Index Vakbarát Hírportál

Gyurcsány Ferenc: Aki mer, aki tud, aki fiatal, aki az elején tart, lázadjon

2024. december 30., hétfő 16:45

Gyurcsány Ferenc már december 30-án közzétette újévi beszédét. A Demokratikus Koalíció elnöke magyarázatot is adott a döntésére, a köszöntőjében pedig többek között az útválasztást hangsúlyozta.

„A karácsony előtti utolsó munkanapokon, készülve a csendesebb napokra, előre felvettünk egy rövid üzenetet, hogy majd szilveszter éjszakáján elmondhassam Önöknek: tényleg ránk férne egy jobb év. Aztán jött ez a jobboldali »vircsaft« Menczerrel–Magyarral, a háttérben meg még az újévi beszédtől is menekülő szerencsétlen Orbán-bábbal, a köztársasági elnökkel. Na, ilyen környezetben én nem mondok se szilveszterkor, se újévkor beszédet. Mondjon, akinek négy keresztanyja volt! :))” – írta meg hétfőn Facebook-oldalán Gyurcsány Ferenc.

Sulyok Tamás, szakítva az eddigi államfői hagyománnyal, a szilveszteri/újévi beszéd helyett karácsonykor osztotta meg gondolatait. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke készül újévi beszéddel, ahogy Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója is.

„Az utat megtalálni fontosabb és nehezebb, mint arról álmodni, hogy mi lesz a végcél”

Gyurcsány Ferenc a december 30-án közzétett újévi beszédét azzal kezdte, hogy boldog új évek kívánt a követőinek. „Teljes természetességgel, ösztönösen mondjuk ezt ilyenkor mindenkinek, akikkel együtt töltjük szilveszter éjszakáját, vagy akikkel a következő napokban még találkozunk. Anélkül mondjuk, hogy boldog új esztendőt, hogy akárcsak egy pillanatra is belegondolnánk: mindenkinek, aki körülöttünk van, mást és mást jelent a boldogság, a nyugalom, az áldott, új esztendő.”

„A sokfajta álom, elképzelés, vágy, terv közepette hadd mondjak pár mondatot azoknak, akik pályájuk, életük elején vannak” – folytatta a Demokratikus Koalíció elnöke, leszögezve:

Az utat megtalálni fontosabb és nehezebb, mint arról álmodni, hogy mi lesz a végcél.

A volt miniszterelnök arra bátorítja a tizen-, huszonéveseket, hogy válasszanak utat, kellő merészséggel és bátorsággal annak tudatában, hogy mindig korrigálhatják korábbi döntésüket, „merjenek új utakat találni, lázadni, keresni valami más megoldást”.

Gyurcsány Ferenc arra figyelmeztetett, ha most nem tanulnak meg utat választani, ha nem tudnak, nem mernek dönteni, nem képesek lázadni, akkor később még kevésbé tudnak merni. „Az idősebbeknek kevésbé a lázadás, mint inkább a normalitás lesz a mérce” – húzta alá a politikus, jelezve, hogy a normalitás látszólag egyszerű kifejezés, ugyanakkor

a felnőttség normalitásának legnehezebb része éppen az, hogy minek nem megyünk neki, mit hagyunk, hogy hadd menjen, és mi az, amit megváltoztatnánk.

A pártelnök kitért arra is, hogy egy közösségnek arcot, formát, utat a vezetői szabnak, a közösség a vezetés által összerakottan válik azzá, ami nélküle legfeljebb tömeg lesz. Gyurcsány Ferenc úgy vélekedett, hogy rossz irányba megyünk, sőt azok is rossz utat választanak, akik ezt tudják, de mindegyikünk maga felelős a saját útválasztásáért.

Jobb országot szeretnénk, normálisabbat, ahol több a mosoly, az odafigyelés, kevesebb a görcs, kevesebb az állandó verekedés

– hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc, aki azzal zárta köszöntőjét, hogy: „A hazámnak és benne minden polgárának egy jobb esztendőt kívánok, jobbat, amely elég bátor ahhoz, hogy más célokat tűzzön ki, és bátrabbat ahhoz, hogy új utakat is válasszon. Ebben, ha tudunk, akkor segítünk önöknek. Egy normális országért. Aki mer, aki tud, aki fiatal, aki az elején tart, lázadjon. A többiek pedig – velük közösen persze – vigyázzanak erre a hazára, mert megérdemli”.

Rovatok