak tavaly nagyjából 30 milliárd forintos kár érte a magyar fogyasztókat különböző internetes átverések miatt, vagyis naponta közel 80 millió forintot csaltak ki a kiberbűnözők a megtévesztett emberektől a Statista és a Medium kutatásai alapján.
Ha pontosak akarunk lenni, akkor tavaly összesen 23,2 milliárd forinttal károsították meg a számlatulajdonosokat az online bűnözők. Idén tovább emelkedett a bűncselekmények száma: az év első három hónapjában a csalók 4277 esetben mintegy 5,4 milliárd forinttal verték át áldozataikat. 2024 első negyedévében 65 százalékkal több ilyen bűncselekményt követtek el, mint a múlt esztendő azonos időszakában. A sikeres bankkártyás visszaélések száma pedig megközelítette az 57 ezret, aminek során 2,7 milliárd forintnyi kárt okoztak az elkövetők.
Augusztus 1-jén hatályba lépett az online csalások elleni törvény, amely felgyorsította a bankok közötti információcserét. Az új jogszabály segítségével követni tudják az elcsalt összeget, és gyorsan beavatkozhatnak, a pénzt befagyaszthatják.
2025 nyarától Magyarországon is elkezd működni egy visszaélésszűrő rendszer, amely a fizetési mintázatok folyamatos elemzésével, öntanuló módon kiszűri majd a csalárd fizetési megbízásokat – írta korábban a Nemzetgazdasági Minisztérium.
azonban Az ünnepi szezon hatalmas forgalma miatt nem meglepő, az online bűnelkövetők kiemelten készülnek erre az időszakra, ami számukra is elszalaszthatatlan lehetőségeket jelent.
„Ilyenkor előfordul, hogy felfokozott érzelmi állapotba kerülünk, így még könnyebben lehet figyelmetlen az ember, és kattinthat olyan ajánlatra, linkre, amire amúgy tudja, hogy nem kéne. Ezzel pedig az elkövetők is tisztában vannak” – hívja fel a figyelmet Bor Olivér.
Az EY friss globális kutatása is rámutat arra, hogy a vevők kétharmada a lehető legjobb ajánlatokat és a legnagyobb leértékeléseket keresi az ünnepek során. Emiatt pedig sokkal könnyebben bedőlhetnek a kamu, hatalmas árelőnyt ígérő akcióknak.
Ám nem csak a hamis ajánlatokra és a silány minőségű termékekre kell vigyázni. Az SMS-ben, e-mailben érkező kéretlen üzenetek és a közösségimédia-bejegyzések között felugró akciók manapság már annyira megtévesztőek lehetnek, hogy a gyakorlott felhasználók számára is valódinak tűnhet egy-egy rosszindulatú megkeresés vagy promóció.
„Az ünnepi időszakban elszaporodó online csalásokat nagyon gyakran a fogyasztók figyelmetlensége és a hirtelen impulzus-vásárlások teszik lehetővé” – emelte ki Zala Mihály. Ráadásul az ünnepi rohanásban nemcsak az anyagi veszteség kockázata ugrik meg, hanem a személyes adatokkal való visszaélés lehetősége is, aminek aztán még komolyabb következményei lehetnek.
Az ünnepi időszakban az alábbi online átverések fordulnak elő leggyakrabban:
Bor Olivér a fentiekkel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a gyanúsan kedvező, túl jónak tűnő árak vagy a gyors cselekvésre buzdító üzenetek mindig alapos ellenőrzést igényelnek.
A szakemberek szerint az alábbi lépésekkel csökkenthetjük a kiberkockázatokat az ünnepi szezonban:
Az online bűnözők eszközei egyre kifinomultabbak, ezért a vevőknek is minden online tranzakció alkalmával körültekintőnek és tudatosnak kell lenniük. „A csalás ellen a legjobb védekezés a megelőzés, ami internetes vásárláskor azt jelenti, hogy kattintás és adatközlés előtt mindig gondosan értékelni kell a helyzetet, illetve a másik fél, az eladó hitelességét” – figyelmeztetett Zala Mihály.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)