Index Vakbarát Hírportál

Tüntetést szervez szombatra a Patent Egyesület a meggyilkolt japán nő ügye miatt

2025. február 6., csütörtök 08:38

A Budapesten meggyilkolt japán nő megrendítő esete miatt szervez tüntetést szombatra a nők elleni erőszak áldozatait segítő Patent Egyesület, akik már az áldozat volt férjének meggyanúsítása előtt is családon belüli erőszakról írtak. A demonstrációval a rendszer hiányosságaira igyekeznek felhívni a figyelmet.

Tüntetést hirdetett a nők elleni erőszak áldozatait segítő Patent Egyesület szombat délután három órára, hogy a Budapesten meggyilkolt japán nő esetével felhívják a figyelmet a rendszer hiányosságaira – közölte Spronz Júlia ügyvéd, a Patent Egyesület alapítója az RTL Híradóval.

A szakértő szerint lesújtó a magyarországi helyzet a bántalmazott nők számára, és reformra szorul a rendszer. Az áldozat jogi képviselője úgy véli, ma Magyarországon nincs olyan érintett, aki arról számolna be, hogy a helyzetének megfelelően, komolyan kezelnék az ügyét. 

A délután 3 órakor kezdődő eseményen az 5. kerületi Stollár Béla utcából indulva, a kerületi rendőrkapitányság érintésével a Parlament elé vonulnak.

A Patent Egyesület már korábban családon belüli erőszakról írt, ugyanis kapcsolatban álltak az M. A. monogramú japán asszonnyal, meghatalmazottként ők segítették a gyámhatósági eljárás lebonyolításában, mivel a nő nem beszélt magyarul.

Kedden este szintén az V. kerületi Stollár Béla utcában megemlékezést tartottak a múlt szerdán elhunyt japán nő tiszteletére, az Index a helyszínről jelentkezett és az áldozat barátnőivel is beszélt, galériánkat ide kattintva tekintheti meg

Segítséget kért, de nem kapott

Mint ismert, január 29-én napközben tűz ütött ki egy belvárosi társasház harmadik emeleti lakásában, amelynek oltása közben a tűzoltók rátaláltak egy középkorú külföldi nő holttestére. A tűzesetet eredetileg a rendőrség balesetként kezelte (ágyban dohányzást jelöltek meg a tragédia okaként, miközben az áldozat nem dohányzott), majd a Facebook-oldalukon megjelent kommentekre válaszolva – amelyekben éppen a meghalt nő erőszakos férjére igyekeztek felhívni a figyelmet – elfogadhatatlan módon oktatták ki a hozzászólókat.

Ezért a viselkedésért az Országos Rendőr-főkapitányság bocsánatot kért szerda délután,

és az országos rendőrfőkapitány a történtek miatt a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatát rendelte el.

Kedden délelőtt váratlanul bejelentették, hogy az adatgyűjtés alatt olyan újabb információ került elő, amely megalapozhatja az emberölés gyanúját, ezért a nyomozás folytatása mellett döntöttek. Egy kamerafelvétel ugyanis azt mutatta, hogy a történtek napján a nő volt férje elhagyja az épületet reggel, majd teljesen más ruhába átöltözve, táskával, símaszkot felvéve visszatér 10 órakor a társasházba, ahonnan 11 óra 2 perckor távozik. Összesen tehát valamivel több mint egy órát töltött az ingatlanban. Ezt követően a férfi délután újra felbukkant a társasházban, már abban a ruhában, amelyben reggel távozott.

A két gyermekét egyedül nevelő anya halála előtt segítséget kért a rendőrségtől, azonban valódi segítséget egyszer sem kapott. Az igazságügyi orvosszakértő a boncolást követően bántalmazásra utaló nyomokat talált a holttesten, a toxikológiai, szövettani vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak. Hétfőn az új információk alapján emberölés bűntett ügyében rendeltek el nyomozást, a TEK elfogta, majd előállította a férfit Budapesten, ezután gyanúsítottként hallgatták ki. A férfi több kérdésre is válaszolt, azonban nem tett beismerő vallomást.

A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon (h., k., cs., p.: 18:00–22:00, k.: 8:00–12:00, sze.: 12:00–14:00).  Az Egyesület segélyvonala külföldről a 06-1-267-4900 telefonszámon érhető el.  További információ az egyesület segélytevékenységeiről a nane.hu oldalon található.

Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a nap 24 órájában, Magyarországról ingyenesen elérhető a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.

Az áldozatsegítéssel kapcsolatos valamennyi kérdésben 0–24 órában az ország egész területéről hívható az Áldozatsegítő Vonal a 06-80-225-225-ös telefonszámon.

(Borítókép: Csendes megemlékezéssel tisztelegtek a január 29-én elhunyt japán édesanya emléke előtt 2025. február 4-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)

Rovatok