Index Vakbarát Hírportál

Újabb állat pusztít a Balatonon, fegyverrel védik a tavat

2025. január 3., péntek 12:26

Kárókatonák ezrei veszélyeztetik a Balaton halállományát. Naponta több tonna halat fogyasztanak el, ezért megkezdik a gyérítésüket.

A minap megírtuk, hogy a Balatonban hatalmas károkat okoz az invazív vörös mocsárrák. Most a kárókatonáktól tartanak a szakemberek, miután elözönlötték a tó egy részét.

„Új év, régi probléma”, írta Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője a Facebook-oldalán, és két videót is megosztott arról, hogy több ezer madár lepi el a tavat.

„Fonyódnál egyetlen reggel alatt 6-7 ezer kárókatona is megfigyelhető, ami a Balaton térségében általában 5-10 ezer egyedet jelent. A Baltikumból érkeznek, hogy a jégmentes tavon táplálkozzanak. Egyetlen madár napi 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így több ezer példány jelenléte napi több tonna hal elvesztését okozhatja” – mondta a szakértő a Sonline hírportálnak.

Korlátozott lehetőségek

Nehéz azonban fellépni a nagy kárókatonák ellen, hiszen a Balatonon rendkívül korlátozott a kilövés lehetősége, amelyet szigorú kvóták szabályoznak.

A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. ezerhektáros halastavain 2000 madár kilövésére van engedély.

Más szabályok vonatkoznak azonban a kárókatonák kilövésére a Balatonon. A vezérigazgató elmondta, a Balaton 60 ezer hektáros területén a védekezés szinte lehetetlen, mivel a madarak gyorsan és kiszámíthatatlanul mozognak. Rendszeresen „követhetetlen” helyszínekre vonulnak, egyik nap a fonyódi mólónál, másnap Balatonboglárnál vagy Vonyarcvashegyen jelennek meg csapatostul. A szigorú természetvédelmi szabályok miatt csak néhány pozícióra kapnak engedélyt.

A szakember hangsúlyozta, hogy 2025. január 3-án Fonyódra érkezik a halőri szolgálat három fegyveres munkatársa, hogy a sörétes puskákkal megkezdjék a gyérítést. Igaz, 10-20 madárnál többet nem lehet elejteni. Az állatok ugyanakkor azonnal továbbállnak. Szári Zsolt szerint a legjobb védekezés az lenne, ha a Balaton télen befagyna, hiszen a jelenség jelentősen csökkentené a madarak jelenlétét. Teljes befagyás azonban utoljára 2017-ben volt. 

Rovatok