Három korábbi, Csongrád-Csanád vármegyei polgármesterrel szemben uniós támogatás szabálytalan felhasználása miatt indult per csütörtökön a Szegedi Járásbíróságon. A városvezetők tagadták a velük szemben megfogalmazott vádakat.
Az MTI beszámolója szerint a politikusokat és az elszámolásokhoz fiktív céges számlákat kiállító társukat
az ügyészség költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával vádolja.
A vádirat szerint a Mindszent, illetve Mártély képviseltében eljáró vádlottak 2017-ben konzorciumot hoztak létre, és 27 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek el egy, a helyi közösségek erősítésére meghirdetett pályázaton. A programok szervezésére szerződést kötöttek egy céggel, amelyik évente sportnap, egészségnap és más rendezvények lebonyolítását vállalta.
A valóságban a rendezvényeket nem az azokat kiszámlázó magáncég, hanem jelentős részben az önkormányzatok alkalmazásában álló közösségfejlesztők szervezték és bonyolították le. Az önkormányzatokat a 2018 októbere és 2020 októbere közötti pályázati elszámolásokban képviselő polgármesterek
A két településen 8,5 millió, valamint 2,7 millió forint vagyoni hátrányt okoztak a magyar és az uniós költségvetésnek.
A kár utóbb maradéktalanul megtérült, miután az ügyben szabálytalansági eljárás indult.
Ha a vádlottak beismerik bűnösségüket és lemondanak a tárgyalás jogáról, akkor abban az esetben az ügyészség Zsótér Károly (Fidesz–KDNP) korábbi mindszenti polgármesterre egy év két hónap – két és fél évre felfüggesztett – börtönbüntetés kiszabását indítványozza. Borsos József (független) egykori mártélyi polgármestert és a község vezetésében később őt váltó Putz Anitát (független) másfél évre próbára bocsátanák. Az említett cég vezetőjével szemben másfél év, három évre felfüggesztett börtönbüntetést indítványozott az ügyészség, és kérte, hogy a férfit három évre tiltsák el a gazdasági társaság vezetője foglalkozástól.
A polgármesterek közül azonban mindenki tagadta bűnösségét.
Zsótér Károly hangsúlyozta, hogy a pályázatban vállalt rendezvények mindegyike megvalósult, azokon sokan részt vettek. Állítása szerint annak tudatában nyújtották be az elszámolásokat, hogy minden a szabályoknak megfelelően történt. Kifejtette, nem tudott arról, hogy a pályázatot lebonyolító – és ezért külön díjazásban részesülő – projektmenedzserrel szemben összeférhetetlenség áll fent, mivel a rendezvényeket szervező cég tulajdonosa és vezetője is egyben. Mint mondta, maga is támogatta a képviselő-testület döntését, hogy az ügyben feljelentést tegyenek.
Borsos József, aki a teljes – csaknem kétmillió forintos – terhére rótt összeget befizette az adóhatóság letéti számlájára, szintén tagadta bűnösségét. Mint mondta, polgármestersége idején a projekt eseményei rendben megvalósultak, a programokat szervező cég kiválasztásában nem vett részt. Putz Anita szintén tagadta bűnösségét, hangsúlyozta: fel sem merült benne, hogy szabálytalanságok történhettek a projekt megvalósítása során.
A cégvezető egyedüliként elismerte bűnösségét, és lemondott a tárgyalás jogáról. A nyomozás alatt azonban még ő is tagadta bűnösségét, és egyelőre az ő esetében sem született ítélet.