Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója az InfoRádiónak adott interjúban elmondta, hogy Budapest vezetése Rákosrendező területén inkább olyan megfizethető lakásokat szeretne, amelyek alternatívát adnának a környező településekről a fővárosba ingázóknak, nem pedig az átlag magyar embereknek elérhetetlen luxuslakásokat. A főigazgató beszélt továbbá a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén történtekről is.
„A Rákosrendezőt környező terület egésze az államé, és ennek most csak egy részét értékesítené. Már Tarlós István főpolgármestersége idején is készültek tervek ennek a rozsdaövezetnek a hasznosítására, de az államnak van lehetősége a fejlesztésre, csak ezekről az elképzelésekről meg kellett volna kérdezni a fővárost és az érintett kerületeket is” – mondta Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában.
A főigazgató szerint konszenzus is lehetett volna az ügyben, ám végül a terület hasznosítását külföldi befektetőnek engedték át.
Kiss Ambrus leszögezte, hogy a fővárosnak nem az jelenti a problémát, hogy külföldi a befektető, hanem az, hogy – a nemzetközi szerződés alapján – egy külföldi ország dönthet arról, hogy ki építkezhet a területen. A városvezetés a területen inkább olyan megfizethető lakásokat szeretne, amelyek alternatívát adnának az agglomerációból a városba ingázóknak, nem pedig az átlag magyar embereknek elérhetetlen luxuslakásokat.
Kiss Ambrus elmondta, ha a főváros él az elővásárlási jogával, akkor a szerződés szerint 2039-ig kell kifizetnie az utolsó vételárrészletet – de az első részletet, 13 milliárd forintot tíz napon belül kell kifizetni, amelyre megvannak a forrásai.
A főigazgató elárulta, hogy abban gondolkodik a főváros, hogy nemzetközi pályázaton eladnák a területet, és egy parkváros-koncepciót valósítanának meg rajta.
Kiss Ambrus a továbbiakban a Fővárosi Közgyűlés szerdai üléséről adott tájékoztatást, miszerint:
A főigazgató nonszensznek nevezte, hogy tavalyra 75 milliárd forintra nőtt a főváros által befizetendő szolidaritási hozzájárulás, amelyet először 2018-ban fizetett, és akkor még ez az összeg csak 5 milliárd forint volt. Kiss Ambrus sérelmezi továbbá, hogy a kötelező önkormányzati feladatokra nem kap elég normatív állami támogatást a főváros, így nettó befizetőjévé válik a költségvetésnek.
Ezt támadtuk és vitattuk folyamatosan, 2023-tól már a bíróságon is, és nemcsak politikai szempontból. Ennek a pernek lett az eredménye az, hogy 2023-as befizetések semmisek, és ez alapján az államnál jogtalanul van 28 milliárd forint, plusz a kamatai
– mondta Kiss Ambrus, hozzátéve, hogy a 2024-es elvonás miatt is pert indítanak, amelyből 40 milliárd forintos visszatérítésre számítanak.