Index Vakbarát Hírportál

Fordulat a Budapesten halálra égett japán nő ügyében: a volt férj visszatért a lakásba, elfogták a rendőrök

2025. február 4., kedd 10:28 | aznap frissítve

Január 29-én napközben tűz ütött ki egy V. kerületi társasház harmadik emeleti lakásában. Az oltás közben a tűzoltók rátaláltak egy középkorú külföldi hölgy holttestére. A tűzesetet eredetileg a rendőrség balesetként kezelte, pedig az üggyel kapcsolatban több nyugtalanító körülmény is felvetődött. Az eset miatt tartott kedden sajtótájékoztatót a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).

Gál Sándor rendőr alezredes, a BRFK Életvédelmi Osztály vezetője szerint nagyon szövevényes, több napon át tartó nyomozás végén kijelentette: 

sikeres nyomozást zártunk.

Gál Sándor beszámolt arról, hogy az áldozat férje hívta ki a tűzoltókat, majd a rendőrségnek elmondta, hogy a lakásba nem ment be, mindössze néhány napja érkezett Hollandiából Magyarországra, hogy meglátogassa gyermekeit. A férfi azt állította, hogy nem él a lakásban.

A helyszíni vizsgálatnál a holttest mellett, a kanapé körül több mécsest és cigarettacsikket találtak, a kutyás kereséskor nem találtak égésgyorsítót, így az első szakvélemények arra jutottak, hogy a tűz az ágyban dohányzás miatt keletkezett.

Ezt erősítette a hatósági boncolás eredménye is, hiszen az orvosszakértő sem állapított meg idegenkezűségre utaló nyomokat.

A nyomozás alatt megvizsgálták a társasház kamerafelvételeit is, amelyen az látható, hogy a tűzeset napján először az áldozat fia, majd később az áldozat volt férje és lánya együtt távoznak a lakásból. A lépcsőház felvételein mintegy 50 embert ismertek fel, szinte mind a házban laknak.

A nyomozók elkérték a volt férj telefonját, megvizsgálták azt, de a feleségével folytatott beszélgetésekből sem derült ki olyan fejlemény, amely arra utalt volna, hogy a férfinak köze lett volna tűzhöz. A férj részletesen beszámolt a rendőrségnek, hogy a tűzeset napján, milyen útvonalon ment el a lakásból a kávézóba, a konditerembe, majd onnan haza. A volt férj közlése szerint 2020-ban romlott meg a kapcsolata a feleségével, de amikor Magyarországon tartózkodott, hogy gyerekeit látogassa, akkor a volt feleségénél lakott.

Az adatgyűjtés során sem merült fel olyan adat, információ, ami arra utalt volna, hogy a volt férj Magyarországon tartózkodása alatt bármiféle veszekedés hallatszott volna az ingatlanból

– mondta az alezredes.


Gyanús körülmények

A V. kerületi lakástűz áldozata egy évek óta Budapesten élő, két kisgyerekét egyedül nevelő japán nő volt, akit a Patent Egyesület szerint évek óta bántalmazhattak.

A szervezet közösségi oldalán számolt be arról, hogy az áldozat 2023-ban fordult hozzájuk jogi segítségért, mert rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől, és vissza akart térni szülőhazájába a gyerekeivel, amihez az apa nem járult hozzá.

Ügyfelünk számos alkalommal számolt be az őt érő inzultusokról, régóta élt félelemben a volt férje fenyegetései miatt. Bár több feljelentést is tett a férfi ellen, a rendőrség az ügyekkel nem foglalkozott. A tűzesetet a rendőrség balesetként kezeli, pedig több nyugtalanító körülmény is felvetődött, ezért az áldozat barátai a nyilvánossághoz fordultak – és most mi is így teszünk. Szeretnénk, ha alapos vizsgálat indulna az ügyben, mivel az álláspontunk szerint az előzmények alapján az idegenkezűség nem zárható ki

– olvasható az egyesület bejegyzésében.

A Patent szerint gyanúra ad okot, hogy

A BRFK az üggyel kapcsolatban még vasárnap is azt közölte, hogy mindenre kiterjedően kivizsgálják az esetet, de bűncselekményre utaló nyomot nem találtak.

Emberölés miatt nyomozást rendelt el a rendőrség, elfogták a volt férjet

ÉS most adjuk vissza a szót Gál Sándornak. A BRFK Életvédelmi Osztály vezetője szerint csapatát nem hagyta nyugodni az ügy, ezért átvizsgálták a város kameráinak képeit, így kiderült, hogy a férfi által felvázolt útvonal nem fedi a valóságot. Így akadtak bele egy olyan felvételbe, amely megváltoztatta a nyomozást.

Az alezredes bemutatott egy felvételt, amelyen látszik, hogy a férfi elhagyja az épületet reggel, majd egy teljesen más ruhába átöltözve, egy táskával, símaszkot felvéve visszatér 10 órakor a társasházba, ahonnan 11 óra 2 perckor távozik. Összesen tehát valamivel több mint 1 órát töltött az ingatlanba. Ezt követően a férfi délután érkezik vissza a társasházba, már abban a ruhában, amelyben reggel kilépett az ingatlanból.

Emberölés bűntette miatt rendeltünk el nyomozást, és elfogtuk a volt férjet

– jelentette ki az alezredes, aki elmondta, hogy a férfi nem tett vallomást.

A BRFK a kamerafelvételeket talált arról, hogy a férfi átöltözik, majd kidobja a ruháit, amelyet a bűncselekmény alatt viselt. A későbbi vizsgálatok során pedig bebizonyosodott, hogy az áldozatot bántalmazták halála előtt.

Nem ez az első ilyen eset

Sebők Éva, a Momentum országgyűlési képviselője a közösségi médiában hívta fel rá a figyelmet, hogy egy év alatt két nő halt meg a kényszerláthatás intézménye miatt, amelyet a Momentum már régóta el akar törölni.

Az elhunyt hölgy évek óta könyörgött - már 2023-ban a Patent Egyesület segítségét is kérte - a rendszernek, egyik feljelentést a másik után tette a férj bántalmazása miatt. Haza akart költözni Japánba, de az apa nem járult hozzá - annak ellenére, hogy ő maga Hollandiában lakott. Az apa hozzájárulása nélkül azonban nem költözhettek, hiszen emberrablással vádolhatták volna meg az anyát. Ez a kényszerláthatás klasszikus esete. Azé a kényszerláthatásé, amely ellen tavalyelőtt novemberben nyújtottam be kezdeményezést. A tavaly márciusi bizottsági ülés óta a most elhunyt édesanya a második halálos áldozata a kényszerláthatásnak. Az előző áldozat egy két éves gyermek volt, Zákányban

– írja a Facebookon Sebők Éva.

(Borítókép: Police.hu)

Rovatok