Nem jár vissza a pénz a fővárosnak, továbbra is fizetniük kell a szolidaritási adót – adta hírül a Magyar Államkincstár közleményében. A szervezet Karácsony Gergely bejelentésére reagált, a főpolgármester szerint ugyanis Budapestet illeti meg a vitatott 28 milliárd forint.
Könnyen lehet, a főpolgármester kicsit előreszaladt a mai bejelentésével, amely szerint új helyzet állhat elő a maxi-Dubaj-projektként elhíresült, Grand Budapest-beruházás vonatkozásában, miután kiderült, a megkötött adásvételi szerződés a főváros egyik cége, a Budapesti Közművek (BKM) számára elővásárlási jogot tartalmaz. Karácsony Gergely szerint ugyanis rendelkezésre áll az az összeg, amelyből a BKM megvásárolhatná a fejlesztési célterület egészét. A fizetési határidő meglehetősen szoros, az első részletet a szerződéskötést követő 10 napon belül kell átutalni.
Karácsony Gergely főpolgármester kedden délután jelezte, hogy jelenleg a Magyar Államkincstár jogszerűtlenül tartja a számláján a fővárost megillető 28 milliárd 300 millió forintot és kamatait, ami a bírósági ítélet szerint visszajár. Ezt a pénzt pedig arra használná fel – miután a maxi-Dubaj-beruházás szerződésének szövege nyilvánosságra került –, hogy a főváros cégének, a Budapesti Közműveknek (BKM) elővásárlási jogát érvényesítse a beruházás területének egy részén. „Eszünk ágában sincs erről lemondani, hiszen éppen most kerestünk a fővárosnak 28 milliárd forintot” – összegezte a főpolgármester.
Ugyanakkor az Index információi szerint a Fővárosi Törvényszék írásos ítélete és írásos indoklása nem áll a főváros vezetésének rendelkezésére, a Magyar Államkincstár jogi álláspontja pedig eltér a szóban ismertetett ítélettel kapcsolatban. A főpolgármesteri bejelentést követően a MÁK közleményben tudatta, hogy
Nem jár vissza a pénz a Fővárosnak, továbbra is fizetniük kell a szolidaritási adót.
Majd hozzátették: „A Budapest Főváros Önkormányzata és a Magyar Államkincstár között a 2023. évi szolidaritási hozzájárulás tárgyában a bíróság ma kihirdetett ítéletében kizárólag eljárásjogi hibát állapított meg. A bíróság a kihirdetett ítéletével a Kincstárt nem kötelezte a 2023. évi beszedett összegek visszafizetésére. A Fővárosnak, mint mindenki másnak, minden adót a jövőben is be kell fizetnie.”
Az sem teljesen világos, hogy amennyiben a Magyar Államkincstár az ítéletet követően vissza is utalja a szolidaritási hozzájárulás 28 milliárd 300 millió forintos összegét (és kamatait), azt mikor teszi. A fővárosnak ugyanis nincs azonnal felhasználható 12,7 milliárdja a vételár első részletére.
De ha azonnal vissza is utalja, az elővásárlási jog érvényesítése akkor is kérdéseket vet fel. Nem tisztázott ugyanis, hogy a BKM-nek csupán a fejlesztési terület egészének egy apró területére (a 29834/13 hrsz.-ú kisebb telekre) vonatkozik csak az elővásárlási joga, vagy az egészére. Úgy tudjuk, a főváros jogászai vizsgálják, hogy a fejlesztési telek egészével oszthatatlan egységben áll e a fővárosi cég elővásárlási joga.
„Egy csekk és más semmi: rajta 5000 milliárd, és viheti a Főváros a területet, amivel egyébként 30 éve nem csinált semmit” – reagált Lázár János építési és közlekedési miniszter Karácsony Gergely keddi bejelentésére a Facebookon. „Karácsony Gergely ma jó híreket közölt: pénzt talált és egy jogi lehetőséget, hogy végre felszámolja az általa vezetett város közepén éktelenkedő szeméttelepet, ami eddig sem kerületi polgármesterként, sem pedig főpolgármesterként nem zavarta” – fogalmazott a tárcavezető.
A Kormány üdvözli Karácsony Gergely eszmélését és a rákosrendezői fővárosi tájsebre bejelentett elővásárlási szándékát. A Kormány mindig szívesen tárgyal Karácsony Gergellyel, így az egyeztetésre kérjük hozza magával: a telekvásárlás fedezetének; a terület teljes takarításának, rekultivációjának, kármentesítésének; valamint a külföldi ingatlanfejlesztőjével azonos, vagy azt meghaladó mértékű városfejlesztési projekt pénzügyi garanciáit igazoló dokumentumokat
– írta Lázár János, megjegyezve, hogy az elővásárlási jog komoly dolog. „Nemcsak lehetőség, hanem felelősség is. Élhet vele, Főpolgármester úr” – tette hozzá. „Tehát a Kormány üdvözli a Főpolgármester elővásárlási szándékát, ehhez csak be kell mutatni egy 5000 milliárd forint értékű fedezetet, ami ajánlatát egyenértékűvé teszi az arab befektetőével” – közölte közösségi oldalán az építési és közlekedési miniszter.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője az Indexnek úgy értékelte a főpolgármester bejelentését, hogy Karácsony Gergely akkora bajban van, hogy még egy bírósági ítéletet is kiforgat. „Pánikol hiszen tulajdonképpen csődbe vitte a fővárost, miközben a kormány Budapest történetének legnagyobb fejlesztésén dolgozik” – reagált a kormánypárti politikus, megjegyezve, hogy a főpolgármester „ezért próbál meg mindent, hogy félrevezesse a budapestieket és elsunnyogja az igazságot a budapesti csődhelyzetről”.
A Fővárosi Önkormányzat és Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Törvényszék szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos keddi döntéséről szóló nyilatkozatával megtéveszti a nyilvánosságot – tudatta a Miniszterelnökség közleményben az MTI-vel.
Az ítélet szerint is egyértelműen fennáll a Fővárosi Önkormányzat szolidaritási hozzájárulási fizetési kötelezettsége, ennek összegét a Magyar Állam a fővárostól korábban beszedte – írták. A bíróság ennek visszafizetését nem látta indokoltnak, annak ellenére sem, hogy a perben a Fővárosi Önkormányzat ezt külön kérte. A Fővárosi Törvényszék ítéletében egy eljárási hibát kifogásolt, amelyet a Magyar Államkincstár már korábban pótolt – áll a közleményben.
Mint írták, a szolidaritási hozzájárulás beszedésére 2023-ban és 2024-ben is megalapozottan került sor.
Ahogy más önkormányzatok, úgy a Fővárosi Önkormányzat is köteles minden évben a szolidaritási hozzájárulási fizetési kötelezettségének eleget tenni, amellyel Budapest is hozzájárul a kevésbé jómódú önkormányzatok működéséhez – közölte a Miniszterelnökség.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)