A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen a germanisztikaképzés szisztematikus leépítése 2022 óta tart, most került pont a folyamat végére. A diákokat választás elé állították, az egyetem belső folyamataira rálátó egyik volt oktató szerint nem meglepő, ami most történt.
„Ezúton tudatjuk minden volt kolléganőnkkel és kollégánkkal, valamint hallgatóinkkal, hogy a PPKE BTK Germanisztika Tanszéke 32 év után 2025. január 31-vel befejezte a működését. Az a döntés született, hogy az egyetem a jövőben nem kíván germanisztikaképzést folytatni.”
Mindössze ennyi olvasható a tanszék közösségi oldalán. Az elmúlt napokban az egyetem honlapján a tanszéki aloldalról minden érdemi információt töröltek. Az Index kérdésére mindezt azzal magyarázta a felsőoktatási intézmény, hogy a jelentkezői érdeklődés olyan mértékben lecsökkent a tanszék képzései iránt, hogy az utóbbi években már az elindításuk is komoly nehézségekbe ütközött. A germanisztika-alapképzés német szakirányának nappali tagozatán például – amely nem is minden évben tudott elindulni – jelenleg négy hallgató, további kilenc tanárszakos és több mint tíz levelezős hallgató folytat tanulmányokat az intézményben. A tendencia sajnos a felsőoktatásba jelentkezők számának 2023-as jelentős általános növekedése ellenére sem változott.
Ennek hatására kezdtek egyeztetésbe a Károli Gáspár Református Egyetemmel, ahol szintén folynak ilyen képzések, hogy nyitottak volnának-e az érintett néhány hallgató és oktató átvételére. Ezáltal a hallgatói létszámukat – ha kismértékben is – megnövelve jobban tudják a saját képzésük stabilitását javítani. A javaslat alapján a két intézmény megállapodást kötött, és ezzel egyidejűleg minden érintett hallgató is külön levélben részletes tájékoztatást kapott.
A döntés egyébként mindössze két docens kollégát érintett, akik számára a Károli Gáspár Református Egyetem a megállapodás részeként felajánlotta az azonos munkakörben történő jogfolytonos foglalkoztatást. Egyikük élt is a lehetőséggel, és a Partneregyetem oktatójaként működik együtt velünk és hallgatóival jelenleg is. A másik érintett – egyébként részmunkaidőben foglalkoztatott – oktatónk maga döntött úgy, hogy egy harmadik felsőoktatási intézményben folytatja az oktatási tevékenységét
– közölték. A germanisztika tanszéket egyébként nem szüntették meg, és az átszervezéssel kapcsolatban elbocsátás nem történt. Az érintett hallgatókat tájékoztatták, hogy a mintatantervnek megfelelően biztosítja számukra a két egyetem a képzés befejezésének a lehetőségét. Ennek keretében választhatnak, hogy tanulmányaikat átvétellel a Károli Gáspár Református Egyetemen folytatják, vagy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szeretnék azt befejezni – utóbbi esetben egyes tantárgyakat vendéghallgatás keretében szervezik meg számukra.
Lapunknak ugyanakkor Bognár Zsuzsa – aki az említett tanszéket 2020-ig vezette – árnyalta a képet. Mint fogalmazott, 2022-ben radikális leépítések történtek a germanisztika tanszéken, négy oktatót küldtek el a 2022–2023-as tanévben, ő emiatt 2023-ban önként távozott, és szeptembertől már a Pécsi Tudományegyetemen oktat.
Arról, hogy veszteséges volt a képzés, azt mondta, ez minden bizonnyal igaz, de nemcsak a germanisztikára, hanem a spanyolra, olaszra, franciára, lengyelre is.
Azaz nem világos, hogy miért a germanisztikát kellett elsőként megszüntetni, talán a lobbiképesség itt volt a leggyengébb. Mindenesetre az intézkedésnek az lett a következménye, hogy
Bár a dékán 2023-ban azt mondta, a germanisztika csupán a levelező képzésben életképes, 2023 szeptemberétől újra felvettek egy elsős nappali BA-évfolyamot, viszont nem indították el a tanárképzést. A hiányzó oktatókat óraadókkal pótoltatta 2023 szeptemberétől, ennek következtében körülbelül tíz külsős tanított be a tanszékre.
Ennek fényében nem csoda, hogy még inkább csökkent a jelentkezők létszáma.
Jelen állás szerint tehát a tanszék hallgatóit és a tanszékvezetőt átvette a Károli, a többi hat oktató közül jelenleg kettő az NKE-re került, egy az SZTE Nyelvi Intézetében oktat, egy másik egy budapesti gimnáziumban, ketten pedig a PTE-n dolgoznak.
Az egyetem profilváltását jelzi, hogy a bölcsészettudományi karon viszont elindították a Gazdálkodási és menedzsment alapképzési szakot, amely nem áll szoros viszonyban a bölcsészettudományokkal.
(Borítókép: A Pázmány Péter Katolikus Egyetem épülete. Fotó: Róka László / MTI)