Index Vakbarát Hírportál

Még sincsenek férgek a monorierdői csapvízben, és ismét iható a pilisi ivóvíz is

2025. január 25., szombat 18:41

Kereken egy héttel ezelőtt kezdődött meg a pilisi lakosok küzdelme az ivóvízzel, azóta pedig felmerült a gyanúja annak, hogy több Pest vármegyei településen is lehet probléma a csapvízzel, mert kiderült: Pilis után Monorierdőn is férgeket találtak az ivóvízben. Aztán egy újabb vizsgálat szerint még sincs gond a monorierdői csapvízzel, és Pilisen is megoldódott a probléma. Alábbi cikkünkben összegyűjtöttünk mindent, ami a mostani problémasorozattal kapcsolatban fontos lehet, és kitérünk a magyar csapvíz minőségét érintő általános kérdésekre is.

Mikor jelentek a meg a féreglárvák Pilisen?

2025. január 17-én érkezett meg az első bejelentés a Dabas és Környéke Vízügy Kft.-hez (Daköv), amikor a Gárdonyi Géza utca 27. szám alatti ingatlan lakója jelezte, hogy a belső ivóvízhálózatának szűrőjében lárvák jelentek meg. Ekkor a Daköv vizsgálatai még csak a Gárdonyi utcában mutatták ki a lárvákat, később aztán már a víztározókban is megtalálhatóak voltak az élőlények.

Mi az az élőlény, amit megtaláltak az ivóvízben?

Pilisen a vízhálózatban Nematoda fonálférget találtak.

Mi okozta a féreg megjelenését?

Mint kiderült, egy elkorrodálódott szellőzőrács okozta a problémát, aminek rozsdamentes anyagból kellett volna készülnie, de nem így történt, így a rozsdásodó elem alkalmas volt a lárvák megtelepedésére. Ez egy kivitelezési hiba, amit a Daköv csak a tartály egyes elemeinek részletes átvizsgálása során, az elemek szétszedése után vett észre, mert a rács kívülről a beépítési technológia miatt nem látható.

Veszélyes ez a féreg?

A Nemzeti Népegészségügyi Központ közleményt jelentetett meg az oldalán a Nematodákról, amelyben felhívják a figyelmet, hogy azok nem azonosak a patogén bélférgekkel, tehát nem okoznak betegséget.

A Nematodák, vagyis fonálférgek olyan, mikroszkóppal kimutatható szervezetek, amelyek természetes módon fordulnak elő az ivóvíz-előállításra használt vizekben. Attól, hogy ezek a fonálférgek megjelennek a vízben, az ivóvíz minősége még tűrhetőnek minősül, így emberi fogyasztásra alkalmas.

Mit jelent, hogy az ivóvíz tűrhető kategóriájú?

Az NNGYK honlapján megtalálható valamennyi településre vonatkozó ivóvízminőségi jelentés, az alábbi kategóriák szerinti besorolással:

  1. megfelelő minőségű ivóvíz;
  2. megfelelő, de indikátor paraméterek miatt tűrhető minőségű ivóvíz;
  3. megfelelő, de eseti bakteriológiai nemmegfelelőség előfordul;
  4. kémiai szempontból nem elfogadható minőségű víz.

A hatóság vezető vízhigiénés szakértője, Vargha Márta korábban az Indexnek elmondta: csak akkor nem fogyasztható biztonságosan a vezetékes víz, ha az utolsó kategóriába esik, vagyis az egészségre ártalmas kémiai anyagok mennyisége a megengedettnél tartósan magasabb.

Ha fogyasztható, akkor miért nem ihattak csapvizet a pilisiek?

A fővárosi kormányhivatal január 21-én határozatban elrendelte a pilisi ivóvíz fogyasztási tilalmát, így a helyiek nem ihattak a csapvízből. A kormányhivatal indoklása többek között kitér arra is, hogy az, hogy szemmel látható élőlények jelentek meg a vízben, esztétikailag nem felel meg az elvárhatónak, vagyis a szolgáltató nem biztosít „elfogadható” ivóvizet.

A kormányhivatal a határozatát január 24-én este vonta vissza, amiről Pilis önkormányzata számolt be.

Kapnak kárpótlást a pilisi lakosok?

Igen, a szolgáltató elengedi a helyiek januári vízszámlájának 25 százalékát.

Más települések is érintettek?

Igen, nem és nem tudni.

A tegnapi napon az Index számolt be először arról, hogy Monorierdőn is Nematodákat találtak a vízben. Azonban egy független vizsgálat péntek esti eredménye szerint nincsenek férgek az ivóvízben.

A pilisi események után azonban számos Pest vármegyei település vezetése elkezdett vizsgálatokat végezni, így lehet, hogy a jövő hét elején, amikor a vizsgálatok eredményei befutnak, kiderül, hogy más település is érintett.

Mit tehetnek a lakosok a férgekkel szemben?

A Nematodák különösen könnyen elszaporodhatnak a háztartási vízszűrőkön, ivóvíztisztító kisberendezéseken nem megfelelő karbantartás, szűrőcsere elmaradása esetén. Így a szűrőkön akár akkor is kialakulhat szennyezés, ha a szolgáltatott ivóvízben nincsenek kimutatható vagy parametrikus értéket meghaladó mennyiségben jelen lévő Nematodák. Ilyen esetben az elszennyeződött kisberendezések soron kívüli karbantartása, a szűrők cseréje kiemelten fontos.

Milyen a magyar csapvíz minősége általánosságban?

Amikor nincs ilyen rendkívüli helyzet, akkor elég jól áll hazánk a csapvízzel kapcsolatban. A közműves ivóvíz a hazai települések több mint 99 százalékán biztonságosan fogyasztható.

Mi a helyzet a maradék 1 százalékkal?

Összesen 9 településen és településrészen nem alkalmas fogyasztásra a csapvíz, Makó környékén (Ferencszállás, Földeák, Kiszombor, Klárafalva, Makó, Makó-Rákos, Maroslele, Óföldeák, Székkutas) arzén határérték feletti jelenléte miatt. Ezeken a településeken ivóvíztisztító konténeres ellátással biztosítják a lakosság napi szükségletének megfelelő mennyiséget.

(Borítókép: sonsam / Getty Images)

Rovatok