Index Vakbarát Hírportál

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete lépéseket vár a csütörtöki bombafenyegetések után

2025. január 24., péntek 15:08

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) lépéseket sürget a csütörtöki, mintegy 280 iskolát érintő bombafenyegetések után.

A szakszervezet választ vár Orbán Viktor miniszterelnöktől arra, hogyan, milyen eszközökkel és módszerekkel, milyen lépéseket követve biztosítja mostantól a gyermekek, diákok és tanárok személyi biztonságát, életét − írta meg az MTI. 

A PDSZ azt kéri, vonják vissza a pedagógusok mobilhasználatát korlátozó rendelkezéseket a gyors és hatékony információátadás és intézkedések érdekében, valamint

vonják vissza a tanulók infokommunikációs eszközeinek begyűjtésére és elzárására vonatkozó szabályt

annak érdekében, hogy fenyegetettségi helyzetben a szülők gyermekeiket el tudják érni.

A szervezet azt is szeretné, hogy biztosítsanak anyagi forrást megfelelő számú szociális munkás és iskolapszichológus alkalmazására az oktatási − különös tekintettel az érintett oktatási − intézményekben a mentális-pszichés terheltség csökkentése érdekében. Továbbá civil szervezetek bevonásával készítsék fel a pedagógusokat, szülőket és a diákokat terrortámadásokra „tudatosságnövelő szakmai programok” segítségével, valamint dolgozzanak ki kommunikációs stratégiát a pánik csökkentésére, mert ez csökkentené a diákok, szülők és tanárok aggodalmát is.

Ne kelljen pótolni az elmaradt tanórákat

A PDSZ továbbá azt kéri, hogy senki ne adhasson utasítást az oktatási intézményekben dolgozóknak, hogy a termekben bombát keressenek, ez számukra legyen egyértelműen tilos. A fenntartó pedig mindenkor gondoskodjon a gyermekek, tanulók és az oktatási intézmények dolgozóinak biztonságos elhelyezéséről.

A közleményben kitértek arra is, hogy a nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján az elmaradt tanórákat csak akkor kellene pótolni, ha a rendkívüli tanítási szünet miatt az előírt követelmények átadását, elsajátítását nem lehet megoldani, erről azonban − amint arra felhívták a figyelmet − a jelen esetben nincs szó.

„Ezért legyen egyértelmű, hogy az elmaradt tanórákat nem kell pótolni, amennyiben pedig ezt az igazgató mégis elrendelné, azt a pedagógusnak többlettanítási óradíjjal fizessék ki” − írta a PDSZ.

Folyik a nyomozás

Mint azt megírtuk, alig huszonnégy óra alatt két alkalommal tartott sajtótájékoztatót a rendőrség a csütörtöki bombafenyegetés miatt. Csütörtök délután a rendőrség és a Belügyminisztérium államtitkára, Rétvári Bence együtt jelentették be, hogy Magyarországon minden diák és tanár biztonságban van. Gál Kristóf, az ORFK szóvivője korábban azt mondta, nincs ok a pánikra, minden iskolába érkeznek rendőrök, és minden rendőr rendelkezik azzal a tudással, hogy megítéljék, van-e bombaveszély.

A pénteki sajtótájékoztatón elhangzott, hogy összesen 292 oktatási intézménybe küldtek fenyegető levelet, ebből 273 budapesti iskola volt. Voltak azonban olyan intézmények, ahol csak péntek reggel vették észre a fenyegető e-mailt, ugyanis az a „spam” mappába került. Akadt olyan iskola is, ahol ugyan nem kaptak bombafenyegetésről szóló levelet, de az intézmény vezetői ragaszkodtak ahhoz, hogy átvizsgálják az épületet, így összesen 313 intézményt néztek át tüzetesen. A rendőrség terrorcselekmény gyanújával nyomoz. 

Ezt a levelet magyar anyanyelvű ember vagy magyarul tökéletesen értő személy véglegesíthette, az emberi kéz nyoma egyértelműen látszik – jelentette ki az Indexnek egy nemzetközileg elismert nyelvész. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint egy szélsőséges arab propagandaszöveget egy programban lefordítottak, valaki feldolgozta, majd amennyire tudta vagy akarta, magyarosította.

Az üzenetek az orosz Yandex e-mail-szolgáltatón keresztül jutottak el a címzettekhez. A technikai nyomok arra mutatnak, hogy a levél küldője bármikor megszüntethető, egyszer használatos e-mail-címeket hozott létre, ezekhez pedig gyakorlatilag bárki hozzáférhet. A bombafenyegetésre használt e-mail-címeket az ukrán Komitex internetszolgáltatóhoz tartozó, Ukrajnában működő levélküldő szolgáltatáson keresztül hozták létre.

Hasonló típusú fenyegetések történtek Bulgáriában, Horvátországban és Csehországban is, ahová szintén iszlamista szöveget tartalmazó levelek érkeztek, ezért a rendőrség együtt dolgozik az Interpollal. 

(Borítókép: Tövissi Bence / Index)

Rovatok