Index Vakbarát Hírportál

Megérkezett a beszámoló, így zárta a kormány az egyik nagy feladatát

2025. január 14., kedd 11:10

Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter és Kovács Zoltán, az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnöksége operatív feladatainak előkészítéséért és lebonyolításáért felelős kormánybiztos a magyar uniós elnökségről tartott sajtótájékoztatót kedden. A tárcavezető szerint történelmi döntések születtek a „karakteres uniós víziót” is bemutató magyar elnökség alatt.

Bóka János azzal kezdte a beszámolót, hogy december 31-én véget ért a magyar uniós elnökség, Lengyelország vette át ezt a pozíciót. A kormánynak és az Országgyűlésnek részletes jelentés készül, valamint a nyilvánosságnak is beszámolnak valamennyi dossziéról. November 7-én és 8-án iker-csúcstalálkozót szerveztek, az Európai Politikai Közösség ülésére és uniós találkozóra is sor került, amely Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye volt.

Bóka János többek között felsorolta, hogy

Bóka János hangsúlyozta, a magyar elnökség válságos helyzetben, átmeneti intézményi időszakban, komoly politikai ellenszélben és a lojális együttműködéssel össze nem egyeztethető körülmények között dolgozott. A miniszter kiemelte a budapesti nyilatkozatot, amely a versenyképesség erősítését tűzte ki célul.

Több mint ötven szakpolitikai vitát bonyolítottak le, amelyek tartalma a versenyképesség erősítéséhez kapcsolódott. Bóka János kifejtette, a budapesti nyilatkozat konkrét elvárásokat is megfogalmaz, határidővel együtt, ilyen például az adminisztratív terhek csökkentése. A miniszter fontosnak nevezte, hogy a nyilatkozatban foglaltak végrehajtását komolyan vegyék, viszont az eddigi jelek nem annyira biztatók, például a versenyképességi iránytű bemutatása legalább egy hetet csúszik.

Történelmi jelentőségű döntés

Bóka János a másik történelmi jelentőségű döntésnek Románia, valamint Bulgária schengeni tagságát nevezte, amellyel több mint tízéves folyamat zárult le, ennek az európai mellett magyar szempontból nemzetpolitikai jelentősége is van. A cél az volt, hogy a bővítés objektív, hiteles és érdemalapú folyamat maradjon, a nyugat-balkáni országokkal sikerült újraindítani a tárgyalásokat.

Bóka János több más területet is kiemelt, többek között stratégiai jelentőségűnek nevezte a közös agrárpolitikát érintő döntést. Sikerrel működtették a „gépházat” is, levezényelték az intézményi átmenetet, valamint elfogadták az Európai Unió 2025. évi költségvetését, ez az első olyan költségvetés, amely a módosított hétéves kerettervhez illeszkedik, a megnövekedett hitelfelvételi kamatterhek miatt új rendszert vezetve be, ennek az első alkalmazási körét sikerrel vette a magyar elnökség. Bóka János megemlítette azt is, hogy hosszú idő óta először ellenszavazat nélkül fogadták el a halászati kvótákat, pedig ezek rendszerint komoly vitákat hoznak.

Bóka János végül kijelentette, hogy

karakteres uniós víziója volt az elnökségnek, amely megjelenítette, bemutatta a változás igényét, lehetőségét, valódi európai alternatívát kínálva.

A miniszter szerint fontos, hogy ezeket a vitákat a lengyel elnökség továbbvigye, ám értékelése alapján ez nem indult jól, „nem érzik szükségesnek, hogy a tagállami és elnökségi szerepet szétválasszák”. Bóka János úgy látja, a lengyelek sok mindennel foglalkoznak, amivel nem kellene, ugyanakkor sok mindennel nem foglalkoznak, amivel kellene. A tárcavezető úgy jellemezte a lengyel elnökséget, hogy az „mirelit elnökség, ki kellene venni a mélyhűtőből, és betenni kicsit a mikróba, hogy fogyasztható legyen”.

2025 a változás éve?

Bóka János 2025-ről úgy fogalmazott, hogy a változás éve lesz, amit lehetségessé tesz az amerikai elnökválasztás eredménye, a Patrióták megjelenése az Európai Parlamentben, valamint több tagállam belpolitikai folyamatai.

A miniszter közölte, lesz lehetőség a hitelességi válság kezelésére is, viszont a változás nem következik be magától. Bóka János jelezte, hogy az unió intézményeit meghatározó személyek ugyanazok, akik „meghatározó politikai felelősséget viselnek az elmúlt öt év elhibázott döntéseiért”. A változást a tagállamoknak, mások mellett Magyarországnak kell kikényszerítenie.

Több ezer rendőr, több száz felvezetés

Kovács Zoltán kiemelte, a magyar közigazgatás és szakpolitika, valamint az ezek működtetésében részt vevők megrázkódtatás, megerőltetés nélkül voltak képesek végrehajtani az uniós elnökség feladatait.

A kormánybiztos a Bóka János által elmondottakat azzal egészítette ki, hogy jóval több mint húszezer beutazás történt Magyarországra az elnökséggel összefüggésben, ami a turizmusban is értelmezhető szám. Kovács Zoltán elárulta, hogy a rendőrség állományából körülbelül 2600 járművel több mint 9 ezer személy vett részt a lebonyolításban, több mint 700 rendőri felvezetést hajtottak végre a félévben, bármilyen incidens vagy baleset nélkül. A kormánybiztos végül a költségekre kitérve közölte, 37,2 milliárd forint volt a keret, ezen belül sikerült maradni, feszesen és gondosan gazdálkodtak.

(Borítókép: Bóka János és Kovács Zoltán 2025. január 14-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Rovatok