A csütörtöki bombariadókat követően több iskola is bejelentette, hogy elhalaszthatja a múlt hét szombaton megírt központi írásbeli felvételi dolgozatok megtekintését, a részletekről az iskolák feltehetően a következő napokban tájékoztatják a diákokat és a szüleiket.
Az Újpesti Bródy Imre Gimnázium nem sokkal a bombafenyegetés után sajnálattal közölte, hogy „a központi írásbeli vizsgadolgozatok megtekintése a mai nap folyamán – rajtunk kívül álló okból – elmarad. Az érintett szülők a megtekintés új dátumáról e-mailben kapnak tájékoztatást a mai nap folyamán” – számolt be az Eduline.
A budapesti BGSZC Pogány Frigyes Technikum is a Facebookon tájékoztatott, hogy „a bombariadó miatt a tanítás elmarad, a megtekintések miatt ne induljanak útnak”. Amint tájékoztatást tudnak adni, ezt a közösségi médiában és a honlapon közzéteszik.
A szintén budapesti XVII. Kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium is közölte: „a rendkívüli helyzet miatt a megtekintés elmarad”.
Mint megírtuk, bombariadó miatt ürítettek ki több magyar iskolát csütörtök reggel: országosan 268 intézmény kapott bombafenyegetést, később azonban ez a szám 287-re emelkedett. A rendőrség információi alapján az eddig átvizsgált épületekben nem találtak robbanószert. Az ügyben közveszéllyel fenyegetés bűncselekménye miatt rendeltek el nyomozást. A levelek iszlamista szöveget tartalmaztak, ezért a magyar hatóságoknak az Interpol nemzetközi rendőrségi szervezete is segít. A fenyegetésekről Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt a péntek reggeli rádióinterjújában.
A levelek tartalmáról az Index egy nemzetközileg elismert nyelvészt is megkérdezett. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint egy szélsőséges arab propagandaszöveget egy programban lefordítottak, és valaki azt feldolgozta, majd amennyire tudta vagy akarta, magyarosította.
Közben egyes magyar sajtóorgánumok arról számoltak be, hogy a több száz magyar iskolába kiküldött, bombával fenyegető e-mailek ukrán IP-címekhez vezetnek. A technikai nyomok arra mutatnak, hogy a levél küldője bármikor megszüntethető, egyszer használatos e-mail-címeket hozott létre egy orosz e-mail-szolgáltatón keresztül, ezekhez pedig gyakorlatilag bárki hozzáférhet. A bombariadókról biztonságpolitikai szakértők is nyilatkoztak.
(Borítókép: Németh Kata / Index)