Index Vakbarát Hírportál

Egy felmérés szerint a magyarok 80 százaléka úgy látja, rossz irányba halad az ország

2025. január 26., vasárnap 10:12

Mi aggasztja a világot? címmel készített kutatássorozatot az Ipsos, amelyből kiderült, hogy általános pesszimizmus uralkodott el a világban, ugyanis az emberek 63 százaléka úgy véli, hogy rossz irányba haladnak a dolgok az országában. A felmérés szerint azonban a magyarok az átlagosnál is rosszabbnak élik meg hazánk helyzetét, ugyanis honfitársaink négyötöde szerint rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon.

A tavalyi év végén készített kutatássorozatot az Ipsos What Worries the World?, vagyis Mi aggasztja a világot? címmel. A cég a felmérést 29 országban végezte el, és a megkérdezettek többsége elég pesszimistán látta saját országa helyzetét.

Világátlagban az emberek 63 százaléka érzi úgy, hogy rossz irányba haladnak a dolgok az országában.

A legpozitívabbak az indonézek és a szingapúriak voltak, ugyanis közülük a megkérdezettek több mint 80 százaléka úgy látja, hogy jó irányba haladnak a dolgok. A legpesszimistábbak pedig a franciák lettek, akiknek 90 százaléka gondolja azt, hogy rossz irányba halad hazájuk, ami 16 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.

Magyarországon a lakosság 80 százaléka gondolja azt, hogy rossz irányba haladnak a dolgok.

Mi okozza az általános pesszimizmust?

A hangulatromláshoz valószínűleg nagyban hozzájárultak a tavalyi év gazdasági folyamatai, hiszen amíg 2024 legelején még a magyarok 24 százaléka érezte úgy, hogy jó állapotban van a gazdaság, addig 2024 végére már csak a lakosság 16 százaléka vélte így.

Hasonló romlás figyelhető meg a legtöbb megvizsgált országban, de akad néhány hely, így Svédország, Spanyolország vagy Argentína, ahol nőtt a gazdaság helyzetével elégedettek aránya.

Az egészségügy helyzete a legaggasztóbb a magyarok számára

A kutatásban felmérték azt is, hogy mi aggasztja leginkább a lakosságot, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a magyar egészségügy helyzete aggasztja leginkább honfitársainkat, ugyanis 64 százalékuk jelölte meg ezt az opciót. Ez 13 százalékkal rosszabb, mint a 2024 elején.

A második legaggasztóbb dolog hazánkban a korrupció helyzete, amit a szegénység és az infláció követ. Érdekesség azonban, hogy amíg a korrupció miatti aggodalom nőtt, addig a szegénység miatti aggodalom pont ugyanakkora, mint tavaly, az infláció miatt pedig már kevesebben aggódnak, mint egy évvel ezelőtt.

Módszertan

A 29 országot érintő Global Advisor-felmérés 2024. november 22. és december 6. között zajlott, az Ipsos Online Panel rendszeren keresztül. Összesen 23 287 felnőttet kérdeztek meg a 16–74 éves korosztályban. Magyarországon 500 fős mintával dolgoztak, az eredmény reprezentatívnak tekinthető a 75 év alatti felnőtt lakosságra nézve. A hibahatár 500 fős minta esetén 5 százalékpont.

Rovatok