2025. január 24., péntek 14:29
A miniszterelnök politikai igazgatója kilenc pontban foglalta össze, hogy a magyar kormány miért is volt már Trump előtt Trump, szerinte azonban „mindez még csak a kezdet”.
Orbán Balázs pénteki hosszú Facebook-bejegyzésében emlékeztetett rá, hogy még egy hét sem telt el a beiktatás óta, de Donald Trump már több tucat elnöki rendeletet hozott, betartva azon ígéretét, hogy leszámol az elődei által rárótt progresszív, liberális örökséggel.
Figyelmesen végignézve az intézkedéseket, számos ismerős elemet találunk. Az évek során hazánk mintaátvevőből mintaadó nemzetté vált. Ugyan túlzás lenne azt állítani, hogy mi határozzuk meg az amerikai politikát, de azt büszkén mondhatjuk, hogy a konzervatív gondolkodásban Magyarország valódi igazodási ponttá vált. Már az amerikai választási kampány során is nem egy amerikai gondolkodó, szakértő és politikus méltatta a magyar kormány politikáját: maga Donald Trump is rendszeresen hivatkozik Orbán Viktorra. Az USA újdonsült alelnöke, J. D. Vance pedig egyenesen azt mondta, hogy Amerikában tanulhatnának a magyar miniszterelnök döntéseiből. Nekünk, magyaroknak fontos a család, a biztonság, a normalitás; a kormányzás célja pedig egy gyarapodó Magyarország megteremtése. Egyelőre úgy tűnik, Donald Trump elnöksége is ugyanezeket az elveket követi majd
– közölte közösségi oldalán a politikai igazgató, majd ugyanebben a bejegyzésében kilenc pontban sorolta fel azokat a területeket, amelyek közös kapcsolódási pontok az új amerikai adminisztráció és a magyar kormány között:
- A nemzeti érdek alapján álló külpolitika / „Hungary First – America First: Mi, magyarok mindig is azt vallottuk, hogy egy ország külpolitikájának alapja a saját állampolgárai érdekeinek képviselete és védelme. Ezért helyeztük mi is a nemzeti érdek alapjára nemzetközi kapcsolatainkat. Donald Trump elnöki rendelete szerint mostantól az Egyesült Államok külpolitikája is az amerikai állampolgárok érdekeit helyezi előtérbe. Marco Rubio, az új külügyminiszter egyértelművé tette, hogy minden dollárnyi kiadást, programot és jogszabályt annak fényében értékelnek majd, hogy az mennyiben járul hozzá az USA biztonságához, erejéhez és gazdagságához.”
- A külföldi beavatkozás elleni harc / „Stop Soros: Donald Trump bejelentette, hogy 90 napra felfüggeszti az Egyesült Államok külföldre irányuló támogatásait. Ezzel véget vet a szuverén nemzetek aláásását célzó, Soros Györgyhöz köthető NGO-k amerikai kormányzati finanszírozásának. Az elnök továbbá elrendelte azok büntetőjogi felelősségre vonását, akik az illegális migránsok beutazását és jogellenes tartózkodását segítik. Mi, magyarok jól emlékszünk arra, hogyan segítették ezek a Soros György által támogatott civil szervezetek az illegális bevándorlók beáramlását. 2018-ban Magyarország törvényi úton lépett fel ellenük, határozottan megvédve nemzeti érdekeit.”
- Megerősített határvédelem / „Fizikai határzár és hadsereg a határon: Trump befejezi a fal építését az Egyesült Államok déli határán. A több mint 165 kilométer hosszan húzódó magyar határkerítés pedig épp idén lesz 10 éves. Az új amerikai adminisztráció ráadásul mozgósítja is az amerikai hadsereget a déli határszakasz védelmére. A rendvédelmi szervek jelenlétének fokozása itthon sem ismeretlen: az első magyar határvadászok 2022-ben tették le az esküt.”
- A genderlobbi felszámolása / „No gender: a magyar emberek 2022-ben népszavazás keretében mondtak nemet a genderlobbira. Nálunk alapvetés, hogy az apa férfi, az anya nő. Az Egyesült Államok is visszatért a józan ész talajára: Donald Trump kormánya mostantól csak a biológiai, férfi és női nemet ismeri el, illetve a szövetségi forrásokat sem lehet ezentúl a genderideológia propagálására felhasználni, és pride-zászlót kihelyezni is tilos lesz az USA nagykövetségeire. Trump alatt nem lesz helye férfiaknak a női sportokban és mosdókban – nálunk sose volt.”
- A középosztály megerősítése / „Fókuszban a család és a középosztály: Magyarország kormánya elkötelezett a családok védelme mellett, és fontos feladatának tartja a középosztály támogatását. Megteremtettük a csok feltételeit, bevezettük a családtámogatási rendszer különböző formáit, valamint a munkáshitelt, továbbá Európában nálunk a legalacsonyabbak a rezsiköltségek, hogy csak néhány példát említsünk. Ma már nem vagyunk egyedül ezen az úton: Trump elnök rendeletbe foglalta, hogy a kormányzat javaslatokat dolgozzon ki az árak, a lakhatási és egészségügyi költségek csökkentése, valamint a foglalkoztatás növelése érdekében.”
- A gazdasági versenyképesség növelése / „A globális minimumadó egy gazdasági csapda. A magyar kormány álláspontja kezdetektől fogva az volt, hogy a globális minimumadó aláássa a versenyképességet. Magyarország sikeresen kijutott ebből a csapdából. Most pedig Amerikából kaptunk megerősítést: Donald Trump egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat az erről szóló egyezményből. Magyarország időben felismerte azt is, hogy Európa versenyképességét növelni kell. Ezt tettük a magyar EU-elnökség egyik prioritásává, és ezért dolgozunk a jövőben is.”
- Szuverén energiapolitika / „Energiaszuverenitás: Trump elrendelte a belföldi energiaforrások kitermelésének fokozását. Magyarország már korábban felismerte, hogy a globálisan megdrágult energia következtében, a mozgásterünk bővítése érdekében diverzifikálnunk kell, és ennek részeként növelnünk kell a hazai erőforrások kiaknázását. Az energiapolitika terén nem ideológiákra, hanem az emberek valós szükségleteit szolgáló, kézzelfogható megoldásokra van szükség.”
- A kulturális örökségünk védelme / „Épített örökség védelme: a magyar Nemzeti Hauszmann Programhoz hasonlóan Trump elnök rendeletben rögzítette a kormányzati épületek hagyományőrző jellegének megőrzését. Ezen túlmenően olyan elnevezéseket alkalmaz majd, amelyek tükrözik a nemzet történelmét és nagyságát: ahogy mi is elkötelezettek voltunk amellett, hogy a kommunista nevek helyett a magyar történelem nagyjai előtt hajtsunk fejet.”
- A progresszív ideológiák kiszorítása a közigazgatásból / „Állami hatékonyság: az új amerikai kormány célja, hogy megszüntesse a pazarló »sokszínűségi« és az »inkluzív« DEI-programokat. Magyarországon ilyen típusú programok eddig sem voltak, és nem is lesznek. Ezzel párhuzamosan Amerikában feláll a kormányzati hatékonysági minisztérium, a DOGE, amely a felesleges kormányzati költések csökkentését helyezi a középpontba. Trump emellett visszaállítja a szövetségi kormány alkalmazottainak személyes munkavégzését. Mi is úgy gondoljuk, hogy bár a munkáltatók szabadon dönthetnek, a magyar állami hivatalokban mindig égnie kell a villanynak. A legnehezebb időkben, a Covid-járvány alatt sem fordulhatott elő, hogy ne álljanak rendelkezésre a kormányzat tisztségviselői. A jó kormányzás elvének érvényesüléséhez szolgáló és szolgáltató közigazgatás szükséges.”
Orbán Balázs sejtelmesen azzal zárta a Facebook-bejegyzését, hogy „mindez még csak a kezdet”. A Kossuth Rádiónak adott pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor megismételte: Európára nézve az amerikai elnök lépéseiből látszódik, hogy „a magyarok már Trumpok voltak Trump előtt”. A miniszterelnök kijelentette, hogy az elszigetelt Magyarország immár visszatért a történelem főutcájára. „Többségben vagyunk de még mindig lázadnunk kell. Mi vagyunk az új főutca, de attól még Brüsszelben lázadni kell” – mondta Orbán Viktor.
(Borítókép: Orbán Balázs 2023. december 22-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)