Matolcsy György megbízatása ugyan csak március 3-án jár le, a köztársasági elnök már december 20-ai keltezéssel kinevezte Varga Mihályt a Magyar Nemzeti Bank elnökének, aki március 4-én veszi át a stafétát elődjétől.
A pénzügyminiszteri megbízatás megszűnését az államfő nem a Pénzügyminisztérium megszüntetésével indokolja, hanem a miniszter „lemondására tekintettel” állapítja meg 2024. december 31-ei hatállyal – derül ki a friss és ropogós Magyar Közlönyből.
Szintén lemondott a megszűnő tárca eddigi öt államtitkára közül Izer Norbert és Tóth Tibor, a hivatalt eddig irányító Gondos Judit közigazgatási államtitkár, valamint a hét helyettes államtitkár közül Ambrus Ilona, Jármai Péter, Marczinkó Zoltán és Szőcs Gábor, akik a közlöny szerint nem kerülnek át a Nemzetgazdasági Minisztériumba, amellyel a Pénzügyminisztérium egybeolvad.
Egyelőre kétséges Tállai András, a Pénzügyminisztérium miniszterhelyettesének és parlamenti államtitkárának további szerepe, aki a kormánypárt országgyűlési képviselője is, egyedüliként a megszűnő tárca vezetői közül.
A PM több más vezetője átkerül az NGM-be. Az államtitkárok közül ilyen kinevezést kapott Vágujhelyi Ferenc, aki magával viszi a Magyar Államkincstár és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatvagyonának optimalizálásáért felelős kormánybiztosi feladatkörét is, és Banai Péter Benő, akiről Varga Mihály ugyan azt mondta jegybankelnökjelölti meghallgatásán az országgyűlési bizottságban, hogy legközelebbi munkatársaként átviszi a jegybankba, de oda bizonyára csak márciusban nevezhetik ki – írja a hvg.hu.
A Pénzügyminisztérium helyettes államtitkárai közül a Nemzetgazdasági Minisztériumban folytatja Adorján Richárd, Berczik Ábel és Besesek Botond.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter további új helyettes államtitkárokat is kap Vékony Anett, Csákiné Gyuris Krisztina, Kisfaludy Tamás és Lakner Zsuzsa személyében, továbbá a Pénzügyminisztériumtól hozzá kerül át Hornung Ágnes mint az otthonteremtés finanszírozásához kapcsolódó pénzügyi folyamatok szabályozásának felülvizsgálatáért és egyszerűsítéséért, valamint a lakossági állampapír-stratégia megújításának koordinációjáért felelős kormánybiztos.
Mindent összevetve az eddigi öt államtitkár helyett nyolc, az eddigi tizenhárom helyettes államtitkár helyett pedig tizenkilenc fog dolgozni a Nemzetgazdasági Minisztériumban.
A változásoknak megfelelően módosították a kormánytagok feladatairól szóló rendeletet is, a Pénzügyminisztérium összes eddigi hatáskörét a Nemzetgazdasági Minisztérium kapta meg.
A jelentős, a gazdasági életet érintő átalakítások mellett Pálmai Gergelyt a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkárának nevezték ki az eddigi kilenc mellé tizediknek.