A magyar köztársasági elnök két fontos törvényt küldött vissza a parlamentnek, méghozzá súlyos jogtechnikai hibák miatt. Sulyok Tamás először élt vétójogával márciusi hivatalba lépése óta. A visszaküldött jogszabályok az EU–Kirgizisztán partnerségi megállapodásról, illetve a Chicagói Egyezmény módosításáról szólnak.
Hivatalba lépése után 9 hónappal, december 20-án élt először Sulyok Tamás államfő az egyik legfontosabb elnöki jogkörrel, a vétójoggal – jelezte a hvg.hu, hozzátéve, hogy rögtön kétszer is vétózott a köztársasági elnök.
A köztársasági elnök még az őszi parlamenti ülésszak végén elfogadott két nemzetközi szerződés kihirdetéséről szóló jogszabályt azért nem írta alá, mert indoklása szerint azokat súlyos jogtechnikai mulasztást vétve fogadta el az Országgyűlés, így javasolja, hogy azokat tárgyalják ismét, és szavazzanak róluk újra.
A köztársasági elnök az úgynevezett politikai vétó eszközével élt, ami azt jelenti, hogy aláírás helyett visszaküldte a jogszabályokat az Országgyűlésnek. Ez a lépés lehetőséget ad a parlamentnek, hogy módosítsa a kifogásolt részeket, és újra szavazzon a törvényekről.
A köztársasági elnöknek mindkét törvény esetében azzal volt gondja, hogy a kormány által a zárószavazás előtt beadott módosító javaslatok túl sok részletükben írták át a tervezeteket, miközben ezeknek a javaslatoknak elvileg csupán technikai jellegűeknek kellett volna lenniük.