Index Vakbarát Hírportál

Fegyelmi eljárás indult három rendőr ellen a halott japán nő ügyében

2025. február 7., péntek 16:46

Bár a bíróság már letartóztatta az V. kerületi lakásban megölt japán nő ügyében a volt férjet – aki 30 napra börtönben is marad –, viszont ez még nem a történet vége, hiszen a nő többször is feljelentést tett a férfi ellen, de a szervek ezt mindannyiszor elutasították. Éppen ezért három rendőr ellen indítottak fegyelmi eljárást, hogy kiderüljön, ki hibázott.

Az V. kerületi rendőrség három tagja ellen indítottak fegyelmi eljárást a halálra égett japán nő ügyében, amiért novemberben figyelmen kívül hagyták a feljelentését, miszerint volt férje zaklatja. Mint megírtuk, a férj halálosan meg is fenyegette a két gyermeket nevelő japán nőt, a rendőrök mégsem foglalkoztak az üggyel.

A Blikk információi szerint a rendőrök nem tartották elegendőnek a bizonyítékokat az eljárás megindításához, ezért – bár elsőre nem sikerült, mert az ügyészség hatályon kívül helyezte a határozatot – utasíthatták el a nő feljelentését.

2024 augusztusában a nő személyesen is bement az V. kerületi rendőrkapitányságra, és ott feljelentett az ír férfit, aki állítólag ellopta a laptopját. Akkor a rendőrség megindította a nyomozást, viszont nem találták meg a gépet. 

A Fővárosi Törvényszék csütörtökön rendelte el a férfi letartóztatását, miután olyan bizonyítékok kerültek elő, amelyek szerint a férfi megölhette a nőt, és a tüzet is ő gyújthatta – nem pedig csak észrevette, amikor hazaért, ahogy korábban állította. Így most az ír férfi, D. A. harminc napra börtönbe került.

Előzmények

Január 29-én tűz ütött ki egy belvárosi társasház harmadik emeleti lakásában, ahol az oltás közben a tűzoltók rátaláltak egy középkorú külföldi nő holttestére. A tűzesetet eredetileg balesetként kezelte a rendőrség (ágyban dohányzást jelöltek meg a tragédia okaként, miközben az áldozat nem dohányzott).

Miután a Facebookon többen is felhívták a figyelmet erre a tényre, és arra, hogy az elhunyt nőt a volt férje többször is megfenyegette, a rendőrség kioktatta a hozzászólókat. Egy héttel később az Országos Rendőr-főkapitányság bocsánatot kért, és a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálását rendelték el. Kiderült, hogy olyan bizonyítékokat találtak, amelyek alapján megalapozott emberölés gyanúja merült fel (egy kamerafelvételen látszott a volt férj, ahogy álruhában, símaszkban bemegy az épületbe, majd egy óra múlva távozik). 

A Patent Egyesület arról számolt be, hogy a nőt évek óta bántalmazták, hozzájuk még 2023-ban fordult segítségért, hogy segítsenek visszatérni országába a gyerekeivel együtt, de az apa ezt nem engedte nekik. Az Index által megszerzett levélrészlet szerint a férfi halálosan megfenyegette a nőt.

Kedd este a japán édesanya otthona előtt csendben tisztelegtek a nő barátai, ismerősei és civilek, akik a családon belüli erőszak ellen küzdenek. Mintegy száz fő gyűlt össze az V. kerületi Stollár Béla utcában, ahol a tragédia történt. A Patent Egyesület az eset miatt tüntetést szervez szombat délután 3 órára a Stollár Béla utcába – ahol a tragédia történt –, ahonnan a parlament elé vonul majd a tömeg.

A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon (h., k., cs., p.: 18:00–22:00, k.: 8:00–12:00, sze.: 12:00–14:00).  Az Egyesület segélyvonala külföldről a 06-1-267-4900 telefonszámon érhető el.  További információ az egyesület segélytevékenységeiről a nane.hu oldalon található.

Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a nap 24 órájában, Magyarországról ingyenesen elérhető a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.

Az áldozatsegítéssel kapcsolatos valamennyi kérdésben 0–24 órában az ország egész területéről hívható az Áldozatsegítő Vonal a 06-80-225-225-ös telefonszámon.

Rovatok