Index Vakbarát Hírportál

Egy brüsszeli tárgyalásról kerülhetett Magyarországra a koronavírus

2025. január 25., szombat 18:13

A koronavírus-járvány öt évvel ezelőtti kitörésére emlékeztek a megszólalók az M1 aktuális csatorna pandémiáról szóló szombati műsorában. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa elmondta, kezdetben azt gondolták, hogy a vírus megjelenése nem okoz majd világjárványt.

Szlávik János a műsorban elmondta, hogy korábban már volt járvány Ázsiában, ezért a koronavírusról is azt gondolták, hogy lokális lesz. A vírus felbukkanásának idejére már annyira átalakult a világ, hogy a fertőzés megállíthatatlannak bizonyult.

A koronavírus sok áldozatot követelt, de megmutatta azt is, hogy az emberek képesek összefogni. Példaként említette, hogy a lezárások idején világossá vált, hogy le tudnak mondani az egyéni érdekeikről – adta hírül az MTI.

A főorvos közölte azt is, hogy Magyarország azon államok között volt, ahol először és nagy számban alkalmazták az oltást a fertőzés ellen, és ez a gyorsaság, valamint a lélegeztetőgépek, a maszk, továbbá a fertőtlenítőszerek alkalmazása segített megfékezni a járványt.

Szlávik János a természet csodájának nevezte, hogy a Covid „megszelídült”, és jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a vírus mutációi veszélyesek lennének.

Külföldi tárgyaláson fertőződhetett meg az első covidos magyar

A műsorban Madurka Ildikó, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezetője arról beszélt, hogy először 2019 novemberében hallott a fertőzésekről, amiről a 2009-es H1N1-járvány jutott az eszébe. Hozzátette, hogy az első európai fertőzötteknél még nem tudták megállapítani, mi okozza a megbetegedést, mert még nem álltak rendelkezésre ehhez a megfelelő eszközök.

Madurka Ildikó szerint az onkológiai intézetben volt egy külföldi állampolgár, akinek nagyon súlyos tüdőgyulladása volt, de nem tudtak kimutatni semmilyen kórokozót nála.

Utólag azt gondolják, ő lehetett az első covidos beteg Magyarországon, mivel novemberben kínaiakkal találkozott Brüsszelben.

Emlékeztetett, amikor már tombolt a járvány, óriási terhelés volt a kórházakon, nagyon sok beteget kellett ellátni.

A főorvos szólt arról is, a járvány lecsengésével még mindig velünk van az úgynevezett hosszú Covid-szindróma, amely az egykori fertőzöttek mintegy tíz százalékát érinti. Ez fáradékonyságot, légszomjat, köhögést, feszülő mellkast, szívproblémákat, bőrtüneteket, hajhullást és immunológiai problémákat is okozhat – tette hozzá.

Balázs Gyula, a Kowalsky meg a Vega zenekar alapítója a műsorban úgy emlékezett, hogy öt éve az évnyitó koncertet megtarthatták, de két hétre rá „minden megszűnt”. A lezárások alatt sem állt meg az élet, hiszen stúdióba és próbaterembe jártak, és kiadtak egy dupla albumot. Bár ez az időszak megosztotta a szakmát és a társadalmat is, jellemerősítő volt, hiszen a folyamatos kihívásokkal teljes az élet – mondta.

Rovatok