Rossz címre levelezett az Építési és Közlekedési Minisztérium, mert a műemlék nem az önkormányzaté, az a XII. kerület parkolási cégének tárgyi eszközei között szerepel.
A XII. kerületi önkormányzat bírósági úton támadta meg az Építési és Közlekedési Minisztérium döntését, amely szerint a Turul-szobrot ideiglenes műemléki védelem alá helyezik. A védelem alá vételt még tavaly októberben jelentette be Lázár János miniszter.
Kovács Gergely polgármester álláspontja szerint a szobor ugyan már húsz éve áll a Böszörményi út elején, de történelmi jelentősége nincs, így semmi nem indokolja, hogy műemléki védelmet kapjon. (Bár az emlékműnek eredetileg nem volt építési engedélye, azt Mitnyan György korábbi fideszes polgármester 2005. október 22-én felavatta a Böszörményi úton.)
Lehet, hogy egyesek ebből politikai hasznot akarnak kovácsolni, de az tény, hogy a szobor inkább az érzelmeket mozgatja meg, mint a szakmai érveket
– jegyezte meg posztjában a kerület vezetője, hozzátéve, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium tévesen küldte az önkormányzat címére a védelem alá helyezésről szóló levelet, ugyanis a Turul-szobor a kerület parkolási, városfejlesztési és üzemeltetési cégének, a Fáber Kft.-nek a tulajdonában van, ráadásul nem máshol van nyilvántartva, mint a cég tárgyi eszközei, azaz az irodabútorok, páncélszekrények, nyomtatók és egy zománcos fehér mágnestábla között.
A kutya pártos vezetésű kerület azt hangsúlyozta, hogy az ideiglenes védelemről szóló határozatot a lakosság és az önkormányzat megkérdezése nélkül hozták meg, miközben erről a helyi közösség megkérdezésével kellett volna dönteni. Szerintük Lázár János egyeduralmi műemlékvédelmi akciójával inkább politikai játszmát játszik, mintsem a szobor sorsát próbálja felelősen rendezni.
A minisztérium szerint a szobrot megsemmisülés fenyegeti, az önkormányzat szerint viszont ennek semmi alapja nincs.