Amennyiben a fővárost megakadályozzák abban, hogy érvényesítse elővásárlási jogát, minden jogi aktust peresíteni fog. Kiss Ambrus, a Városháza főigazgatója újságírói kérdésekre válaszolt.
Ott volt a bírósági tárgyaláson Kiss Ambrus főigazgató, ezért pontosan emlékszik, hogy mi hangzott el a bírósági ítélet szóbeli ismertetésekor. A sajtó képviselői előtt úgy idézte fel a történteket, hogy a Magyar Államkincstár (MÁK) azon tájékoztató leveleit semmisítette meg a bíróság, amelyekben elrendelte, hogy a fővárosnak mennyit kell a kötelezően ellátandó feladatai költségeinek levonása után befizetnie az államkincstárnak. A bírósági döntés szerint ezek a „bekérők” semmisek, mert nem volt mögöttük közigazgatási aktus, azaz nem kérdezték meg a fővárost, amivel sérült a tisztességes eljáráshoz való joga.
A kormány már az eljárási részen fennakadt, ezért nem is volt szó a szolidaritási hozzájárulás összegéről és jogalapjáról.
Megjegyezte, hogy a 2024-es per még nem kezdődött el, de hasonló ítélet várható. Kiss Ambrus beszédesnek nevezte a felkészültséget illetően, hogy az államkincstár közleménye és a kormányhivatal vezetője is adóról beszélt, holott ez nem az, hanem hozzájárulás.
A főváros álláspontja szerint az egész ingatlant egy szerződésbe foglalták, ezért az oszthatatlan, azaz az egészre van elővásárlási joga a fővárosnak. A nemzetközi szerződés elvileg felülírja az elővásárlási jogot, de nem ebben az esetben, itt ugyanis kifejezetten beleírták a szerződésbe. Ha a kormányzat megakadályozza, hogy a főváros élhessen az elővásárlási joggal, akkor a szerződést a bíróságon támadják meg. Kiss Ambrus nehezményezte, hogy az arab befektetővel nem tárgyalhatott a városvezetés, ezért a szerződésben foglaltakról is csak késve értesülhetett, következésképp csak most jelezhette, hogy nem értenek egyet a több száz méteres tornyok megépítésének lehetőségével, más fejlesztési koncepcióban gondolkodnak.
Jövő szerdán dönt a közgyűlés az elővásárlási jog érvényesítéséről. Ha átmegy, már másnap bejelentik az elővásárlási igényt az MNV-nek. Hogy miből vásárolnának? Az első részlet kifizetését (12 milliárd forint) a BKM likviditása lehetővé teszi a társaság eredménytartalékából. (Ez a forrás akkor keletkezett, amikor a Molnak eladták a hulladékégetőt, a pénzt pedig későbbi fejlesztésekre tették félre.)
Az elővásárlási jogot keletkeztető BKM-épület a távfűtőművek egyik ott lévő központja, az alatta fekvő földterületre van elővásárlási jog. Ugyanakkor a Habony Árpád nevével összefüggésbe hozott Stockton Zrt.-nek is van elővásárlási joga. Kérdés, ők vállalják-e, hogy kifizetik a vételárat. Kiss Ambrus azt sejtette, hogy – ha úgy alakul – rendelkezésükre áll majd a szükséges összeg.
Amennyiben a Stockton is élni kíván vele, akkor elindul egy verseny a felek között.
A főváros vezetése a jövőben egyeztetni kíván a frakciókkal a fejlesztési koncepciókról, de előbb birtokon belülre kell kerülni. Kérdésre válaszolva Kiss Ambrus azt mondta, elvileg van lehetőség arra, hogy kiszabályozhatják a fővárosi telket a fejlesztési területből, erre azonban csak egy új szerződés keretében lenne mód.