Index Vakbarát Hírportál

Kiütéssel győzött a kormánypárti jelölt, de mi következik ebből?

2025. január 14., kedd 07:46

Csibi Krisztina, a kormánypártok jelöltje tarolt a vasárnapi, dombóvári központú időközi választáson, amelyet Potápi Árpád halála után írtak ki. A Tisza Párt nem állított jelöltet, Dúró Dóra csaknem 20 százalékot ért el, és a Demokratikus Koalíció képviselője is átlépte a 10 százalékot. Elemzőket kérdeztünk arról, milyen következtetéseket érdemes levonni az eredményből.

Vasárnap időközi választást tartottak Tolna vármegye 2-es számú országgyűlési választókerületében. Csibi Krisztina, a kormánypártok jelöltje a papírformának megfelelően megnyerte a választást. Az eredmény 99,12 százalékos feldolgozottságnál:

A Tisza Párt nem indított jelöltet, Magyar Péter ezt többek között azzal indokolta, hogy „a kormány által folyamatosan fenntartott rendeleti kormányzás miatt jelenleg az Országgyűlés szerepe teljesen elhanyagolható. Érdemi kontrollal és befolyással a képviselők nem rendelkeznek a kormányzati döntések felett”, valamint „egyedüli képviselőként, frakció nélkül szinte semmilyen jogosítványa nem lenne a megválasztott Tisza-képviselőnek”.

„A Fidesz szempontjából az időközi választás egyértelmű siker”

Boros Bánk Levente szerint

a Fidesz szempontjából az időközi választás egyértelmű siker, hiszen a pártok egymáshoz viszonyított arányait tekintve még saját korábbi eredményeit is felülmúlta. Ugyanakkor saját szavazóinak is határozott üzenetet küldött a kormánypárt, mely szerint – az ellenzéki narratívával szemben – jó mozgósításra kész és képes állapotban van.

A Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója úgy látja, „egyértelműen káros a Tisza Pártra nézve, hogy nem indított jelöltet. Egyrészt Magyar Péter saját magát hozta olyan helyzetbe, hogy már a választást megelőzően, de azóta is folyamatosan meg kell magyaráznia saját elégtelen bizonyítványát, nem mellesleg önmagának ellentmondó, kusza érvekkel bombázza a nyilvánosságot. Másrészt, minthogy országgyűlési képviselőt választottak Tolna vármegyében, a Tisza Pártnak ez esélyt teremthetett volna, hogy megpróbáljon képviselőt küldeni a Parlamentbe, amely lehetőséget saját maga szalasztotta el.”

Boros Bánk Levente hangsúlyozta: „Összességében megdőlt Magyar Péter azon érvelése, hogy a saját pártja a legtámogatottabb ma Magyarországon, hiszen innentől kezdve nehéz lesz azon közvélemény-kutatásokra hivatkozni, melyek állítólagosan ezt alátámasztják, ha nem mert a valósággal szembenézni, azaz megméretni magát az időközi voksoláson. Ezzel pedig a Tisza Párt elnöke saját potenciális támogatóit minden bizonnyal el is bizonytalanítja.”

Az elemző arra a kérdésünkre, hogy van-e országos jelentősége a tolnai időközi választásnak, kijelentette: „Nyilvánvalóan több szempontból is van.” Boros Bánk Levente azzal érvelt, hogy „elsöprő győzelmével a kormánypárt megnyugtatta azon szavazóit, akik esetleg elhitték az elmúlt hónapok ellenzéki propagandáját a Fidesz támogatottságának gyengüléséről. A Tisza Párt vezetésének eddigi magabiztos sikerpropagandája csorbát szenvedett, ami nyilvánvaló presztízsveszteség Magyar Péter számára az ellenzéki pártok házi versenyében. Végül a Demokratikus Koalíció harmadik helye azt bizonyítja, hogy egyáltalán nem lefutott ez a verseny, így Magyar Péter továbbra is együttműködik Gyurcsány Ferenccel.”

„Az eredmény inkább a választókerületről, nem az országos állásról mond valamit”

Pék Szabolcs a tolnai időközi választással kapcsolatban lapunk kérdésére úgy vélekedett, hogy

hajlamosak vagyunk túlbecsülni egy időközi választást, de inkább nincs országos jelentősége, általában a helyi közösség preferenciáiról, nem az országos viszonyokról mutat képet. 2023-ban, a jászberényi időközi választáson kétharmados sikert aratott az ellenzék, abból sem lehetett levonni országos következtetést. 2026 tavaszáig a többség valószínűleg el is felejti, hogy 2025 elején volt egy időközi választás, aminek ráadásul a parlamenti erőviszonyok szempontjából sem volt túl nagy tétje, a kétharmados kormánytöbbség betonbiztos.

Az Iránytű Intézet elemzője ugyanakkor rávilágított, hogy fontos, szimbolikus jelentősége van az időközinek: „A Fidesz tudja kommunikálni, hogy nem történt megbicsaklás, kétharmad közeli eredménnyel győzött a kormánypárti jelölt. A Fidesz egyébként erősen beágyazott a térségben, Potápi Árpád 1998 óta nyerte a választásokat, sokszor kiemelkedő eredménnyel, meghaladva a Fidesz országos szavazatarányát. A mostani eredmény részben neki, az iránta érzett tiszteletnek is szólhat.”

Magyar Péterék nem indítottak jelöltet az időközi választáson. Pék Szabolcs a Tisza Párt távolmaradásáról elmondta: „Feltehettek volna mindent egy lapra, ha nyernek, az óriási fegyvertény, viszont ha vereséget szenvednek, az komoly kudarc, a Fidesz lehetőséget kapott volna annak a kommunikálására, hogy kipukkadt a lufi. Kérdés, kit tudtak volna indítani, az talán túlzás lett volna, ha az EP-képviselő, egyben pártelnök, valamint a nyári választáson a fővárosi listát is vezető Magyar Péter áll rajthoz. Rövid idő alatt kellett volna találni egy jól kommunikáló, agilis, helyben beágyazott személyt. A Tiszának összességében több kockázatot mint lehetséges nyereséget jelentett ez a választás. Ráadásul egy tiszás képviselőnek, frakció nélkül a parlamentben nem lett volna sok lehetősége.”

Pék Szabolcs Dúró Dóra csaknem 20 százalékos eredményét nagyon jónak nevezte a Mi Hazánk szempontjából, ez a támogatottsági szint háromszorosa a párt országosan mért erejének. A kutatásokban 5-8 százalékon álló DK is erőn felül teljesített a 10 százalékkal, ugyanakkor Takács László messze elmaradt Dúró Dórától. A többi jelölt az 1-2 százalékos tartományban maradt.

Az elemző a 33,51 százalékos részvételi arányról kifejtette: „Ez körülbelül a fele a 2026-ban várhatónak. Az időközi választásokon ritkán magas a részvétel, ráadásul egy országgyűlési képviselőnek általában nem annyira aktív a kapcsolata a körzetével, mint egy polgármesternek a településével, persze embere válogatja, Potápi Árpád épp az ellenpélda volt.” Pék Szabolcs végül úgy összegzett, hogy „az eredmény inkább a választókerületről, nem az országos állásról mond valamit. 2026-ban, 70 százalék körüli vagy feletti részvétellel, a Tisza jelöltjével a versenyben érdekesebb lesz a helyzet.”

(Borítókép: Csibi Krisztina, a Fidesz–KDNP képviselőjelöltje a január 12-i időközi országgyűlési választáson Tolna vármegye 2-es számú egyéni választókerületében megtekinti a Magyar Falu Program támogatásából megújul óvodát a Tolna vármegyei Cikón 2025. január 3-án. Fotó: Kacsúr Tamás / MTI)

Rovatok