Index Vakbarát Hírportál

Újabb településen jelentek meg a fonálférgek az ivóvízben

2025. január 24., péntek 13:17

Bár a hálózati mosáson túl vannak, továbbra sem fogyaszthatnak a pilisiek az ivóvízből, amelyben fonálférgek, kukacok és további véglények jelentek meg. A Nematoda nevű féreg lárvája azonban már nemcsak Pilisen, de Monorierdő ivóvízhálózatában is megjelent, ahol az első ivóvízhálózati öblítést már elvégezték, és hamarosan kiderül, hogy fogyasztható-e a víz. Eközben egyre több Pest vármegyei település közösségi oldalán igyekeznek megnyugtatni a lakosokat a polgármesterek az ivóvíz fogyaszthatóságát illetően, de olyan településvezetők is vannak, akik a vízműtől független vizsgálatot végeztetnek.

Továbbra sem fogyaszthatnak a pilisiek az ivóvízből az abban megjelent Nematoda nevű fonálféreg lárvája miatt. A település polgármestere pénteken közölte a helyiekkel, hogy mit tehetnek a mosatás miatti üledék eltüntetése érdekében. Eközben Monorierdő polgármestere is jelezte, hogy megtalálták az ivóvízben a Nematoda féreg lárváját. Az első rendkívüli ivóvízhálózati öblítésen már túl van a település, most az újabb mintavétel eredményére várnak. 

Mint arról beszámoltunk, a fővárosi kormányhivatal megtiltotta a csapvíz fogyasztását Pilisen, miután lárvák, kukacok és egyéb élőlények jelentek meg az ivóvízben. Míg a helyi önkormányzat a Dabas és Környéke Vízügyi Kft.-től (Daköv) várt választ és segítséget, addig a Daköv a közleményben azt hangsúlyozta, hogy a szennyezés nem a társaság üzemeltetéséből fakad, és csak egyetlen utcát érint a probléma. László Attila polgármester rendszeresen beszámol a fejleményekről a Facebook-oldalán, azt is elmondta, hogy saját szemével látta a cérnavékony, 4-5 milliméter hosszú élőlényeket a vízben, erről a közösségi médiában is jelentek meg képek. A fővárosi kormányhivatal azóta elrendelte a pilisi ivóvíz fogyasztási tilalmát, és kötelezte az ivóvíz-szolgáltatót, hogy biztosítson napi 3 liter mennyiségű vizet fejenként a lakosoknak. 

A polgármester ezúttal egy felhívást intézett a lakosokhoz, amelyben közölte, mit tehetnek a helyiek, hogy a hálózati mosatás következtében előforduló üledéket teljesen ki tudják tisztítani az ingatlanon belül lévő bekötővezetékekből. 

Emellett László Attila létrehozott „ivóvízügyeletet” is a településen a hétvégére, ahol péntektől vasárnapig palackozott vizet osztanak azoknak.

Pilisen egész hétvégén (ma is), minden nap reggel 6 órától – este 10 óráig ivóvízügyeletet tartunk mindazok számára, akik lemaradnak a DAKÖV Kft által biztosított víztartályos autóból vételezhető vízről, valamint bármilyen jellegű akadályoztatás miatt, nem tudnak eljutni azokra az ivóvíz vételezési pontokra, ahol az utcákra kihelyezett tartályokból lehet az ivóvízhez ingyenesen hozzájutni

– írta közösségi oldalán a városvezető.

A Pest vármegyei polgármesterek nyugtatgatják a lakosokat

Azt tanácsolják többek között, hogy a saját ingatlanon lévő vízszűrőket alaposan öblítsék át, a mosható fémbetétes szűrőket kefével tisztítsák ki.

Mindeközben Borbás Viktor, Monorierdő polgármestere közölte, hogy január 22-én a Daköv Kft. egy lakossági bejelentés miatt soron kívüli ivóvízvizsgálatot kért Monorierdő területén, és határértéket meghaladó Nematoda- és egyéb férgek értékeket mértek, így tűrhető minősítést kapott. Január 23-án elvégezték a rendkívüli ivóvízhálózati öblítést, az újabb mintavétel pedig megállapította, hogy emberi fogyasztásra alkalmas a víz, ennek ellenére az önkormányzat biztosítja január 24-én az ivóvizet a monorierdeieknek. 

A pilisi eset óta vélhetően több Pest vármegyei településen is aggódnak az ivóvíz egészségre gyakorolt hatása miatt, legalábbis erre lehet következtetni a szintén a vármegyéhez tartozó Gomba község közleményéből. 

A gombai vizet nyugodtan lehet fogyasztani

– áll a Gomba község Facebook-oldalán megjelent felhívásban.

„A szolgáltatótól kapott levél megosztásával jelezzük, hogy a gombai és bényei ivóvízhálózatot érintő probléma nincs. Ami sárgás elszíneződés előfordult három hete a hálózat mélyebben fekvő részein, azt a szolgáltató már megszüntette” – közölték

Időközben Darázsi Kálmán, Monor polgármestere is közölte, hogy független vizsgálatot rendelnek el a településen, nem bízzák a Daköv csütörtöki mintavételének eredményeire az ivóvízfogyasztást. „A holnapi napon a Kormányhivatal is mintát fog vételezni az ivóvízhálózatból. Az eredményről értesíteni fogom Önöket” – írta a Facebookon a település vezetője.

Nyáregyháza polgármestere, Mészáros Sándor is arról számolt be, hogy annak ellenére, hogy a Daköv Kft. tájékoztatása szerint nyáregyházi kutak és az ivóvíz-hálózat a környező települések ellátásától teljesen független rendszerként működik, az önkormányzat megrendelt egy ivóvíz bevizsgálást.

Mindannyiunk megnyugtatása érdekében egy független labortól megrendeltük a nyáregyházi ivóvíz bevizsgálását a szentimretelepi kutakból, valamint intézményeinknél (óvodák, iskola) és a polgármesteri hivatalnál is történik mintavétel

– fogalmazott a polgármester közösségi oldalán, aki ígéretet tett arra, hogy a vizsgálat eredményeiről tájékoztatják a lakosságot.

De mik azok a Nematodák?

A Nemzeti Népegészségügyi Központ közleményt jelentetett meg az oldalán a Nematodákról, amelyben felhívják a figyelmet, hogy azok nem azonosak a patogén bélférgekkel, tehát nem okoznak betegséget. 

Azt írják, hogy a Nematodák, vagyis fonálférgek olyan, mikroszkóppal kimutatható szervezetek, amelyek természetes módon fordulnak elő az ivóvíz-előállításra használt vizekben. Attól, hogy ezek a fonálférgek megjelennek a vízben, az ivóvíz minősége még tűrhetőnek minősül, így emberi fogyasztásra alkalmas. Csak akkor nem javasolják a fogyasztást, ha azt a hatóság külön elrendeli. Háztartási felhasználás esetén sem jelentenek az egészségre többletkockázatot. A Nematodák az ivóvízkezelő technológia hibája, nem megfelelő fertőtlenítés vagy az ivóvízelosztó hálózat sérülésekor kerülhetnek az ivóvízbe. De akkor is elszaporodhatnak a fonálférgek, ha hosszabb ideig áll a víz, és a hálózati végágakon, szűrők felületén baktériumok telepednek meg. 

Különösen könnyen elszaporodhatnak ezek a szervezetek a háztartási vízszűrőkön, ivóvíztisztító kisberendezéseken nem megfelelő karbantartás, szűrőcsere elmaradása esetén. Így a szűrőkön akár akkor is kialakulhat szennyezés, ha a szolgáltatott ivóvízben nincsenek kimutatható vagy parametrikus értéket meghaladó mennyiségben jelen lévő Nematodák. Ilyen esetben az elszennyeződött kisberendezések soron kívüli karbantartása, a szűrők cseréje kiemelten fontos – áll az NNGYK felhívásában. 

(Borítókép: urbazon / Getty Images)

Rovatok