Index Vakbarát Hírportál

Schadl György: A terhemre rótt bűncselekményt nem ismerem el

2025. január 23., csütörtök 10:56

Ismét bíróság elé állt Schadl György, a végrehajtói kar volt elnöke, azonban ezúttal nem a Völner Pállal kapcsolatos korrupciós ügye miatt jelent meg a tárgyalóteremben. Schadllel szemben a nyomozó főügyészség néhány hónappal korábban emelt vádat, amiért nem jelentett egy bűncselekményt a hatóságoknak.

Csütörtök reggel előkészítő ülést tartott Schadl György egy újabb ügyében a Fővárosi Törvényszék bírája, dr. Tóth Erzsébet. A nyomozó főügyészség ismét egy végrehajtók közötti korrupciós eset miatt emelt vádat, ebben lett harmadfokú vádlott a Schadl–Völner-ügyből már ismert egykori végrehajtó. A reggeli ülésen a vádlottaknak lehetőségük volt beismerni a váddal egyezően a bűnösségüket, ezzel lemondtak volna a tárgyaláshoz való jogukról. 

Az ügyészség indítványa szerint az első két vádlott esetében ítélje a bíróság őket 1 év 6 hónap börtönbüntetésre, aminek a végrehajtását függessze fel három évre, valamint beismerés esetén még pénzbüntetést is kapjanak. Schadl György esetében nem tett indítványt a vádhatóság képviselője, várhatóan az ügyet egyesíti a bíróság az alapüggyel. 

Az elsőrendű dr. Cs.-A. Nóra végül elismerte a bűnösségét, a másodrendű Dr. M.Medárd nem, a harmadrendű esetében pedig védőváltás miatt csak márciusban tartja meg az ülést a bíróság. A negyedrendű Schadl György nem kívánt lemondani a tárgyaláshoz való jogáról.

A terhemre rótt bűncselekményt nem ismerem el, az nem is bűncselekmény egyébként

– jelentette ki. 

Ennél bővebben nem kívánt nyilatkozni a bíróságon, helyette védője, dr. Tóth Attila Tas fejtette ki az álláspontjukat. Eszerint az elmúlt években egyetlenegyszer indult korrupciós bűncselekmény feljelentésének elmulasztása miatt eljárás, ez pedig Schadlék ügye, amivel meglátásuk szerint kiemelt fókuszban lehet Schadl az ügyészségnél. Később indítványozta, hogy az ügyészség a vádiratot egészítse ki Schadlre vonatkozóan, illetve egy hangfelvétellel is tudják bizonyítani az egykori végrehajtó ártatlanságát az ügyben. 

Nem jelenthette a bűncselekményt

A vádirat lényege szerint 2018 augusztusában két önálló bírósági végrehajtó-helyettes – egy önálló bírósági végrehajtójelölt közvetítésével – felvette a kapcsolatot egy önálló bírósági végrehajtónak pályázó személlyel.

A végrehajtó-helyettesek közölték a pályázóval, hogy kapcsolatrendszerükön keresztül befolyásolni tudják a kinevezések során eljáró hivatalos személy döntését. Felajánlották, hogy biztosítják az eredményes önálló bírósági végrehajtói kinevezést és a végrehajtói iroda beindításával felmerülő költségeket, amiért cserébe a pályázó által alapítandó végrehajtói iroda bevételéből részesedést és az irodában történő alkalmazásukat kérték, írja közleményében a Központi Nyomozó Főügyészség.

A pályázó az ajánlatot elfogadta, és vállalta a végrehajtói iroda nyeresége 42,5-42,5 százalékának segítői számára történő kifizetését három éven keresztül. A pályázót 2019 második felében kinevezték önálló bírósági végrehajtónak, a kinevezési eljárás jogellenes befolyásolására azonban valójában nem került sor.

A pályázó a kinevezési okmány átvétele napján tájékoztatta a korrupciós megállapodásról dr. Schadl Györgyöt, a Magyar Bírósági Végrehajtó Kar (MBVK) elnökét, aki később – az alelnök jelenlétében – beszámoltatta a résztvevőket a történtekről, majd miután a jogellenes kapcsolat részleteit feltárták, a megállapodásuk felbontására utasította őket, így pénz kifizetésére és a végrehajtó-helyettesek pályázó általi alkalmazására nem került sor.

Az MBVK elnöke és az alelnök a korrupciós bűncselekmény elkövetéséről hivatalos személyként történő tudomásszerzésük ellenére a feljelentési kötelezettségüknek nem tettek eleget. Az ügyben nyomozást később a főügyészség hivatalból rendelt el.

A befolyásukkal alaptalanul visszaélő, önálló bírósági végrehajtó-helyettesek, a korrupciós kapcsolatban közvetítőként eljáró személy, valamint az MBVK elnökével szembeni vádemelés mellett a főügyészség az MBVK alelnöke és a pályázó esetében feltételes ügyészi felfüggesztésről határozott. A nyomozó főügyészség vádiratában azt indítványozta, hogy a bíróság egyesítse jelen ügyet a Fővárosi Törvényszéken dr. Schadl György és 21 társa ellen a korrupciós és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő büntetőeljáráshoz, ami január végén folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.

Rovatok