Nagy port kevert, amikor tavaly decemberben az Építési és Közlekedési Minisztérium egy Facebook-poszt miatt azonnali hatállyal kirúgta Jékely Bertát, Tarr Zoltán tiszás európai parlamenti képviselő feleségét. A volt kormányfőtanácsos a Közszolgálati Döntőbizottsághoz fordult. Nemcsak a jogsértés kimondását kéri, hanem elmaradt jövedelme megtérítését és kártérítést is követel.
Panaszt nyújtott be a Közszolgálati Döntőbizottsághoz Jékely Berta, mert azonnali hatállyal felmentették minisztériumi állásából – írja közleményében a Magyar Helsinki Bizottság.
Ahogy arról az Index beszámolt, a Tisza Párt európai parlamenti képviselőjének, Tarr Zoltánnak a feleségét még tavaly decemberben bocsátották el azonnali hatállyal az Építési és Közlekedési Minisztériumtól. Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) Műemléki Főosztály Műemléki Nyilvántartási Osztályát vezető kormányfőtanácsos december 18-án értesült arról, hogy
lefokozták kormánytanácsosnak, továbbá elveszítette osztályvezetői megbíztatását és fizetése felét. Másnap azonban már az azonnali felmentését olvashatta az ügyfélkapun, ugyanis személyesen senki sem értesítette a döntésekről.
A kirúgás háttere Jékely Berta szerint a közösségi médiában végzett tevékenysége volt, ugyanis privát profilján megosztott egy Bátonyi Péterrel kapcsolatos szakmai támogató felhívást. Bátonyi Péter a Lázár János vezette tárca műemléki referense volt, egészen addig, amíg nem tálalt ki a műemlékvédelem semmibevételéről és a törvénytelen felújításokról.
Tarr Zoltán feleségének menesztése rengeteg kritikát váltott ki, Magyar Péter és Nagy Ervin is elítélte a döntést és annak körülményeit. Nagy Ervin egyenesen azzal ment neki Lázár János építési és közlekedési miniszternek, hogy „sz*r ember vagy, János”.
A Helsinki Bizottság közleményéből kiderült, hogy Deák Krisztina helyettes államtitkár már tavaly júniusban arról beszélt a Jékelyéknek, hogy minisztériumi dolgozókként kerüljék a kormányzati szándékkal ellentétes megnyilvánulásokat a közösségi platformokon. Ez azt jelenti, hogy a politikamentesség nem volt fontos, ugyanis a kormány dicséretétől nem kellett tartózkodniuk, csak a bírálatától.
Az egyesület szerint „a véleménynyilvánítás szabadsága alkotmányosan védett alapjog, amit csak szűk körben, célhoz kötötten és arányosan lehet korlátozni. Igen, a közszolgák szólásszabadsága szűkebben van megvonva, mint a legtöbb munkavállalóé, de szó sincs arról, hogy totálisan és önkényesen korlátozni lehessen”.
Az Építési és Közlekedési minisztérium azonban számos hibát vétett:
„Sokat elárul a rezsim működéséről, hogy Deák Krisztina azzal magyarázkodott Jékelynek, hogy még őt, a helyettes államtitkárt is kihagyták a döntésből. Lázár miniszter pedig azt írta a hivatalos Facebook-oldalára, hogy Jékely »fokozódó politikai aktivitását« is sérelmezik. Ugyanakkor azt állította, hogy a felmentés tényleges oka átszervezés volt, noha annak nincsen semmi kézzelfogható nyoma az érintett osztályon” – állapította meg a Magyar Helsinki Bizottság.
Jékely Berta a Magyar Helsinki Bizottság segítségével azért nyújtott be panaszt a Közszolgálati Döntőbizottsághoz, mert közszolgaként először ott kaphat jogorvoslatot, és ha a döntéssel nem elégedett, csak azután fordulhat bírósághoz. A volt minisztériumi dolgozó nemcsak a jogsértés kimondását kéri, hanem elmaradt jövedelme megtérítését és kártérítést is.