A Semmelweis Egyetem közel négyszáz, Covid-oltással kapcsolatos tévhitet gyűjtött össze mintegy kilencven háziorvosi praxisból. A kutatásból kiderült, hogy a legtöbben a ráktól, valamint a mikrochipektől tartottak a vakcinák beadatásakor, azonban többen egyenesen attól féltek, hogy az oltás halált okoz.
A Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja a Covid-oltással kapcsolatos leggyakoribb tévhitek összegyűjtésére tett kísérletet. A Népszava szerdán megjelent cikke szerint a háziorvosi tapasztalatok rendszerezése után a kutatás vezetői többek között arra jutottak, hogy az oltás hatására felerősödő lappangó rákos megbetegedéstől való félelem egy konkrét betegséghez kapcsolódik.
A páciensek Covid–19-vakcinával kapcsolatos félelmeiről még a védőoltások beadásakor tudakolózott a vizsgálatban részt vevő mintegy kilencven háziorvos, akik 376 tévhitet gyűjtöttek össze.
A páciensek 38 százaléka tartott attól, hogy az oltás rontja az egészségét, 10 százalékukban felerősödött a félelem, hogy a vakcina súlyosbíthatja a testében található daganatos elváltozásokat, míg 7 százalékuk úgy látta, hogy az oltás mikrochipet vagy más követésre alkalmas technológiát tartalmaz.
Hat-hat százalékuk gondolta azt, hogy a vakcina nem véd, vagy rontja a termékenységet, míg négyszázaléknyian hitték azt, hogy az oltás halált okoz. Kiderült, hogy oltásszkeptikus a háziorvosok két százaléka, valamint hogy a vakcinákkal kapcsolatos tévhitek sok kárt okoztak és okoznak a mai napig.