A Budapesti Közművek már jelezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő felé, hogy élnének az elővásárlási joggal Rákosrendezőn, választ azonban egyelőre nem kaptak. Ha perindítás szükséges az ügyben, akkor a Főpolgármesteri Hivatalt terhelné az illeték kifizetése, ami jelentős, 260,3 millió forintos összeget jelent.
Egy tavaly novemberi törvénymódosítás miatt az 50,9 milliárd forintos rákosrendezői szerződést megtámadó félnek 260,3 millió forintos illetéket kell fizetnie, így – mivel az önkormányzati cégek nem illetékmentesek – a Főpolgármesteri Hivatalt terhelné ez az összeg.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója azonban azt mondta, ha szükségessé válik a perindítás, meg fogják találni a fedezetet az illeték kifizetésére.
Ha szükségessé válik a perindítás a rákosrendezői mini-Dubaj ügyében, meg fogjuk találni az illetékre a pénzt, ahogy az első vételárrészletre is sikerült fedezetet találnunk
– mondta a főigazgató a Népszava megkeresésére.
Mint ismert, a Fővárosi Közgyűlés múlt szerdán adta meg a felhatalmazást a Budapesti Közműveknek a joggyakorlásra vonatkozó nyilatkozattételre, amelyet azóta meg is küldtek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek, választ azonban még nem kaptak. Az egyelőre nem ismert, hogy a szintén elővásárlási joggal rendelkező Stockton Zrt. tervez-e élni a lehetőséggel, ennek bejelentésére harminc napja van.
A lap szerint a két cég várhatóan egyenlő arányban élhet a jogával, így az ingatlanegyüttes osztatlan közös tulajdonba kerülne. Ebben az esetben, ha az eladó elfogadja az ajánlatokat, tíz napjuk lesz a cégeknek, hogy az első részletet kifizessék. Ez 12,7 milliárd forintot jelent.
Abban az esetben, ha az eladó csupán az egyik kérelmet fogadja el, a másik pert indíthat. A lap szerint a főváros ebben az esetben megvizsgálná azt a lehetőséget, hogy indíthat-e pert a BKM helyében, ugyanis az önkormányzatok számára az illetékmentes. Ha nem, akkor viszont a közműcég eredménytartalékából veszik ki az illetékhez szükséges összeget.
Mint arról tájékoztattunk, még 2023 novemberében röppentek fel a hírek azzal kapcsolatban, hogy egy arab üzletember, a dubaji Burdzs Kalifa torony tulajdonosa, Mohamed Alabbar megvenne egy nagy rákosrendezői állami területet, amelyen aztán piaci alapon egy maxi- vagy mini-Dubajt építene Budapesten, a XIV. kerületben. Akkor arról volt szó, hogy Alabbar cége, az Emaar Properties – az Egyesült Arab Emírségek hathatós segítségével – már licitált is a területre, és a kormány fontolgatja az ajánlatot. Karácsony Gergely főpolgármester egyből nekiment a tervezetnek, mondván, a Hősök tere mögé „ormótlan, az ég felé ágaskodó tájidegen tornyokat szeretnének növeszteni. Pont a mi hű, de nemzeti, konzervatív kormányunk emel a hét vezér fölé a Gábriel arkangyalnál hatszor magasabbra törő felhőkarcolót?” – tette fel a kérdést.
Hogy mit gondolnak a fővárosi képviselők az ügyről, azt a múlt szerdai közgyűlésen mondták el az Indexnek. Erről szóló videónkat alább tudják megtekinteni.
(Borítókép: Rákosrendező. Fotó: Tövissi Bence / Index)