A Nézőpont Intézet levonta a következtetéseket az időközi választások eredményeiből, és arra jutottak, hogy a Tisza Párt támogatottságát mérő független közvélemény-kutatások nem felelnek meg a valóságnak. A szervezet azonban nem foglalkozott az alacsony részvételi adatokkal, ugyanis a legmagasabb részvételi arány 33,98 százalék volt a három időközi választáson.
Az időközi választások eredményei cáfolják „a baloldali közvélemény-kutatók állításait” – írja Facebook-oldalán a Nézőpont Intézet, miután kiderült, hogy az Idea Intézet friss közvélemény-kutatása szerint csaknem tíz százalék a Tisza Párt előnye a Fidesszel szemben.
A közvélemény-kutató arról ír, hogy 2024 második felében számos baloldali közvélemény-kutató intézet állította, hogy Magyar Péter pártjának támogatottsága nemhogy beérte, hanem meg is előzte a kormánypártokét. A tények, azaz az elmúlt hetek időközi választásainak eredményei azonban szerintük sorban cáfolták ezt.
Tolna vármegye 2-es választókörzetében a Fidesz–KDNP jelöltje közel kétharmados aránnyal (64 százalék) őrizte meg a kormánypártok országgyűlési mandátumát. A veszprémi időközi önkormányzati választáson szintén a Fidesz–KDNP diadalmaskodott meggyőző fölénnyel (45 százalék). A hagyományosan baloldali fellegvárnak tekinthető Óbudán pedig a kormánypártok el is tudták hódítani a megüresedett ellenzéki mandátumot a hétvégén 40 százalékos eredménnyel – sorolta a szervezet.
A Nézőpont Intézet azonban egy szóval sem említette meg, hogy ezeket a sikereket milyen részvételi arány mellett érte el a Fidesz:
Ennek ellenére arról írnak, hogy „önmagáért beszél, hogy az ellenzéki kutatóintézetek által legnépszerűbb pártként beállított Tisza Párt egyik választáson sem állított jelöltet, amiből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy állítólagosan meggyőző támogatottságát nem merte a választók valós megkérdezésén tesztelni”.
Bár a baloldali közvélemény-kutatók rendre a Fidesz táborának elbizonytalanodásáról és aktivitásának gyengüléséről beszélnek, a januári időközi választások eredményei ennek ellenkezőjét mutatják: a kormánypárti szavazók magabiztosnak és aktívnak bizonyultak, az ellenzéki pártok pedig egyetlen mandátumot sem voltak képesek megszerezni, függetlenül attól, hogy a fővárosban vagy vidéken mérették meg magukat
– állapították meg az intézet elemzői.
Végezetül az a következtetést is levonták, hogy a Tisza Párt távolmaradása valamennyi éveleji voksolástól saját támogatóit bizonytalaníthatja el, míg a kormánypárti szavazók elkötelezettsége választásokon nyert bizonyítást.