Letartóztatná az ügyészség a volt párja meggyilkolásával gyanúsított ír férfit, mert tartani lehet attól, hogy csak így biztosított a jelenléte a nyomozás alatt. Csütörtökön dönt a sorsáról a nyomozási bíró.
Minősített emberöléssel gyanúsítja az ügyészség a január 29-én megölt japán nő volt férjét, aki hamarosan a bíróság előtt is vallomást tehet. Az Index megkeresésére Dr. Rab Ferenc Levente szóvivő közölte, hogy a Fővárosi Főügyészség indítványozta az előre kitervelten elkövetett emberölés bűntettével megalapozottan gyanúsított ír férfi letartóztatását, hogy „biztosított legyen a gyanúsított jelenléte és a bizonyítás háborítatlansága”. Az indítványról a nyomozási bíró várhatóan csütörtökön dönt.
Mint ismert, január 29-én napközben tűz ütött ki egy belvárosi társasház harmadik emeleti lakásában, amelynek oltása közben a tűzoltók rátaláltak egy középkorú külföldi nő holttestére. A tűzesetet eredetileg a rendőrség balesetként kezelte (ágyban dohányzást jelöltek meg a tragédia okaként, miközben az áldozat nem dohányzott), majd a Facebook-oldalukon megjelent kommentekre válaszolva – amelyekben éppen a meghalt nő erőszakos férjére igyekeztek felhívni a figyelmet – elfogadhatatlan módon oktatták ki a hozzászólókat. Ezért a viselkedésért az Országos Rendőr-főkapitányság bocsánatot kért szerda délután, és az országos rendőrfőkapitány a történtek miatt a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatát rendelte el.
Kedden délelőtt váratlanul bejelentették, hogy az adatgyűjtés során olyan újabb információ került elő, amely megalapozhatja az emberölés gyanúját, ezért a nyomozás folytatása mellett döntöttek. Egy kamerafelvétel ugyanis azt mutatta, hogy a történtek napján az illető férfi elhagyja az épületet reggel, majd teljesen más ruhába átöltözve, táskával, símaszkot felvéve visszatér 10 órakor a társasházba, ahonnan 11 óra 2 perckor távozik. Összesen tehát valamivel több mint egy órát töltött az ingatlanban. Ezt követően a férfi délután újra felbukkant a társasházban, már abban a ruhában, amelyben reggel távozott.
A V. kerületi lakástűz áldozata egy évek óta Budapesten élő, két kisgyerekét egyedül nevelő japán nő volt, akit a Patent Egyesület szerint évek óta bántalmazhattak.
A szervezet közösségi oldalán számolt be arról, hogy az áldozat 2023-ban fordult hozzájuk jogi segítségért, mert rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől, és vissza akart térni szülőhazájába a gyerekeivel, amihez az apa nem járult hozzá.
Ügyfelünk számos alkalommal számolt be az őt érő inzultusokról, régóta élt félelemben a volt férje fenyegetései miatt. Bár több feljelentést is tett a férfi ellen, a rendőrség az ügyekkel nem foglalkozott. A tűzesetet a rendőrség balesetként kezeli, pedig több nyugtalanító körülmény is felvetődött, ezért az áldozat barátai a nyilvánossághoz fordultak – és most mi is így teszünk. Szeretnénk, ha alapos vizsgálat indulna az ügyben, mivel az álláspontunk szerint az előzmények alapján az idegenkezűség nem zárható ki
– olvasható az egyesület bejegyzésében.
A Patent szerint gyanúra ad okot, hogy
Az Index megszerezte a levélrészletet, amelyben halálos fenyegetéseket kapott a japán nő a volt férjétől. Az édesanya nem tudott egyedül előrejutni a magyar fővárosban, ezért az ország elhagyását tervezte. Ez jelenthette azonban a szikrát, amely berobbantotta gyermekei apjának gyilkos indulatait. A volt férj, D. A. ebben az indulatoktól túlfűtött levelében egyebek mellett azt írta:
Bárki, aki megpróbál elválasztani engem a gyerekeimtől, ellenség. R. és apja anyagi támogatást nyújt M.-nek, ami értelemszerűen ellenségemmé is teszi őket. Ahogy a szervezett bűnözés elleni RICO-törvény kimondja, ahol, ha egy ember bűnös, ott mindenki más is bűnös. Tehát itt is, az ellenem három kontinenst felölelő nagy összeesküvésben, mindenki bűnös a vonaltól felfelé és lefelé is. A bűnösöknek üzenem, lassú és fájdalmas halált halsz. De előtte meglátogatlak rémálmaidban. Közeledik a számonkérés napja.
Kedd este a japán édesanya otthona előtt csendben tisztelegtek a nő barátai, ismerősei és civilek, akik a családon belüli erőszak ellen küzdenek. Mintegy száz fő gyűlt össze az V. kerületi Stollár Béla utcában, ahol a tragédia történt.
Ha önt vagy ismerősét erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véli, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívja az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon.
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu
A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.