Több iskola is bombafenyegetést kapott csütörtök este. Az érintett intézményeket kiürítették, de sehol sem találtak robbanóanyagot. Más iskolák jelezték, hogy bár nem érintettek, valóban tömeges akcióról van szó, a múlt hét után ismét. Az Országos Rendőr-főkapitányság közölte, összesen 44 intézményben kapták meg a levelet, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda már nyomoz az ügyben.
Cikkünk frissült!
Péntek délelőtt bombariadó volt az ország több iskolájában is. A fenyegetést más, nem érintett intézmények is megerősítették. A beszámolók alapján a mostani helyzet hasonlít a múlt csütörtökön történt tömeges akcióhoz, az iskolák ismét e-mailben kaptak fenyegető üzeneteket. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára az intézményeknek körlevelet küldött, amelyben azt írta, hogy az éjjel ismét több iskola kapott e-mailben bombafenyegetést, az államtitkár arra kérte az igazgatókat, hogy ellenőrizzék az iskolák levelezéseit, és ha találnak ilyen tartalmú e-mailt, haladéktalanul értesítsék a rendőrséget.
Az Országos Rendőr-főkapitányság pénteken a police.hu oldalon közölte, hogy fenyegető tartalmú e-mail érkezett több oktatási intézménybe 2025. január 30-án este.
A jelenlegi adatok szerint országszerte 44 intézmény – 13 budapesti és 31 vidéki – érintett. A rendőrség haladéktalanul megkezdte a szükséges intézkedéseket, az eddig átvizsgált épületekben robbanószert vagy robbantásra alkalmas eszközt nem találtunk
– olvasható a rendőrség tájékoztatásában, amelyben azt is elárulták, hogy a fenyegetéssel összefüggésben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja a nyomozást.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere azt írta, hogy „a budapesti iskolákat is érintő újabb bombafenyegetés miatt a fővárosi rendészet és a BKK is kapcsolatban van a rendőrséggel, Budapest cégei és intézményei készen állnak minden segítséget megadni a rendőrség munkájához”.
Az Eduline információi szerint bombariadó volt:
Az Egri Ügyek beszámolója szerint az érintett Kemény Ferenc Sportiskolai Általános Iskolában a gyerekeket biztonságos helyre kísérték az oktatók. Kollár Tamás, az intézmény igazgatója megerősítette, hogy
a gyerekek biztonságban vannak, a rendőrség a helyszínre érkezett, és megkezdték az épületegyüttes átvizsgálását.
„A rendőrség és az Egri Tankerületi Központ igazgatója is megerősítette, hogy az Egri Kemény Ferenc Általános Iskola átvizsgálása befejeződött, a szakemberek nem találtak bombát. A gyermekek és a tanárok hamarosan visszatérhetnek az intézménybe, s folytatódhat a tanítás” – közölte Vágner Ákos, Eger polgármestere nem sokkal délelőtt tíz óra előtt a Facebookon.
„Újabb iskolai bombafenyegetés Miskolcon is. A szükséges intézkedések azonnal megtörténtek. A rendőrség a helyszínen, az iskola kiürítve, online oktatás elrendelve” – írta a közösségi oldalán Molnár Péter miskolci középiskolai tanár és önkormányzati képviselő. Az Eduline egyik olvasója azt írta, hogy „az összes Budapest School mikroiskola is bombafenyegetést kapott ma reggel 9 óra magasságában, emiatt országszerte körülbelül 20 iskolát ürítettek ki, a budapesti JPP gimnáziumot beleértve”. „A levél hasonló volt a múlt hetihez” – jegyezte meg az üzenet írója.
A maglódi Vermesy Péter Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola megerősítette, hogy „a mai napon ismét több iskola kapott bombafenyegetést”. Bár az intézmény nem érintett, a szülőket arról tájékoztatták, hogy folyamatosan figyelemmel kísérik az eseményeket, figyelik a beérkező leveleket, valamint szükség esetén megteszik a hivatalos lépéseket. A Dabasi Kossuth Lajos Általános Iskola bejegyzésében azt írják, hogy bár ez az intézmény sem érintett, ők is úgy tudják, hogy csütörtökön ismét több iskola kapott bombafenyegetést.
Rózsa András, Zugló polgármestere azt közölte, hogy „a rendőrség tájékoztatása szerint a Mogyoródi út 21. szám alatti középiskolában bombariadó van, hasonló e-mailes fenyegetés miatt, mint amilyen múlt héten több zuglói iskolát is érintett”. „A hatóságok a protokollnak megfelelően járnak el: az épület kiürítése, az átvizsgálás és a biztonságos visszaengedés folyamatosan zajlik” – fogalmazott korábban a momentumos politikus, majd arról írt, hogy
a rendőrség az épület átvizsgálása után nem talált semmilyen veszélyes eszközt, így a diákok és a tanárok már visszatérhettek az iskolába.
Az Alsó Zempléni Polgárőr Egyesület arról számolt be a Facebookon, hogy a kesznyéteni általános iskolában és a girincsi gyermekotthonban is bombariadó volt. „E-mailben érkezett bombafenyegetés miatt a kesznyéteni általános iskola lezárásra került, a diákoknak online oktatást tartanak. A girincsi gyermekotthont a fenyegető üzenetet követően kiürítették. Az épületek átvizsgálásával párhuzamosan a rendőrök megkezdték a fenyegető azonosítását is” – olvasható a tájékoztatásban, amelyhez később hozzátették, hogy „a kesznyéteni iskola ellenőrzése véget ért, 10 órától kezdődik a tanítás”. A Gödöllői Hírek is megerősítette, hogy ugyanazt a levelet kapták meg az iskolák, mint több mint 300 intézmény múlt csütörtökön.
Múlt csütörtökön összesen 313 iskola kapott bombafenyegetést Magyarországon. Robbanószerkezetet egyik intézményben sem találtak a tűzszerészek. A rendőrség közveszéllyel fenyegetés bűncselekménye miatt rendelt el nyomozást. A levelek iszlamista szöveget tartalmaztak, ezért a magyar hatóságoknak az Interpol nemzetközi rendőrségi szervezet is segít. Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán jelezte, hogy az érintett iskolák biztonságát megerősítik, a bombariadók hátterét pedig felderítik.
A történtek miatt hivatalosan még nem gyanúsítottak meg senkit, de a sajtóhírek szerint ukrán és orosz nyomra bukkantak. A több száz magyar iskolába kiküldött, bombával fenyegető e-mailek ukrán IP-címekhez vezetnek. Az eddigi nyomok alapján a levél küldője bármikor megszüntethető, egyszer használatos e-mail-címeket hozott létre orosz e-mail-szolgáltatón keresztül, ezekhez pedig gyakorlatilag bárki hozzáférhet. A magyar hatóságok már felvették a kapcsolatot az orosz és az ukrán féllel is.
A bombariadó-hullám más településen is felbátorított egy diákot. Január 26-án délután az egyik vésztői általános iskolába küldött fenyegető e-mailt az egyik tanuló, de gyorsan lebukott. A Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság egy nap alatt azonosította a levél íróját, és büntetőeljárást indítottak ellene, majd őrizetbe vették.
Tömeges bombariadó korábban Szlovákiában és Bulgáriában is történt. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt csütörtöki Kormányinfón elmondta, hogy a magyar eset kísértetiesen hasonlít a Szlovákiában történtekhez, ahol bebizonyosodott, hogy a fenyegetések alaptalanok voltak.
Hétfő reggel Szlovéniában több mint 200 iskola és óvoda kapott bombafenyegetést. A rendőrség alacsony biztonsági kockázatúnak értékelte a helyzetet, de néhány iskolában ennek ellenére is beszüntették a tanítást. Szlovénia már a negyedik olyan ország volt a régióban, amely tömeges mértékű iskola-bombatámadással szembesült.
(Brorítókép: Kaszás Tamás / Index)