Az Országos Bírói Tanács (OBT) közleményt bocsátott ki, melyben azt írják, hogy a bírósági szervezetet érintő jogalkotási folyamatban az érintettek részvételének biztosítása alapvető jogállami követelmény. Hangsúlyozzák, hogy az Igazságügyi Minisztérium által kifejtett jogalkotási folyamatot az OBT a hatáskörének teljes és szándékos kiürítéseként értékeli.
Újabb közleményt tett közzé az Országos Bírói Tanács (OBT), miután december 11-én elnökké választották Pecsenye Csabát. Mint ahogy azt az Indexen olvashatták, a tanács új vezetője akkori nyilatkozatában azt írta, a kormánnyal kötött korábbi megállapodás önmagában nem sérti „a bírói függetlenséget, hanem a célokhoz vezető jogszabályalkotási folyamat eredményeként születendő jogszabályok potenciálisan magukban hordozzák a bírói függetlenség megsértésének veszélyét”.
Csütörtöki közleményében az OBT arra hívja fel a figyelmet, hogy elkötelezett a bírósági szervezet függetlenségének, átláthatóságának és demokratikus működésének, valamint a bírói önigazgatás védelme mellett, és határozott álláspontja szerint a bírósági szervezetet érintő jogalkotási folyamatban az érintettek részvételének biztosítása alapvető jogállami követelmény – vette észre a HVG.
Most az OBT a bírósági szervezetet érintő Alaptörvény- és törvénymódosítások kapcsán hangsúlyozza, hogy azok Országgyűléshez történt benyújtásának körülményeit, továbbá az Igazságügyi Minisztérium által az OBT részére 2024. december 13-án megküldött válaszlevelében részletesen kifejtett jogalkotási folyamatot az OBT sarkalatos törvényben meghatározott jogszabály-véleményezési hatáskörének teljes és szándékos kiürítéseként értékeli.
Leszögezi továbbá, hogy az eljárás amellett, hogy ellentétes az állami kötelezettségekkel, súlyosan sérti a jogállamiság alapelveit és a demokratikus jogalkotási folyamat alapvető szabályait.
Tekintettel arra, hogy az OBT felvetéseire megnyugtató választ nem kapott, ezért további lépések megtételét tartja szükségesnek annak érdekében, hogy a jogalkotási folyamat a jogszabályok mentén, az általános jogelveknek megfelelően, az Alaptörvény 28. cikkében megfogalmazott jogszabály-értelmezés figyelembevételével történjék.
Ezért az OBT szükségesnek tartja az Igazságügyi Minisztérium, a Kúria, az Országos Bírósági Hivatal és az OBT által 2024. november 22-én megkötött négyoldalú megállapodás felülvizsgálatát is.
Erről az OBT tagjainak több mint egyharmada előterjesztést nyújtott be, melyben azt indítványozták, hogy soron kívül döntsenek róla, ám mivel nem járt eredménnyel, a kérdést az OBT soron következő rendes ülésén, január 15-én tűzi napirendre.
Pecsenye Csaba szerdán tárgyalt az Igazságszolgáltatási Tanácsok Európai Hálózatának (ENCJ) elnökével, aki aggodalmát fejezte ki a kialakult helyzet miatt. Az ENCJ küldöttsége január végén Magyarországra látogat.