Index Vakbarát Hírportál

Fellebbez a Fővárosi Főügyészség, nem kezdenék újra a Hableány-per tárgyalását

2025. január 22., szerda 16:22

Fellebbezést jelentett be a Fővárosi Főügyészség a törvényszék döntésével szemben, ami alapján újra kellene kezdenie a bíróságnak a Hableány-per tárgyalását.

Szerda délután rövid sajtóközleményt adott ki a Fővárosi Főügyészség, eszerint a Hableány-ügyben a másodfokú bíróságnak az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyező végzése ellen az ügyészség a mai napon fellebbezést jelentett be. Ez alapján a döntés átkerül a Fővárosi Ítélőtáblához, ahol amennyiben az ügyészségnek adnak igazat, úgy a Hableány-ügyet másodfokra küldik a Fővárosi Törvényszékre. Ellenkező esetben ténylegesen meg kell ismételni az egész eljárást, ami alapján még évekig elhúzódhat a hajótragédia tárgyalása.

Mint megírtuk, egy héttel ezelőtt egy rövid közleményben tudatta a Fővárosi Törvényszék, hogy a tanács döntése értelmében újra kell tárgyalni a Hableány-hajókatasztrófa ügyét.

A törvényszék azzal indokolta  döntését , hogy a kerületi bíróság feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabályszegést követett el: az ítélet meghozatalában a törvény szerint kizárt bíró vett részt, ugyanis a büntetőeljárási törvény rögzíti, hogy egy ügyben bíróként nem járhat el például olyan személy, akitől az adott ügy elfogulatlan megítélése nem várható.

Egy ügy tárgyilagos megítélését garantáló magatartás hiánya – köznyelven: az elfogultság – egyrészt megmutatkozhat a bizonyítási eljárás során az eljárási cselekményekben, a bizonyítás mikéntjéhez és a tények alapjául szolgáló bizonyítékok bírói mérlegeléséhez kapcsolódóan, másrészt megjelenhet az ügyben született ítélet indokolásában, érvelésében is.

Az orosz származású kapitány védője lapunknak korábban a döntéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy szakmai sikernek könyvelte el a törvényszéki határozatot. 

2019 májusában a Hableány nevű turistahajót maga alá gyűrte a Viking Sigyn nevű szállodahajó, amelynek fedélzetén 35 ember utazott. A balesetben 27-en meghaltak, egy dél-koreai utast pedig továbbra is eltűntként tartanak nyilván. A kapitányt, Jurij C.-t öt és fél év fegyházra ítélték, és hat évre eltiltották a vízijármű-vezetéstől. A Viking Sigyn testvérhajója, a Viking Idun kapitánya, Topal F. továbbra is ártatlannak vallja magát a „segítségnyújtás elmulasztása” vádat illetően, hiszen hiába haladt a két hajó szinte egymás mellett, nem látta a tragédiát.

Rovatok