A bojkottal az állampolgárok a magas árak ellen tiltakoznak, nem a kereskedők, a termelők, illetve azok ellen, akik részt vesznek ebben a láncban. Az az üzenetük, hogy elfogadhatatlan a boltok viselkedése.
A magas árakat alkalmazó boltok ellen Horvátországban péntekre hirdetett bojkott megmutatta a fogyasztók erejét, és a piacnak alkalmazkodnia kell hozzájuk – jelentette ki Ante Susnjar gazdasági miniszter a kabinet ülése után az MTI szerint.
A tárcavezető elégedettségét fejezte ki a folyamatban lévő polgári akció sikerességét illetően, amelyet fogyasztóvédelmi egyesületek hirdettek meg az áremelkedések miatt, és amelynek következtében országszerte kiürültek az üzletek.
Ma jól látható, és minden piaci szereplő látja, hogy a vásárlók ereje a legnagyobb, nélkülük nincs piac
– hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy felelősségteljesen és racionálisan kell költekezni, hogy megmutassák azoknak, akik indokolatlanul emelik az árakat: „drasztikusan megbüntethetik őket, és a kapzsiság hosszú távon nem kifizetődő”.
Úgy értékelte, hogy a bojkottal az állampolgárok a magas árak ellen tiltakoznak, nem a kereskedők, a termelők, illetve azok ellen, akik részt vesznek ebben a láncban. Az az üzenetük, hogy ez a viselkedés elfogadhatatlan – húzta alá.
Bejelentette, hogy a kormány a jövő héten kibővíti azon árucikkek listáját, amelyekre korlátozott árak vonatkoznak. Egyben felszólította a kereskedőket, a forgalmazókat és a gyártókat, hogy továbbra is legyenek együttműködőek, és a listán szereplő termékek mellett csökkentsék más termékek árát is.
Arra az újságírói felvetésre, hogy a kormány tehetett volna többet, és megbüntethette volna a kapzsiságot, azt válaszolta: „piacgazdaság vagyunk, és az államnak nincs varázspálcája”.
A bojkott miatt a horvát adóhivatal rendkívüli közleményt adott ki pénteken, amelyben azt írta, hogy délután 16 óráig 43 százalékkal kevesebb számlát adtak ki a kiskereskedők, mint múlt pénteken, az összegük pedig 50 százalékkal volt alacsonyabb. A horvát állampolgárok 20 millió euróval költöttek kevesebbet, mint a múlt héten ugyanezen a napon.
A bojkottra felszólító kezdeményezés az Európai Fogyasztói Központ által támogatott „Hello, Inspector” Facebook-csoportból indult, ehhez csatlakoztak a horvát fogyasztóvédelmi egyesületek, szakszervezetek és politikai pártok, valamint a gazdasági miniszter is támogatta a figyelemfelhívó megmozdulást.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint tavaly decemberben az eurózónán belül a legmagasabb inflációs ráta Horvátországban alakult ki, 4,5 százalék a novemberi 4,0 százalék után. Egyes beszállítók pedig újabb áremeléseket jelentettek be az emelkedő nyersanyagárak miatt.