Ónos eső, jeges, havas, csúszós utak esetén drasztikusan megnövekszik az ellátottak száma a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinikáján. Az intézmény beszámolója szerint ilyenkor akár ötven százalékkal is több beteget látnak el az orvosok, mint egy normál, csapadékmentes téli napon.
Bodzay Tamás, a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinika igazgatója ismertette, hogy összességében a szezonális ingadozás tíz-húsz százalék körüli a téli időszakban az év többi részéhez képest, vagyis átlagosan ennyivel több sérültet látnak el a klinikán a tavaszi, nyári, őszi időszakkal összehasonlítva. Ha azonban ónos eső miatt csúszóssá válnak az utak, lényegesen megnő az ellátásra szoruló sérültek száma, és a növekedés akár a negyven-ötven százalékot is elérheti.
Közölte azt is, hogy ilyenkor jellemzőek az elesések, csonttörések, vagyis a kis energiájú erőbehatásra bekövetkező végtagkárosodások. Az idősebbek a csontritkulás miatt másfajta töréseket szenvednek el, mint a jó csontállománnyal rendelkező fiatalok és középkorúak.
Fiatalabbaknál zömében csukló- és bokatáji, illetve lábszársérülések fordulnak elő, míg időskorban inkább váll-, csukló- és csípőtájéki sérülésekkel vagy szeméremcsonttörésekkel találkozunk. Az esetek súlyossága a beteg általános állapotától is függ
– tette hozzá a traumatológus.
A közlemény szerint átlagosan száz páciensből tíz-tizenkettő szorul kórházi kezelésre, a többiek járóbetegként elláthatók, illetve a törések gipszeléssel rögzíthetők. A közlekedési balesetek száma is megnő ilyenkor, ezek ugyanakkor nagy energiájú erőbehatás következtében történnek, éppen ezért okozhatnak életveszélyes sérüléseket is.
Fontos tudni, hogy alsó végtagi sebesüléseknél, akár gipszrögzítés történik, akár műtéti ellátásra szorul a beteg, véralvadásgátló kezelés is szükségessé válik – hívták fel a figyelmet.